Májová výstava skalniček signalizuje léto

O tom, že letošní léto předčasně vtrhlo do našich zeměpisných šířek, pochybuje asi málokdo. Poněkud nepřístojné chování Matky Přírody potvrzují i členové Klubu skalničkářů Praha, kterým při přípravě tradiční, tentokrát již 49. májové výstavy, práci neulehčila. Promyšlené kompozice výsadby vzaly za své, protože mnoho jarních druhů už dokvétá, a na jejich místo tak poněkud neomaleně nastoupily letní krásky, což vlastně vůbec není na škodu, protože bychom se s nimi jinak ve „Faustově zahradě“ neměli možnost potkat.

Májová výstava skalniček: delospermy Foto: e-Newspeak

Májová výstava skalniček: delospermy
Foto: e-Newspeak

 

A byla by to velká škoda, protože zrakům kolemjdoucích utajená zahrada hýří barvami, jež po většinu dní ještě více rozzáří ten největší reflektor, slunce. O hlavní atrakci v podobě květy všech barev obsypaných azalek a rododendronů ale rozhodně návštěvníci nepřicházejí.

Májová výstava skalniček: azalky a skalkový šeřík Foto: e-Newspeak

Májová výstava skalniček: azalky a skalkový šeřík
Foto: e-Newspeak

 

Hned na úvod výstavy byly skalky doslova vystlány polštářky floxů, od něžných bílých přes bledě šeříkové po sytě růžové, jimž statečně konkurovaly skalkové odrůdy hvozdíků. Jako by si samo slunce ustlalo na prohřátých místech mezi kameny, tak se prezentovaly oslnivě žluté delospermy. Ty tu najdeme i s květy v cihlové, růžové a fialové. Barevnou paletu doplňují levísie, které již vypočítané barvy podpořily, ale zároveň přidaly broskvové i máslově žluté odstíny, a devaterníky, které pokryly plochy ostrou žlutou. Stříbřitý lesk zajistily svými listy plesnivky, jež nekvétají bílými květy na skalkách i v korýtkách, a které si své jméno opravdu nezaslouží.

 

Tradičně i netradičně

Kdo se chce pokochat dobře známými květy, pak právě na něj čekají třeba srdcovky v různých odrůdách, tmavomodré i světlé hořce či velkokvěté žluté pryskyřníky. Nízké irisy jsou sice skalkovou klasikou, ale ne vždy jsou k vidění s nadstandardně velkými květy připomínajícími nevšední barevnou kombinací kopečky čokoládové a citrónové zmrzliny. Kouličkami všech velikostí v bílém nebo fialovém tónu zdobí u Fausta skalky i trávník okrasné česneky. Roztomilost sem vnáší skalkové šeříky s drobnými laty květů. Každoroční výstavní atrakcí, pokud jim počasí dovolí ve stprávnou dobu vykvést, jsou pak střevíčníky zastupující rod terestrických orchidejí.

Netradičně pojatá jsou letos také kamenná korýtka u výpěstkové samoobsluhy. Skalničkáři je osadily impozantními kaktusy, zejména rodu Echinocereus a Oreocereus. Méně zběhlí zahrádkáři pak mohou vyzkoušet své znalosti, nebo se naopak podivovat, jak atraktivní dokáže být například svlačec s úzkými lisky a bílými kornoutky Roztomilost sem vnáší skalkové šeříky s drobnými laty květů.

Ve výsadbě nechybí samozřejmě ani dřeviny vnášející do kompozice zeleň a zajišťující jí výškovou členitost.

Jako bedlivý majordomus se s návštěvníky u vstupu do zahrady vítá a loučí vistárie, která dostala novou dřevěnou oporu. S výčtem nejsme zdaleka u konce, ale něco pro překvapení nemůže chybět.

 

Co na skalce, to na pultě

Májová výstava skalniček je bezesporu i úžasnou inspirací, kterou lze do značné míry ihned zrealizovat nákupem rostlin z bohatého a stále doplňovaného sortimentu výpěstků přímo od skalničkářů, jež jsou k dostání po celou dobu výstavy v samoobsluze pod širým nebem. Pokud si nejste jisti, že se bude té které rostlince u vás dařit, stačí se obrátit na obsluhu prodejny, kterou tvoří sami skalničkáři.

Májová výstava skalniček: samoobsluha Foto: e-Newspeak

 

Otevírací doba

Výstava je otevřena do 25.5. od 9,00 do 18,00 hodin včetně sobot a nedělí ve Výstavním areálu zahrad v Praze na Karlově  náměstí vedle Faustova domu(roh Vyšehradské ulice a Karlova náměstí).

Další informace včetně těch o chystaných výstavách se dočtete na webových stránkách Klubu skalničkářl Praha a na jeho facebooku.

Májová výstava skalniček: přední zahrada Foto: e-Newspeak

Májová výstava skalniček: přední zahrada
Foto: e-Newspeak

 

 

Zdroj: KSP

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.