Magnesia Litera přichází s novou cenou o nejlepší blog

Občanské sdružení Litera a společnost Karlovarské minerální vody připravily pro letošní již 14. ročník cen Magnesia Litera novou cenu – „Magnesia blog roku“. O vítězství spojené s finanční podporou bude bojovat šestice blogů, které z nominací vybrala odborná porota.  kdo bude vítězem je už pouze na veřejnosti, která určí absolutního vítěze prostřednictvím internetového hlasování. Ten získá 50 000 Kč od společnosti Karlovarské minerální vody, a.s., na knižní vydání své internetové tvorby.

Magnesia Litera plakát Oficiální zdroj Magnesia Litera 

Cena Magnesia blog roku byla dle organizátorů soutěže vytvořena v reakci na stoupající kvalitu literární úrovně blogů. Odborná porota, složená z vítězů cen Magnesia Litera, Petry Soukupové, Emila Hakla a literárního kritika a zakladatele knižních cen Magnesia Litera Pavla Mandyse, vybrala šest nejlepších blogů. Při výběru byly posuzovány blogy ze všech oblastí, přičemž byl kladen důraz na literární kvalitu. Tato soutěž je jedinečná právě tím, že není hodnocena grafická stránka blogů, ale primárně literární obsah. „Stejně jako Magnesia Litera hledá nejlepší knižní projevy, tak i tato nová kategorie má za cíl hledat ty nejlepší literární projevy blogů,“ vysvětlil Pavel Mandys.

Zakladatel knižních cen Magnesia Litera Pavel Mandys Foto: Magnesia Litera, oficiální zdroj

Zakladatel knižních cen Magnesia Litera Pavel Mandys
Foto: Magnesia Litera, oficiální zdroj

 

Od pondělí 23. 3. 2015 může veřejnost na webu www.magnesia-litera.cz hlasovat pro jeden z šesti nominovaných blogů a zvolit ten nejlepší, který bude vydán v knižní podobě. Ve finálové šestici je zastoupen například i fotoblog a každý si tak může najít svého literárního favorita, kterého v soutěži podpoří. Kdo se stane absolutním a prvním vítězem této nové ceny, bude možné sledovat na slavnostním předávání cen Magnesia Litera 14. dubna od 20 hodin na České televizi.

 

Při hodnocení blogů se trojčlenná porota shodla na následujících odůvodněních nominací:

 

Fotoblog Jiřího Peňáse

„Pravidelný útvar veterána české publicistiky nese název fotoblog a opravdu tam vždy fotografie jsou (a kvalitní). Nicméně těžiště spočívá v příjemně odlehčeném a přesto informačně nabitém literárním náčrtu lokality, kterou se v tom kterém pokračování zabývá – domácí i zahraniční. Jeden z mála blogů, kde nedominuje ego, nýbrž novinářská poctivost.“

e-Newspeak: Název fotoblok je poněkud zavádějící, ovšem ve srovnání s mnohými blogy či dokonce rádoby profesionálně se tvářícími weby, kde se u článku objevuje pouze jediný obrázek v úvodu a někdy dokonce ani ten ne, a jeho místo zaplňuje ikonka s přeškrtnutým fotoaparátem, se pak páně Peňásův blok klidně slůvkem foto označovat může. S novinářskou poctivostí nelze než souhlasit. Profesionalita je bez diskuzí.Autor si o daném místě vždy vyhledá historická fakta, skloubí je s historkami a vlastními postřehy. Styl je seriozní, ovšem poněkud těžkopádnější, jako byste otevřeli prvorepublikové noviny.

 

David Grudl: La Trine

„Vtipný a věcně srozumitelný programátor se stylisticky vybroušeným literárním talentem – zní to jako protimluv, ale je to tak. David Grudl píše blogy  La Trine & phpFashion první je pro normální lidi, druhý spíš pro počítačové autisty, ale i kdyby čtenář nerozuměl ničemu, potěší ho ta jakoby mimochodem proběhnuvší breberka. Vzácný případ multitalentu, z něhož čiší, že ho to všechno baví.“

e-Newspeak: Opět jeden z blogů, kterým autor dává na odiv jak je „děsně cool“. Víc nic.

 

Iva Pekárková: blog na iDnes.cz

„Renomovaná spisovatelka dlouhodobě udržuje vynikající úroveň svého blogu. Vychází ze svých každodenních zkušeností života s partnerem-černochem v Londýně mezi komunitou přistěhovalců, přičemž jejich místy docela tragikomické peripetie sleduje sice s pochopením, ale věcně, realisticky a bez politické korektnosti. Autorku stejně jako v jejích prózách zdobí jednoduchý, místy rázný styl i nesmlouvavost: k psanému textu, zachycovaným lidem i k sobě samé.“

e-Newspeak: Autorka je renomovaná spisovatelka, její první knihy jsou syrové, naturalistické, že někdy je i těžší při čtení udržet žaludek na místě. O to více je blog zklamáním. Zdá se, že Iva Pekárková svůj rozhled navždy ohraničila prostorem, v němž žijí přistěhovalci. Dobrá, pak by měla zůstat u glosování dění uvnitř této komunity a nekonfrontovat ho světem, notabene tím, v němž již léta nežije a má na něj zkreslený pohled. Vkrádá se otázka, co si blogováním kompenzuje. Podobně jako někteří nevyzrálí zástupci menšin, například gayové, ale i ti jí dokola popisovaní muslimové, se snaží dát najevo, že je něco víc než běžný občan, že jí život na okraji společnosti víc než vyhovuje. Trochu moc tlaku na pilu. O opakujících se pravopisných chybách, možná také záměrných, ani nemluvě.

 

Marie Doležalová: Kafe a cigárko

„Mladá herečka známá zatím hlavně z televizních seriálů (Comeback, Cesty domů) s nadhledem a vtipem líčí „historky z hereckého podsvětí“. Mnoha předsudky opředenou profesi rozpustile demýtizuje, ukazuje, že sláva a velké výdělky jsou jen pro pár vyvolených v tvrdé konkurenci mnoha podstatně méně úspěšných adeptů. Sebeironické, často nápaditě pointované texty prokazují autorčin rozhled i vypravěčskou dovednost.“

e-Newspeak: Velmi vtipné nahlédnutí do kuloárů s dostatkem sebereflexe. Blog, který si označení literárního útvaru a zejména skutečně své místo v top výběru zaslouží.

 

Pavel Šplíchal, Jakub Ryška: Prigl

„Velmi nekorektní glosy a rozbory všech možných aktuálních kulturních a společenských jevů a trendů. Brněnský autor se břitkými, jízlivými a většinou velmi výstižnými charakteristikami strefuje zejména do mladých dospělých či těch, kteří za mladé ještě stále chtějí být považováni. Kavárenské kvazisociologické analýzy, které nutí ke smíchu i potrefené.“

e-Newspeak: Samoúčelná vulgarita „pivních strejců vševědů“

 

Dominik Landsman: Deníček moderního fotra

„Muž na mateřské dovolené je v našich podmínkách stále ještě celkem nezvyklá věc. Zvláště, když o tom dokáže vtipně psát. Nesnesitelné dítě, otec, který to nezvládá, a mnoho situací, v nichž komicky prokáže svou nedostatečnost; ale nevzdává to. Nekompromisní legrace i pro ty, co ještě děti nemají.“

e-Newspeak: Vizuálně staromódní blog líčící s velkou nadsázkou strasti otcovské dovolené. Nic stylově objevného, ale čtivé. Pokud nejste masochisté nebo sadisté, po jednou přečteném dni musíte vyprávění opustit. Čeňka, na konci dne kupodivu stále ještě živého, bylo víc než dost!

 

Vybírejte, hlasujte

Posuďte sami, co vedlo porotu zvoucí se odborná k tomuto výběru, zejména co se týče nekorektních „literárních skvostů“. Pokud je na tom česká literatura tak bídně, že toto je onen křišťálově čistý výběr, možná by bylo lepší celou cenu zrušit, anebo místo finančních odměn rozdávat slabikáře, pravidla českého pravopisu a přihodit pár knih od skutečných českých spisovatelů, jakými byli Karel Čapek, Karel Poláček, ale i Bohumil Hrabal. Pro inspiraci.

 

 Zdroj: Magnesia Litera

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.