Luba Skořepová jede devadesátkou

Herečka, která v září oslaví 90. narozeniny vjíždí do nové dekády svého stále aktivního života na plný plyn. Akce k jejímu jubileu probíhají po celý rok, nejnovějším počinem je uvedení kalendáře Luby Skořepové na rok 2014 a s ním související výstava velmi neotřele pojatých fotografií, které dokonale vystihuje motto kalendáře: „Chci se bavit, je mi teprve 90 let“.

luba-06

Lubu Skořepovou pro kalendář nafotila Alena Hrbková. Na fotografiích se mísí humor s nostalgickou retro atmosférou. Nepřikrášlené prostředí neudržovaných staveb, různých skladišť, jejichž stěny pokrývají praskliny stejně jako postupem času vrásky lidskou tvář, vytváří snímkům nejen ideální kolorit, ale zároveň jakoby je s aktérkou spojovalo to, jak se léta a procházející historické etapy zapisovaly do jejich habitů. Vitální herecká legenda se v těchto reálných kulisách představí coby drsná motorkářka, dáma v kožichu až na paty vyrážející venčit do ulic sánskou kozu, bezdomovkyně jíž dělá věrnou společnost sádrový trpaslík, šantánová diva pokuřující kdesi na vesnickém dvorku cigaretu usazenou v dlouhé špičce, americká dámička 60. let tisknoucí si k hrudi alespoň polštářovou verzi svého idolu – Johnyho Cashe, neohrožená vojanda, vyznavačka punku či skateboardistka.

A nutno říct, že to co by u jiné seniorky vyznívalo trapně a násilně, dokázala Luba Skořepová s přehledem přetavit do nadsázky, ukázala všem, že věk skutečně nic neznamená, když si dokážeme dělat legraci sami ze sebe, ale současně při tom neztratíme důstojnost. Stáří přece není o tom, aby se z lidí museli stát automaticky mrzouti, a při setkání s nimi zachovávaly obě strany pokerovou tvář.

pozvanka-luba-skorepova

Co se uměleckého dojmu týče, v mnohém, od kostýmů, pozadí snímků až po výsledné sepiové kolorované fotografie připomíná kalendář tvorbu Jana Saudka, ale v nesrovnatelně decentnější podobě. Styling je dílem Anny Lugorsi Novákové, o vizážse starala Leila Ayari.

 

Vernisáž ve stylu Pomády

V retro duchu se neslo i zahájení výstavy, proto nemohl chybět Honza Kříž, který právě za roli Dannyho v muzikálu Pomáda získal prestižní ocenění Thalie. „Jak se to dělá, aby člověk k takové ceně přišel, můžeš mi poradit? Mně se nějak vyhýbá“, využila příležitosti stále aktivní herečka a
v žertu podotkla, že na ni Thalie čeká v pětadevadesáti za celoživotní dílo. To byl ovšem jediný okamžik, kdy jinak rozverná herečka tak trochu zvážněla.

Celý podvečer si doslova užívala záblesky fotoaparátů a natáčení pro televize, které přišly atmosféru netradičního zahájení vernisáže zachytit. S Honzou Křížem nejen pózovali, ale předváděli různé scénky a dokonce si i zatančili! „Pro mě to je obrovská čest, dělat paní Skořepové garde a ještě k tomu v kostýmu mé oblíbené role“, přiznal sympatický muzikálový herec.

Protože se Luba Skořepová rozhodla, že kalendář doplní o ještě jeden měsíc,
v němž si bude jen užívat všech příjemností, které život nabízí, hledala fotografka kalendáře Alena Hrbková příhodné prostředí hodící se atmosférou
k těm, která již v kalendáři jsou. „Mám fotku s kozou, husou, na motorce, ale žádnou v autě s nějakým pěkným, mladým šoférem“, nechala se slyšet Luba Skořepová. A hned dodala, že si představuje cabriollet a focení by mělo proběhnout ve stylu období Pomády, které herečka považuje za jedno z nejpříjemnějších, co se života týče. Volba tak padla na autosalon Car Motors MB v Koněvově ulici, kde veterány ochotně zapůjčili a zároveň poskytli prostory k vernisáži fotografií z kalendáře.

Výstava je umístěna v budově CAR MOTORS MB, Koněvova 411/143, Praha 3 od 23. 8. do 6. 9. 2013. Přístupná je zdarma, vždy od pondělí do pátku mezi 9 a 18 hod. Zakoupit si zde samozřejmě lze i zmíněný kalendář.

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Klobouk film

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.