Lormovy prstoklady: Film o hluchoslepém průvodci si chce na produkci vydělat crowdfundingovou kampaní

Crowdfunding, tedy financování určitého projektu formou příspěvků zájemců o konečný produkt, máme zažitý zejména s různými vychytávkami v oblasti IT.  Získat potřebný finanční obnos se však tímto způsobem snaží i tvůrci spojení s kulturou. Po Divadlu Sklep se v tomto případě o pouze částečné financování pomocí příspěvků filmových fanoušků pokusí přední český filmový producent Radim Procházka pro dokumentární film Lormovy prstoklady režiséra Pavla Jurdy.

Jan Pavlíček pomáhá vyvinout Lormovu rukavici Foto: Lormovy prstoklady, oficiální zdroj

Jan Pavlíček pomáhá s vývojem tzv. Lormovy rukavice
Foto: Lormovy prstoklady, oficiální zdroj

 

 

„Chceme takto pokrýt jen část rozpočtu, financovat tímto způsobem celou filmovou produkci je asi možné jen v Americe či Indii, ale přesto je to pro nás velmi významné,“ vysvětluje Radim Procházka. V průběhu natáčení se totiž ukázalo, že by se štáb mohl vydat s hlavním hrdinou za oceán mezi indiány a právě na tuto poměrně nákladnou cestu už v původním rozpočtu nezbývají peníze.

Bizon nad mapou USA Foto: Lormovy prstoklady, oficiální zdroj

Bizon nad mapou USA
Foto: Lormovy prstoklady, oficiální zdroj

 

Film vypráví příběh Jana Pavlíčka, zvaného Bizon. Od narození je slepý a v posledních letech navíc ztrácí sluch. Kromě toho je ale také zapálený fanoušek indiánů, nad plastickou mapou USA je schopný vyjmenovat snad všechny státy, kde se nacházejí indiánské rezervace. O jeho osudu se dozvěděl navažský náčelník Blackhorse a pozval jej do své vesnice, aby s ním provedl tradiční ozdravný rituál. Bizon věří, že by mu tento rituál mohl zlepšit sluch.

Jan Pavlíček řečený Bizon  Foto: Lormovy prstoklady, oficiální zdroj

Jan Pavlíček řečený Bizon
Foto: Lormovy prstoklady, oficiální zdroj

 

Filmové vyprávění ale zavede své diváky i na mnoho jiných míst. Bizon pracuje jako průvodce v jeskyni Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu, a také radí berlínským vědcům, kteří vyvíjejí tzv. Lormovu rukavici, elektronické zařízení umožňující převádět komunikaci hluchosplepých do smsek a emailů.

 

Hieronymus Lorm byl v 19. století nadaný židovský klavírista z Mikulova, který v mládí ohluchl a oslepl. Aby mohl komunikovat se svojí rodinou, vymyslel si způsob dorozumívání, které využívá dotyků. Dnes je Lormova abeceda celosvětově jedním z nejpoužívanějších „jazyků“ hluchoslepých. „Bude to film o tom, že láska je slepá, o nezdolné životní síle postiženého člověka, o splnění klukovského snu, o síle lidského dotyku,“ říká o svém celovečerním debutu režisér Pavel Jurda.

V Česku jsou asi čtyři tisíce hluchoslepých lidí, Lormovy prstoklady jsou prvním takto intenzivním filmovým pohledem na jejich život. Film by měl mít premiéru v příštím roce.

 

Aktuální informace o přípravách filmu najdete na jeho facebookové stránce, informace o

crowdfundingové kampani najdete na stránce HitHit

 

Zdroj: Lormovy prstoklady

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.