Limitovaná edice zápalek s historickými motivy k 175. výročí SOLO Sušice

V závěru letošního roku tomu bude již 175. let, kdy si naši předci poprvé škrtli sirkami, které vyrobila slavná sušická sirkárna založena pány Vojtěchem Scheinostem a Bernardem Fürthem. Nyní, v době výročí světoznámé značky SOLO, si milovníci a sběratelé krabiček od zápalek budou moci pořídit motivy, kterými škrtali právě naši prapradědové.

SOLO: Historický prodejní plakát Oficiální zdroj: SOLO

SOLO: Historický prodejní plakát
Oficiální zdroj: SOLO

 

Úzké dřívko zakončené hlavičkovou masou uložené ve vysunovací krabičce snad ani netřeba představovat, stejně jako tradiční českou značku SOLO. Málokterý produkt a firma se mohou pyšnit tak dlouhou historií jako právě zápalky a firma SOLO. Ačkoliv během této doby zaplavily náš trh levné zapalovače, samotnému aktu rozdělání ohně tradiční sirkou se nic nevyrovná. Navíc prázdné krabičky od zápalek byly nedílnou součástí dětství každého z nás, skrývaly poklady v podobě kamínků, květin, brouků, či vzpomeňme na skautskou „kápézetku“, která se rovněž skrývala v krabičce od sirek. Zápalky nás zkrátka provázejí po celý život.

Pokud patříte mezi milovníky tohoto tradičního „rozdělávače“ ohně, můžete se těšit na limitovanou výroční edici historických motivů SOLO zápalek, která se objeví v běžné prodejní síti (hobby markety) již nyní před Vánocemi. Více najdete na www.solo.cz

 

SOLO: Historický prodejní plakát Oficiální zdroj: SOLO

SOLO: Historický prodejní plakát
Oficiální zdroj: SOLO

 

Od minulosti po současnost

Bývalá nejvýznamnější sušická firma, jejíž zápalky byly vyváženy do celého světa, byla založena roku 1839 pány Vojtěchem Scheinostem a Bernardem Fürthem.

V historii svého 175 letého vývoje prošla firma obdobím významných hospodářských změn, které byly doprovázeny technickou revolucí, působící na rozvoj technologie výroby zápalek. Až do roku 1969 převažovala strojně – ruční výroba, která byla postupně nahrazena automatickými linkami na výrobu dřívek a zápalek. Výrobní linky denně opouštělo více než 2 miliony krabiček, s téměř 100 miliony zápalek.

Podstatná část produkce byla směřována na vývoz, který postupně vzrostl na plných 400 milionů krabiček za rok.

Základní předností sirkařské firmy, která pozitivně ovlivňovala její pozici na světových trzích, byla špičková kvalita a vysoká variabilita sortimentu zápalek. Vysoká kvalita byla dosahována jednak používáním špičkových materiálů dřívek a hlavičkové masy v evropském standardu. V technologické oblasti byla realizována nepřetržitá inovace výrobního procesu, která vyústila v automatizaci celé výroby zápalek.

Prezentace úspěšné výroby a prodeje zápalek SOLO byla doprovázena označováním výrobků registrovanými ochrannými známkami designu zápalek oblíbenými a vyhledávanými také v zahraničí.

 

Limitovaná výroční edice zápalek SOLO s historickými motivy Oficiální zdroj: SOLO

Limitovaná výroční edice zápalek SOLO s historickými motivy
Oficiální zdroj: SOLO

 

Přerod z výrobní na obchodní firmu

V posledních dvaceti letech došlo k prudké globalizaci světových trhů, která ovlivnila i pozici zápalek. Klasické zápalky zaznamenaly v posledních dvaceti letech výrazný pokles spotřeby, za kterým jsou především dva významné faktory – dovoz a obliba levných zapalovačů a zvyšující se životní úroveň obyvatel (mnohem méně se doma zapalují klasická kamna či sporáky zápalkami).

Původně výrobní sirkařská firma se přizpůsobila této situaci a přesunula své aktivity do obchodní činnosti. Vlastní výrobní činnost ve skupině SOLO nyní v Sušici realizuje sesterská firma SOLODOOR, která je předním českým výrobcem interiérových dveří.

Tradiční sirkařská firma se v novém podnikatelském zaměření soustředila nejen na nákup a prodej zápalkových produktů, ale věnovala zvýšenou pozornost rozšíření produktového portfolia na celou oblast „plamenného“ sortimentu. Ten zahrnuje hlavní výrobkové skupiny zapalovače – podpalovače – svíčky – grilovací brikety.

Tato změna strategického zaměření firmy byla promítnuta také do změny názvu firmy ze SOLO Sirkárna a.s. na SOLO MATCHES & FLAMES a.s.

Téměř 50 % současné prodejní kapacity firma exportuje na světové trhy, především do Anglie, Francie, Německa, Rakouska, Skandinávských zemí a Spojených arabským emirátů. V tuzemsku firma SOLO distribuuje zápalky a jiné plamenné produkty především pomocí obchodních řetězců, velkoobchodů s potravinami, drogistickým zbožím a tabákových firem. SOLO MATCHES & FLAMES, a. s. má 90% podíl na českém trhu a 60% podíl na slovenském trhu v prodeji zápalek.

Při současném hodnocení pozice a postavení firmy SMF lze konstatovat, že se podařilo úspěšně navázat na tradici bývalé nejvýznamnější středoevropské sirkařské firmy. Cílem firmy SOLO MATCHES & FLAMES a.s. do budoucna je pokračovat v nákupu a prodeji plamenných produktů na tuzemských i zahraničních trzích a dále rozvíjet a zkvalitňovat sortiment a služby poskytované svým zákazníkům.

 

Zdroj: Solo

1 komentář

  • Petronila on 30.3.2016 at 21:17

  Odpovědět

  Dobrý den,

  kde si mohu tuto edici zápalek koupit? Hledala jsem na internetu, ale nenašla jsem.

  Děkuji za odpověď.

  Petronila

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.