Litá podlaha z cementových potěrů: Každá je originál

Přírodní a pokaždé originální je litá podlaha z cementových potěrů Cemflow v pohledové variantě Look. Stejný druh podlahy nebude při dalším nalití nikdy stejný. Tuto jedinečnost jí dodává viditelné drobnější a hrubší kamenivo nejrůznějších odstínů a struktur, s oblými či ostřejšími hranami, ale také její zpracování.

Litá podlaha z cementových potěrů Cemflow Look Foto: Českomoravský beton, oficiální zdroj

Pohledový cementový potěr Cemflow Look je variantou známého teraca nebo též terrazza, hodí se  proto jak do novostaveb, tak i pro rekonstrukce včetně historických budov, využití najde i v prostorách s vyšší vlhkostí, jako jsou kuchyně, koupelny nebo suterény. Podlaha z tohoto materiálu je ideální do místností s plánovaným podlahovým vytápěním. Výborně vede teplo a pomáhá tak zvýšit účinnost podlahového topení a usnadnit jeho regulaci. Povrch se snadno udržuje, stačí jej setřít vlhkým mopem nebo hadrem, pro udržení lesku se jednou týdně ošetřuje speciálním přípravkem, jako je tomu u podobných pevných povrchů.

 

Barevná paleta

Podlaha z potěrů Cemflow Look může být nejen šedá, ale třeba černá, modrá, oranžová, žlutá nebo bílá. V nabídce skupiny Českomoravský beton si lze vybrat i cementový potěr v barevném odstínu zvýrazňujícím strukturu lité podlahy. Finální povrch je hladký, pevný, dokonale rovný a na pohled vysoce atraktivní. Hladkost a lesk mu dodávají cykly broušení a leštění, které následují po úplném vyzrání litého potěru.

Jako každá pochozí podlaha, i lité podlahy Cemflow Look zaznamenávají módní trendy: „V minulosti byl poměrně velký zájem o černé varianty, v současné době se hodně líbí bílá,“ vysvětluje Jan Veselý, zástupce společnosti Českomoravský beton a doplňuje: „Litá podlaha obecně je mezi architektonickými řešeními stále oblíbenější, v budoucnu tak může snadno dokonce nahradit používání dlažeb, či litých finálních stěrek, stejně jako je tomu v zahraničí.

Litá podlaha z cementových potěrů Cemflow Look -  vzorky barevných směsí Foto: Českomoravský beton, oficiální zdroj

Litá podlaha z cementových potěrů Cemflow Look – vzorky barevných směsí
Foto: Českomoravský beton, oficiální zdroj

 

Záleží na surovinách

Z technologického hlediska je u pohledového cementového potěru Cemflow Look důležité jednak  složení, velmi kvalitně provedená pokládka, finální úprava samotného potěru a samozřejmě ošetřování. Litá podlaha je totiž s trochou nadsázky živý materiál, jehož konečný vzhled  nelze předem přesně určit. A v tom je právě její kouzlo originality. „Ani u dřevěné podlahy předem přesně nevíte, kde budou léta nebo suky,“ dodává ještě Jan Veselý. Celkový vzhled kameniva, tedy jeho tvar a barva, se liší podle místa, odkud bylo vytěženo. Obdobně záleží také na písku – při použití žlutějších písků je šedý odstín teplejší. Kolem Prahy jsou písky spíš žlutější, zatímco na Plzeňsku světlejší a na Moravě tmavší. Na vzhled podlahy má navíc vliv i použitý cement.

Při realizaci litých podlah Cemflow Look se zpravidla používá kamenivo do max. 8 mm. Díky jeho různým tvarům pak podlaha získává originální vzhled. V určitých lokalitách se při výrobě používá kamenivo kulaté, jinde spíše lomový kámen. Litý potěr je přírodní materiál, takže na podlaze vždy najdete místa s méně otevřenou strukturou a místa s více otevřenou strukturou. Doporučuje se požadovaný barevný odstín předem konzultovat s výrobcem a realizační firmou. Barvu a strukturu lité podlahy si pak ákazník odsouhlasí na vzorku.

Litá podlaha z cementových potěrů Cemflow Look má nejrůznější vzhled nadý použitým kamenivem Foto: Českomoravský beton, oficiální zdroj

Litá podlaha z cementových potěrů Cemflow Look má nejrůznější vzhled nadý použitým kamenivem
Foto: Českomoravský beton, oficiální zdroj

 

Jak se lije podlaha

Lité potěry se vyrábějí v betonárnách skupiny Českomoravský beton a na stavbu se dopravují v čerstvém stavu autodomíchávači. Do konstrukce se litá směs dopravuje pomocí mobilních čerpadel hadicemi. Maximální dopravní vzdálenost pístovým čerpadlem činí 150 m vodorovně nebo 30 m svisle. Litá podlaha se obvykle realizuje do výšky cca 4 – 5 cm nad trubky podlahového topení. Podlaha z litého cementového potěru Cemflow vyniká mimořádnou rovinností a rychlým nárůstem pevností po zatvrdnutí. Proto je možno ji brzy zatížit. Za jeden den je možné nalít plochu až 1000 m2. Poté se pomocí speciálních nivelačních hrazd povrch podlahy zpracovává, tzv. vlněním. Následné důkladné ošetřování litého potěru může významně ovlivnit jeho konečné vlastnosti. Pro omezení smrštění z vysychání a vzniku trhlin je nutné ihned po znivelování jejich povrch ošetřit ochranným postřikem, který je součástí dodávky lité směsi Cemflow.

 

Vysoký lesk, pololesk i mat

U pohledového cementového potěru hraje klíčovou roli konečná fáze úpravy, která nastává po 30 dnech od lití podlahy. Následuje systém broušení a leštění, který je specifický podle požadovaného výsledku (vysoký lesk, pololesk, mat), zakončený napuštěním speciálním přípravkem pro jeho vytvrzení. Povrch je pak chráněn proti usazování mikroorganismů a lze jej normálně čistit. Broušení probíhá za využití speciálního strojního vybavení, vizuálně připomínajícího stroje na broušení dřevěných podlah. Tyto stroje jsou však vybavené diamantovými prvky. Počet cyklů záleží na tvrdosti povrchu. Obecně lze říci, že finalizace povrchu 200 m2 cementového litého potěru trvá asi 14 dní.

K litým podlahám nabízí skupina Českomoravský beton zdarma technické poradenství a konzultace. Zkušení odborníci pomohou v rámci servisu zákazníkům s výběrem vhodného materiálu a skladby podlahové konstrukce, případně zprostředkují pokládku lité originální podlahy na klíč prostřednictvím prověřených partnerů – stavebních firem.

 

Údržba a renovace litých podlah

Litá podlaha s finální povrchovou úpravou se snadno udržuje, stačí ji setřít vlhkým hadrem. Jednou týdně se pak doporučuje ošetřit ji přípravkem pro udržení lesku. Ale i na ni se podepisuje čas, při běžném provozu se objeví větší či menší rýhy. Renovace podlahy z potěrů Cemflow Look se tudíž doporučuje přibližně po 5 až10 letech, podle způsobu užívání a údržby. Nejprve se odstraní původní impregnace, v dalších krocích se podlaha přebrousí a přeleští, čímž se vyčistí, a v poslední fázi se opět naimpregnuje.

Litá podlaha z cementových potěrů Cemflow Look je po finální úpravě nenasákavá a snadno se udržuje Foto: Českomoravský beton, oficiální zdroj

Litá podlaha z cementových potěrů Cemflow Look je po finální úpravě nenasákavá a snadno se udržuje
Foto: Českomoravský beton, oficiální zdroj

 

Podrobné informace a kontakty jsou k dispozici na www.cemflow.cz

 

Zdroj: Českomoravský beton

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.