Léto v Muzeu hlavního města Prahy

Ani o prázdninách není v muzeu nouze o zajímavé výstavy a akce, včetně těch určených rodinám s dětmi. Volný čas tak mohou děti vyplnit i zábavnou formou poznávání, na hony vzdálenou často suchupárnému podání nejen školního dějepisu.

Muzeum hlavního města Prahy na počátku 20. stol. Foto: Unknown - Commors Wikimedia

Muzeum hlavního města Prahy na počátku 20. stol.
Foto: Unknown – Commors Wikimedia

 

Před hlavní budovou muzea, Na poříčí 52, Praha 8 je až do konce prázdniny zdarma zpřístupněna panelová výstava Těšnovské nádraží / Třicet let od demolice, sto čtyřicet let od otevření.

Nádraží Těšnov neboli Nádraží-severozápadní dráhy, reprodukce-kresby Fr. Chalupy otištěná v časopise Světozor roku 1876 Oficiální zdroj: MHMP

Nádraží Těšnov neboli Nádraží-severozápadní dráhy, reprodukce-kresby Fr. Chalupy otištěná v časopise Světozor roku 1876
Oficiální zdroj: MHMP

 

V hlavní budově muzea mohou návštěvníci shlédnout výstavy Hroby barbarů / Svět živých a mrtvých doby stěhování národů, Co čas už nevrátí / Praha 60. let ve fotografiích Borise Baromykina a výstavu I C Taiwan / Vidím Tchaj-wan. Tato výstava vznikla ve spolupráci s tchajwanskou Národní univerzitou Chend Kung a nabízí návštěvníkovi představit si Tchaj-wan z hlediska historického, kulturního a technologického rozvoje. Při návštěvě muzea je možné navštívit také stálé expozice a Langweilův model s 3D kinem.

 

Programy pro rodiny s dětmi na Petřínské rozhledně

Lektorské oddělení Muzea hlavního města Prahy připravilo pro děti ve věku od 8 do 12 let na Petřínské rozhledně několik programů. Začátek programů je vždy v 15:00 před rozhlednou. Na programy je nutné se předem objednat na: www.muzeumprahy.cz/programy-pro-rodiny-s-detmi-na-petrinske-rozhledne/

 

Elektrické století na Petříně pro děti

29.7., 19.8. a 25.8.2015

Interaktivní komentovaná prohlídka Petřínské rozhledny, během níž se děti dozví, proč vlastně rozhledna vznikla, jaké objevy a vynálezy v 19. století vzrušovaly Prahu a  mnoho dalšího. Budeme pracovat s haptickými předměty i pracovním listem.

 

Do bludiště jako do kina 

26.8.2015

Bludiště na Petříně není jenom bludiště, ale návštěvník v něm může spatřit i dioráma bitvy na Karlově mostě. Co to ale vlastně je „dioráma“ a čím je zajímavé? Chodili lidé v 19. století do kina? Děti navštíví bludiště a poté si pod vedením lektora vyrobí své malé dioráma a odnesou si ho domů.

Zrcadlové bludiště na Petříně Foto: Ondřej Polák/MHMP, oficiální zdroj

Zrcadlové bludiště na Petříně
Foto: Ondřej Polák/MHMP, oficiální zdroj

 

My si na to posvítíme

30.7. a 20.8.2015

Dozvíme se, jak naši předkové svítili a od kdy místo svíček začali používat žárovky. Když se na Zemské jubilejní výstavě rozsvítila slavobrána nebo Křižíkova fontána, lidé byli opravdu nadšení. Děti poznají pana Františka Křižíka, dozví se, co byla „koňka“ a co „elektrika“ a vyrobí si kopii pohyblivé pohlednice ze sbírek MHMP , která jim bude připomínat „elektrické století“.

 

Malí klíčníci

O letních prázdninách mohou také rodiny s dětmi hledat s Klíčníkem Pražských věží Klíče k  Pražským věžím, projít se po unikátních historických objektech a získat krásnou odměnu.

Do etapové hry Klíče k Pražským věžím jsou zařazeny Petřínská rozhledna, Svatomikulášská městská zvonice, Staroměstská mostecká věž, Malostranská mostecká věž a Prašná brána. Na kterékoli této věži si mohou zájemci vyzvednout hrací kartu a hned se pustit do plnění úkolů. Po splnění všech úkolů, za které dostanou do své hrací karty razítko, přinesou hrací kartu do hlavní budovy Muzea, kde na ně čeká odměna v podobě klíče od muzea a volného vstupu do hlavní budovy muzea.

Podrobná pravidla hry naleznete na: www.muzeumprahy.cz/klice-k-prazskym-vezim/.

Staroměstská mostecká věž Foto: Jan Vrabec/MHMP, oficiální zdroj

Staroměstská mostecká věž
Foto: Jan Vrabec/MHMP, oficiální zdroj

 

K Podskalákům

V Podskalské celnici na Výtoni je možné navštívit výstavu Vltava a Podskalí z archivu spolku Vltavan zachycující život na Vltavě, zaniklé Podskalí, portréty významných osobností spolku Vltavan nebo například nejstarší knihu zápisů spolku.

Podskali,jaké bylo, a jak je podle starých fotografií namaloval roku 1976 člen Vltavanu prof. Jaroslav Daněk Foto: Spolek Vltavan v Praze, oficiální zdroj

Podskali,jaké bylo, a jak je podle starých fotografií namaloval roku 1976 člen Vltavanu prof. Jaroslav Daněk
Foto: Spolek Vltavan v Praze, oficiální zdroj

 

Pravěk na zámku

V Zámeckém areálu Ctěnice se mohou návštěvníci těšit na výstavu Kámen v pravěku, která je věnována zpracování a využití kamene v pravěku. Ve výstavě si návštěvníci vyzkoušejí například, jak se mlelo obilí, jak se opracovával kámen nebo jak vznikaly jeskynní malby. V areálu ve Ctěnicích se nacházejí také stálé expozice Řemesla v pořádku / Historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost, Zámek Ctěnice / Dějiny, stavební vývoj a obnova a Dějiny obce Vinoře / Od pravěku do 20. století. Při návštěvě Zámeckého areálu Ctěnice se mohou návštěvníci projít krásným zámeckým parkem, podívat se do zámeckého zahradnictví nebo jezdecké společnosti. K občerstvení je možné využít zámeckou restauraci.

Z expozice Kámen v pravěku Foto: MHMP, oficiální zdroj

 

 

Zdroj: MHMP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.