Letní slavnosti staré hudby zakončí Karneval v Benátkách

Romantickou výpravu do Benátek připravil na slavnostní závěrečný koncert mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby. 4. srpna rozezní Španělský sál Pražského hradu koncertní provedení opery významného představitele francouzského baroka André Campry Karneval v Benátkách.

Letní slavnosti staré hudby: Collegium Marianum Foto: Anna Chlumská/Collegium Marianum, oficiální zdroj

Letní slavnosti staré hudby: Collegium Marianum
Foto: Anna Chlumská/Collegium Marianum, oficiální zdroj

 

 

Operu z roku 1699 určenou původně pro versailleský dvůr přednesou úspěšní sólisté mezinárodní scény: sopranistka Judith van Wanroij, tenorista Mathias Vidal, mezzosopranistka Marie Lenormand, barytonista Thomas Dolié, basbarytonista Lisandro Abadie společně s rezidenčním souborem festivalu Collegium Marianum pod vedením Jany Semerádové. Campra v opeře propojil svět commedie dell’arte s římskou mytologií, aby na konci 17. století ohromil tehdejší Paříž. Taneční instrumentální kusy i virtuózní árie inspirované italským kompozičním stylem společně s námětem opery přenesou vůni Benátek tentokrát na Pražský hrad.

Campra v opěře Karneval v Benátkách přes sebe rafinovaně a komicky klade dvě nesourodé dramatické situace, nešťastnou lásku provázenou intrikami a karnevalové veselí. Právě v konfrontaci těchto dvou světů jednoznačně spočívá Camprova osobitost. Tato hra protikladů ve výsledku podtrhuje náladu každé z dějových rovin: Isabelliny a Leonořiny nářky jsou tím srdceryvnější, čím více jsou vedle probíhající oslavy okázalé a tím nemístné. S ohledem na celkový vývoj děje však v boji o pozornost publika postupně vítězí karneval. Srdce ani duše divákova se nedokáže plně zapálit pro milostné drama, když na smysly zároveň útočí nakažlivé taneční rytmy a libé zpěvy. Z nešťastné lásky Leonory, Isabelly, Léandra a Rodolfa se tak stává divadlo na divadle, stín tragédie zanikající v bujarém veselí. Pod vrstvami prolínajících se komických, parodických, historizujících a exotických prvků tak tušíme autorův šibalský úsměv. V opeře Karneval v Benátkách nechal Campra prolnout hudební styl francouzský se stylem italským. Aneb, jak se vyjádřil jeden kritik k novodobé premiéře, Campra mistrovsky promísil rukopis Lullyho s kompozičním stylem Monteverdiho, čímž předznamenal hudbu Händelovu a Rameauovu.

 

 

Horká linka Praha – Versailles

Závěrečným koncertem pokračuje dlouhodobá programová spolupráce festivalu s prestižním Centrem pro barokní hudbu ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles – CMBV), jehož posláním je propagace francouzského interpretačního umění a hudebního dědictví Francie sedmnáctého až osmnáctého století v zahraničí.

 

 

Vstupné

Další informace a rezervaci i online zakoupení vstupenek najdete přímo na webu www.letnislavnosti.cz.

Festivalová pokladna na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici 27, Praha 1 je otevřena každé pondělí a středu od 10.00 do 18.30 hodin. Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz). Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10 %.

 

 

Zdroj: Collegium Marianum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.