Letní slavnosti staré hudby: 20 let unikátních hudebních výprav do minulosti

Letní slavnosti staré hudby nabídnou mezi 11. červencem a 6. srpnem osm exkluzivních večerů, jimiž oslaví nejen dvě desetiletí své existence, ale také šest staletí bohaté hudební historie, s níž dlouhodobě seznamují české publikum. Pozvání na festival opět přijali špičkoví zahraniční i čeští interpreti, kteří se představí v poutavých a leckdy humorných programech širokého tematického rozpětí. K oslavám neodmyslitelně patří i tanec, který zpestří hned několik festivalových večerů.

 Balet o kávě: Cracovia Danza  Foto: Letní slavnosti staré hudby, oficiální zdroj


Balet o kávě: Cracovia Danza
Foto: Letní slavnosti staré hudby, oficiální zdroj

 

 

20 let je bezesporu krásný věk. Festival už není žádný „puberťák“, je to dospělý jedinec s vlastními názory, vizemi, s přesvědčením. Je však zároveň otevřen novým podnětům, přijímá výzvy a především je plný energie. A právě takový festival jsme letos připravili,“ představuje letošní ročník ředitelka festivalu Josefína Matyášová.

 

Večer pro krále i balet o kávě

Letošní ročník slavnostně zahájí koncert s příhodným názvem Jubilate Deo. 11. července v kostele sv. Šimona a Judy představí Musica Instrumenta z Drážďan a pražský vokální ansámbl Cappella Mariana strhující oslavná díla benátských a saských chrámů 16. a 17. století. Velkolepým závěrem festivalových oslav pak bude 6. srpna v Rudolfinu večer s názvem Večer pro krále. Komponované hudebně-taneční představení láká na árie a taneční části z francouzských barokních oper, z nichž mnohé měl v oblibě hudbymilovný král Ludvík XV. V podání pěvců Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena a dvojice tanečníků z francouzského souboru Les Cavatines, se za doprovodu orchestru Collegium Marianum rozvine příběh osudové lásky, podpořený stylizovanými barokními kostýmy i světelným designem.

Festivalový program dále nabídne například mistrovské kusy pro violu da gamba a loutnu v podání virtuosů Vittoria Ghielmiho a Lucy Piancy, dále překrásné mariánské nešpory mistrů renesanční polyfonie v provedení belgického vokálního kvinteta Utopia nebo španělský temperament v hudbě čtyř staletí v interpretaci mezzosopranistky Anny Reinhold, kvarteta Exclamatio a fenomenálního argentinského kytaristy Quita Gata. Na programu je také humorné taneční představení s hudbou J. S. Bacha Balet o kávě, v němž se představí polský taneční soubor Cracovia Danza a sólisté Patricie Janečková a Jaromír Nosek, nebo vystoupení věhlasného italského harlekýna Enrica Bonavery v představení inspirovaném tradicí commedie dell’arte a dále ukázky renesančních tanců v podání tanečního souboru Chorea Historica ve Valdštejnské zahradě.  

 

Jubilate Deo

Slavnostní zahájení 11. červencekostele svatých Šimona a Judy bude patřit velkolepým vícesborovým dílům benátských a saských chrámů. Vynikající trombonista Ercole Nisini se svým souborem Instrumenta Musica pravidelně velebí Boha ve slavném Frauenkirche. Nyní spojí hlasy cinků, trombonů a dulcianů s hlasy pěvců z Cappelly Mariany Vojtěcha Semeráda. Společně provedou díla G. Gabrieliho, O. di Lassa, H. Schütze, A. Trombettiho či M. Praetoria.

Den následující po koncertě se bude Ercole Nisini věnovat zájemcům z řad hráčů na barokní trombony i řad široké veřejnosti během specializovaného půldenního workshopu (workshop se bude konat v prostorách HAMU v Praze).

 

Balet o kávě

Ve středu 17. července se v Divadle ABC můžeme těšit na humorné představení s hudbou J. S. Bacha. Své umění představí 13členný polský taneční soubor Cracovia Danza Romany Agnel za doprovodu souboru Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové. Na programu budou mimo jiné tance z Bachových orchestrálních suit a árie z Kantáty o kávě, ve kterých se pěveckých partů ujmou Patricia Janečková a Jaromír Nosek. Posluchači se mohou těšit na tančící kávové konvičky, cukřenky či kávová zrnka ve třech obrazech: Veselí před kavárnou – V kavárně – Boj o kávu.

 

Corazón español

Koncerty v Zámku Troja jsou již tradičně zasvěceny španělské hudbě a ani letos tomu nebude jinak.  V pondělí 22. července se ve společnosti skladatelů, jako jsou Gaspar Sanz z Calandy, Juan Hidalgo z Madridu nebo Sebastián Durón z Brihuegy, vydáme za španělským temperamentem, kterému místní říkají „corazón español“. Zpívat bude rodačka z Paříže Anna Reinhold, již doprovodí katalánské kvarteto Exclamatio a skvělý argentinský hráč na kytaru a další drnkací nástroje Quito Gato. Hudební pouť odhalí, že španělské srdce bije dál, ať už v rytmu Joaquína Turiny nebo Federica Garcíi Lorcy. A bije ohnivě!

 

Rosa mystica

25. července, v den svatého Jakuba, se vkostele sv. Salvátora v Anežském klášteře rozvinou dvě mystické květiny. Bělostná lilie svaté Anežky a také růže, symbol Panny Marie. O ně bude skrze mariánské nešpory pečovat vynikající belgický ansámbl Utopia. Tedy to nemohou být jiné nešpory než od mistrů franko-vlámské renesanční polyfonie Giovanniho Pierluigiho da Palestriny, Josquina Despreze, Nicolase Gomberta či Cristóbala de Morales. Zazní také díla méně známých Angličanů Richarda Deringa a Petera Philipse, kteří za katolictvím emigrovali do Flander, přičemž plně vyznávali i franko-vlámskou hudební tradici. Těšme se tedy na večer, na jehož konci uzříme Rosu mysticu umně vyvedenou na franko-vlámském gobelínu. Nejen k poctě Bohorodičky, ale také k poctě svaté Anežky, se kterou letos slavíme třicet let od svatořečení.

 

V zahradách múz

Hudba pařížských salónů 18. století rozezní v pondělí 29. července prostory Zámku Troja. Těšit se můžeme na skutečné hudební delikatesy, malé kantáty i části velkých oper. V centru pozornosti budou dva vyhlášení mecenáši: Louis François I. de Bourbon (princ de Conti) a Alexandre Le Riche de La Pouplinière, jejichž hudební salony svojí kvalitou konkurovaly hudební produkci na královském dvoře. Skladatele, jako jsou Louis-Nicolas Clérambault, Jean-Joseph Cassanéa de Mondoville či André Danican Philidor, probudí k životu sopranistka Chantal Santon-Jeffery, flétnistka Jana Semerádová, houslistka Stéphanie Pfister a cembalistka Béatrice Martin, k nimž se se svými barokním violoncellem připojí Bruno Cocset.

 

Due virtuosi

Ve středu 31. července se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera představí duo virtuosů: světoznámý italský gambista Vittorio Ghielmi a loutnista Luca Pianca, jenž spoluzakládal legendární soubor Il Giardino Armonico. Tito dva umělci jsou nejen výsostnými hudebními individualitami, ale také zapálenými interprety komorní hudby. A právě vášeň, ale také dokonalá souhra a interpretační kázeň jsou nutnými podmínkami pro provádění intimních klenotů Marina Maraise či Antoina Forquerayho, francouzských barokních autorů, kteří se do hudební historie zapsali jako „anděl“ a „ďábel“ violy da gamba.

 

Večer pro krále

Slavnostní zakončení jubilejního 20. ročníku Letních slavností staré hudby proběhne 6. srpnaRudolfinu. Večer pro krále bude láskyplným vyznáním francouzské barokní opeře, v níž se snoubí pěvecké umění s uměním tanečním. Program, sestavený z vybraných vokálních a instrumentálních čísel francouzských barokních oper, vypráví příběh dvou milenců v podání skvostných pěveckých sólistů Katherine Watson a Reinouda Van Mechelena. Protagonisté putují fantaskními krajinami, jejichž obyvatelé – v našem případě dva taneční sólisté Anna Chirescu a Artur Zakirov – svým tancem osud pěvců glosují i ovlivňují. Uslyšíme pastorále, strhne se bouře, zažijeme peklo, ale také výheň i led lásky. Abychom všem těmto dějovým a emočním zvratům uvěřili, musí být skladatelská společnost vskutku vybraná. Jean-Philippe Rameau, Jean-Joseph Cassanéa de Mondonville a Jean-Marie Leclair, kteří všichni komponovali pro Ludvíka XV., jsou hudebními vypravěči par excellence. Hudbu provede orchestr Collegium Marianum se svou vedoucí Janou Semerádovou, choreografii vytvořila věhlasná choreografka Natalie van Parys.

Večer pro krále: Artur Zakirov Foto: Letní slavnosti staré hudby, oficiální zdroj

Večer pro krále: Artur Zakirov
Foto: Letní slavnosti staré hudby, oficiální zdroj

 

 

Doprovodná akce festivalu

Commedia dell’arte

Nejen velkými koncerty živ je festival Letní slavnosti staré hudby. 27. července ožije také Valdštejnská zahrada v Praze a v ní commedie dell’arte. Do totiž Prahy dorazí jeho vrcholný vyznavač, herec a italský harlekýn Enrico Bonavera. Jeho pestrý kostým hýří barvami jako fresky zdejší saly terreny, jeho vtip tryská jako fontána a jeho černá škraboška připomíná barokní grottu. V klidu však nezůstanou ani kolem stojící sochy Adriana de Vriese – Venuše, Apollón, Bacchus nebo Neptun. Svým dobovým tancem je roztančí soubor Chorea Historica pod vedením Kateřiny Klementové. Takto stylově – pod letním sluncem – slaví 100. výročí Italské velvyslanectví v Praze a 20. výročí Letní slavnosti staré hudby.

 

 

Program festivalu

Čtvrtek 11. 7. 2019, 19.30
kostel sv. Šimona a Judy, Dušní, Praha 1

Jubilate Deo
Vícesborová díla benátských a saských chrámů

1. Gabrieli, H. Schütz, M. Praetorius, O. di Lasso, A. Trombetti

CAPPELLA MARIANA

Vojtěch Semerád – tenor, umělecký vedoucí

INSTRUMENTA MUSICA (Německo)

Ercole Nisini – trombón, umělecký vedoucí

Vojtěch Semerád – hudební nastudování

 

Středa 17. 7. 2019, 19.00

Divadlo ABC, Vodičkova 28, pasáž U Nováků, Praha 1

Balet o kávě

Humorné taneční představení s hudbou J. S. Bacha

Patricia Janečková – soprán

Jaromír Nosek – bas

CRACOVIA DANZA (Polsko) – taneční soubor

Romana Agnel – umělecká vedoucí

Romana Agnel, Dariusz Brojek – choreografie

Monika Polak-Luścińska – stage design, kostýmy

COLLEGIUM MARIANUM

Jana Semerádová – umělecká vedoucí

 

Pondělí 22. 7. 2019, 20.00

Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7

Corazón español

Španělský hudební temperament napříč staletími

1. Sanz, J. Hidalgo, F. G. Lorca, M. de Falla

Anna Reinhold – mezzosoprán

Quito Gato – kytara, hudební nastudování

EXCLAMATIO STRING QUARTET (Španělsko)

 

Čtvrtek 25. 7. 2018, 20.00
Klášter sv. Anežky České, kostel sv. Salvátora, Anežská 12, Praha 1

Rosa mystica

Mariánské nešpory mistrů renesanční polyfonie

1. P. da Palestrina, G. Gastoldi, J. Desprez, F. Guerrero

UTOPIA (Belgie)

 

Pondělí 29. 7. 2019, 20.00

Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7

V zahradách múz

Hudba pařížských salónů 18. století

J.-Ph. Rameau, A. D. Philidor, J.-M. Leclair, J. Schobert

Chantal Santon-Jeffery – soprán

Jana Semerádová – flauto traverso

Stéphanie Pfister – barokní housle

Bruno Cocset – barokní violoncello

Béatrice Martin – cembalo

 

 

Středa 31. 7. 2019, 19.30

Břevnovský klášter, Tereziánský sál, Markétská 1, Praha 6

Due virtuosi

Mistrovské kusy pro loutnu a violu da gamba

1. Marais, A. Forqueray, R. de Visée, C. Zuccari

 

Vittorio Ghielmi – viola da gamba

Luca Pianca – loutna

 

Úterý 6. 8. 2019, 19.30

Rudolfinum, Dvořákova síň, Praha 1

Večer pro krále

Příběh osudové lásky na motivy francouzských barokních oper

Hudebně-taneční představení

J.-Ph. Rameau, J.-J. Cassanéa de Mondonville, J.-M. Leclair

Katherine Watson – soprán

Reinoud Van Mechelen – tenor 
Anna Chirescu & Artur Zakirov
– barokní tanec
COLLEGIUM MARIANUM
Jana Semerádová
– flauto traverso, umělecká vedoucí

Natalie van Parys – choreografie, umělecká vedoucí Les Cavatines

Alain Blanchot – kostýmy

Vladimír Malý – light design

 

Doprovodná akce festivalu

Sobota 27. 7. 2019, 16.00 – 17.30 – 19.00

Valdštejnská zahrada, Praha 1

Commedia dell’arte

Divadelní a taneční podívaná pod širým nebem

Enrico Bonavera – herec

Chorea Historica – taneční soubor

U příležitosti 100. výročí Italského velvyslanectví v Praze a 20. výročí MHF Letní slavnosti staré hudby.

Večer pro krále: Collegium Marianum   Foto: Letní slavnosti staré hudby, oficiální zdroj

Večer pro krále: Collegium Marianum
Foto: Letní slavnosti staré hudby, oficiální zdroj

 

 

Organizační informace a vstupenky

Online rezervace a předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty byla zahájena 11. dubna. Více informací na www.letnislavnosti.cz. Rezervované vstupenky je možné vyzvednout a zaplatit ve Festivalovém centru, nebo zaplatit kartou online. Seznam dalších předprodejních míst na www.colosseumticket.cz.

Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+ při zakoupení stejného počtu vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky.

V rámci věrnostního programu je možné získat slevu 200 Kč za každých 2000 Kč vynaložených na online nákup vstupenek na koncerty Letní slavnosti staré hudby 2019 (tento program vyžaduje registraci). U vybraných koncertů festival nabízí speciální studentský program: 100 Kč / 1 vstupenka bez určení konkrétního místa (držitelé těchto vstupenek budou uvedeni na volná místa v sále těsně před začátkem koncertu). Více informací na www.letnislavnosti.cz. Systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium.

Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10 %.
Nově pořadatel nabízí 20% slevu pro děti do 15 let.
Držitelé průkazu ZTP (1 osoba) a ZTP-P (1 osoba s doprovodem) mají slevu 50 %.

Festivalové centrum na adrese GALERIE 1 ve Štěpánské 47, Praha 1 je otevřeno každou středu (od 17. 4. do 26. 6. 2019) od 10.00 do 18.00 hodin. Zavřeno je 1. a 8. 5. 2019.
Od 2. 7. do 6. 8. 2019 je otevřeno každé úterý a středu od 10.00 do 18.00.
17. 7., 31. 7. a 6. 8. je otevřeno do 17.00.
Předprodej vstupenek ve Festivalovém centru bude zahájen 17. 4. 2019.

 

Zdroj:  Letní slavnosti staré hudby

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.