Kurz znalectví výtvarného umění 19. století

Zajímá vás výtvarné umění 19. století a nechcete zůstat v pozici úplných laiků? Pak právě pro vaše potřeby připravila Národní galerie v Praze Kurz znalectví výtvarného umění 19. století, který bude probíhat od ledna do května 2015. Začínajícím sběratelům a sběratelkám, studujícím, galeristům, pedagogům a všem zájemcům o výtvarné umění 19. století je určeno devět bloků praktických dílen, jež se budou konat v nové stálé expozici Umění 19. století od klasicismu k romantismu v Salmovském paláci a v jeho studijním depozitáři.

Kurz znalectví výtvarného umění 19. století  Oficiální zdroj: Národní galerie v Praze

 

Účastníci si prakticky osvojí základní znalecké techniky aplikované na příkladech děl ze sbírek NG (malba, kresba, grafika a sochařství) a na umělcích 19. století, jejichž díla se objevují na aukcích. Součástí každé lekce bude setkání s expertem na daného autora či období (viz program níže), formální a obsahová analýza výtvarných děl, kontext díla v rámci dějin umění (Monika Sybolová) a základní rozbor současného trhu s výtvarným uměním a jeho vývoje v předchozích obdobích (Robert Mečkovský).

Ke každému setkání bude pro účastníky vedle malého občerstvení připraven materiál se stručným shrnutím probrané problematiky.

Spolupráce na kurzu: Sbírka umění 19. století, Sbírka grafiky a kresby NG v Praze, ART+

 

Program dílen

 

18. ledna

Josef Bergler a vybrané grafické techniky (Adam Hnojil)

 

1. února

Základní principy ochrany výtvarných děl (Petr Kuthan)

 

15. února

Malířské dílo Josefa Navrátila a Augusta Bedřicha Piepenhagena (Naděžda Blažíčková-Horová)

 

1. března

Ludvík Kohl (Michal Šimek)

 

15. března

Žáci Maxmiliána Haushofera: Bedřich Havránek, Adolf Chwala a Alois Kirnig (Milan Dospěl)

 

29. března

Kresba Františka Bohumíra Zvěřiny (Markéta Dlábková)

 

12. dubna

Práce na papíře Julia Mařáka (Kristýna Brožová)

 

26. dubna

Karel Postl a veduta v 1. polovině 19. století (Adam Hnojil)

 

17. května

Umělecká litina (Jana Bělová)

 

Organizační informace

Kurz bude probíhat vždy v neděli od 15 do 17 hodin v Salmovském paláci (Hradčanském náměstí 2, Praha 1). První lekce bude 18. ledna 2015. Cena předplatného za 9 dvouhodinových setkání je 4 500 Kč (cena obsahuje celoroční vstupenku do NG, odborné vedení, sylaby, vstup do databáze ART+ na 3 měsíce, drobné občerstvení).Jednotlivé vstupné je 550 Kč.

Rezervace je nutná na emailové adrese: sybolova@ngprague.cz či na tel.: 777 359 603. Při rezervaci mají přednost předplatitelé. Max. počet účastníků je 20 osob.

Změna programu vyhrazena. V případě malého počtu účastníků si vyhrazuje NG právo akci zrušit.

 

Zdroj: NG v Praze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.