Kufry za dveřmi už jsou minulostí

Podle psychologů mají až dvě třetiny všech párů největší vztahové problémy během ledna a února. Na vině je především emoční vypětí a určité bilancování spojené s koncem roku. Nelze zapomenout také na celkové fyzické i psychické vyčerpání, které v tomto období hrozí snad každému a k tomu se dost často přidává i povánoční finanční kocovina. Co dělat, když vztah vezme za své a byt se stane pro znesvářené partnery malým? Hlavně nepodléhat emocím, které mohou přijít nepříjemně draho.

Kam vystěhovat partnera? Do veřejných skladovacích prostor Foto: Less Mess Storage

Na problémech ve vztazích se často podepíší i nevěry, a to nejen jako důsledek bujarých vánočních večírků. V lednu pak mezi partnery gradují hádky, jež byly během vánočních svátků schválně potlačované. Krize postupně narůstá a až dvě pětiny párů tento nápor neustojí a rozpadnou se.

Dle Českého statistického úřadu zatím sice nejsou známá kompletní data za rok 2015, nicméně do konce září loňského roku vydaly soudy ČR rozhodnutí o 19,2 tisících rozvodech. Což sice bylo o zhruba o 600 rozvodů méně než o rok dříve, přesto lze očekávat, že celková data za rok 2015 budou v dost podobná roku předchozímu, kdy bylo rozvedeno zhruba 26,8 tisíc lidí.

 

Emoční zátěž i ekonomický dopad

Pro všechny zúčastněné je rozchod bezesporu velkou emoční zátěží, kterou není jednoduché zvládnout. Někteří jedinci se s ní vyrovnávají velmi dlouho a hodně těžko a to i přesto, že rozchod iniciovali oni sami. O negativním dopadu na jejich děti raději ani nemluvě.

A nezanedbatelný je i ekonomický faktor rozchodu, který se téměř okamžitě odrazí na razantním finančním propadu obou bývalých partnerů. Zajímavé je také zjištění, že jsou to společné půjčky nebo hypotéky, které lidi doslova nutí setrvávat v nefunkčních svazcích. Sami by jejich placení neutáhli, proto dobrovolně zůstávají ve vztazích, které jsou neperspektivní. Někdy to podle průzkumů trvá tři roky i déle, než se jejich finanční situace natolik uklidní, že si mohou dovolit z nefungujícího vztahu odejít.


Rozchody po italsku už nefrčí, hitem jsou skladovací prostory

Jiné páry se naopak rozejdou velice snadno a rychle. „Někteří dokonce tak rychle, že jsou schopní během pár minut vystěhovat svého partnera doslova na ulici. Jednoduše mu sbalí věci, hodí tašku za dveře nebo mu dokonce jeho věci v afektu vyhází rovnou z okna,“ dělí se o zkušenost Ondřej Šubrt ze společnosti Less Mess Storage a dodává, že to je v poslední době i důvod, proč u nich ve firmě vždy na počátku roku sledují zvýšenou poptávku po skladovacích prostorách. „Když jsme interně zjišťovali příčinu tohoto fenoménu, s překvapením jsme zjistili, že rozcházející se partner využívá naše skladovací kóje jako poměrně bezbolestný způsob, jak se zbavit věcí toho druhého. Nemusí pak s právníky protistrany řešit, že vyhodil to či ono a svého expartnera tím poškodil.“ Přesto nad stále častějším jevem kroutí dál hlavou a doplňuje svá slova o to, že pro mnohé je toto řešení rychlé, levné a pro obě strany relativně šetrné.

 

Lidé se bojí právních důsledků

Právníci potvrzují, že lidé se na základě podobných již medializovaných kauz stále častěji bojí právních důsledků svých činů. Pokud nejednají vyloženě impulzivně, pak si raději dopředu ověřují, jak mohou v podobných případech postupovat. Veřejně přístupné skladovací prostory jsou pro ně elegantní formou, jak svého expartnera rychle vystěhovat a zároveň s ním po rozchodu co nejvíce minimalizovat osobní kontakt.

 

 

Zdroj: Les Mess Storage

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.