Krvežíznivé čarodějnice odstartovaly Festival španělských filmů La Película

Českou premiérou hororové férie Čarodějnice ze Zugarramurdi, levitující na hranici několika žánrů a nutící diváky rozevřít úhel vjemu o notný kus víc, byl v úterý 18. února v pražském kině Světozor zahájen 9. ročník festivalu La Película. Hlavní hvězdou 8 cenami Goya ověnčeného mixu hororu, ztřeštěné komedie a satiry hned na několik klišé a mýtů o Španělsku a jeho obyvatelích je „almodóvarovská diva“ Carmen Maura. Režijní taktovku ale tentokrát držel Álex de la Iglesia. Jako předfilm bude uveden 13 minut trvající snímek Under Pressuer režiséra Diega Fandose. Na festivalové filmy se mohou těšit také diváci v Hradci Králové, Brně a Ostravě.

carodejnice

 

Ve filmové přehlídce samozřejmě nebude chybět ani výše zmiňované eso současné španělské kinematografie Pedro Almodóvar. I jeho zatím poslední počin Rozkoš v oblacích obsahuje podobné ingredience jako úvodní Čarodějnice. Inspirován žánrem screwball comedy (ztřeštěná komedie) je snímek věrným otiskem španělské populární kultury postfrankistického období v 80. letech.

los-amantes-pasajeros-arevalo-areces-camara

 

 

Průřez španělskou filmovou tvorbou

Letošní ročník se však ponese nejen v duchu nejnovějších počinů, v rámci speciálního cyklu rovněž připomene snímky držitelů ceny Čestný Goya. Ocenění udělovaného španělskou Filmovou akademií, které již téměř třicet let vzdává hold režisérům, hercům a všem profesím spjatým s filmovou produkcí. „Díky výročním cenám Goya jsme nalezli vhodný jednotící prvek pro výběr některých letošních filmů. Festival tak poskytne ojedinělou sondu do španělské filmové tvorby v rozmezí téměř tří dekád a nabídne návštěvníkům unikátní směs snímků, které jinde nemají možnost vidět. Mimochodem jde o poučné srovnání, jak tamní tvůrci a diváci reagují na realitu – před třiceti lety a dnes. Soudím, že aktuálně přibývá ironie, satiry, nekorektnosti, stejně jako ohlédnutí do minulosti,“ říká David Čeněk, dramaturg festivalu La Película.

Diváci budou moci zhlédnout filmy s prvky magického realismu či westernu, komedie i hororu, kterýžto žánr zejména v posledních letech patří k pilířům španělské kinematografie.

Cyklus Čestný Goya se snaží ukázat především rozmanitost španělské produkce, která si zároveň udržuje žánrovou kontinuitu. Dokonalou ukázkou renesance španělského hororu je počin dvojice režisérů Fernanda Cémara a Davida Alonsa z roku 1997 Paměti padlého anděla s náboženskými prvky a satanistickou tematikou. Čestným Goyou zde byl oceněn herec José López Vázquez, často hrající ve filmech známých režisérů, jakými jsou Carlos Saura, Luis García Berlanga nebo Mario Camus.

vzpominky_padleho_andela

 

Právě Mario Camus patří k dalším držitelům čestné ceny a diváci budou moci v rámci programu La Película zhlédnout jeho snímek Hvězdná louka poukazující na fakt, že náš život je složený z událostí, které nemají vždy jasné vysvětlení. Hrdiny filmu jsou obyčejní lidé, kteří se odmítají poddat okolnostem a zatvrzele jdou za svým cílem.

El prado de las estrellas

 

Nejstarším z uváděných snímků je výpravné historické drama Esquilache vyprávějící o španělských občanských nepokojích v 18. století.

esquilache-4

 

Méně známou tvář španělské kinematografie reprezentuje příběh s prvky westernu Nedělní světlo. Hlavní roli ve filmu ztvárnil ikonický herec španělského filmu Alfredo Landa, jehož kult byl označován jako tzv. landismo, a který je také držitelem Ceny Goya za celoživotní přínos.

luz-de-domingo-2

 

Dalším oceněným hercem je Manuel Alexandre, známý i z televizních obrazovek, kde ztvárnil Francisca Franca. Na festivalu se představí v psychologickém příběhu ve stylu magického realismu Psí hlava.

doghead-053

 

K dalším významným osobnostem současného španělského filmu patří režisér David Trueba. Cyklus představí jeho psychologickou komedii o mezilidských vztazích Vítej doma, v níž se mu zároveň podařilo vytvořit obraz Španělska počátku 21. století.

bienvenido-a-casa-1

 

 

Jižanský pel-mel

Společným jmenovatelem 9. ročníku festivalu La Película je tematická rozmanitost. Španělská tvorba je typická nejen svým temperamentem, ale i schopností zpracovat složitá a kontroverzní témata. Režisér Antonio Mercero děj svého posledního snímku Čtvrté patro umístil na traumatologické oddělení dětské nemocnice. Tísnivé téma převedl na filmové plátno s neobyčejnou citlivostí a výsledkem je překvapivě optimistické drama o skupině chlapců, kteří se i přes svůj věk s humorem a neutuchající životní energií vyrovnávají s problémy, jež obtížně zvládají i dospělí.

ctvrte-patroplanta-4_3

 

Kontroverzní téma si zvolila i populární argentinská režisérka Lucía Puenzo. Ve svém snímku Německý doktor – Wakolda se zaměřila na bolavou část argentinské historie, kdy se po roce 1945 stovky argentinských rodin stávaly komplici nacistických zločinců.

5wakolda_1

 

Mezi snímky s třaskavou tematikou se beze sporu řadí Hra režiséra Antonia Hense, který autenticky přibližuje současný život v hlavním městě Kuby, Havaně, z pohledu dvou homosexuálních mladíků. Film je založený na skutečných událostech, se kterými se režisér setkal mezi havanskými prostituty při pátrání po novém námětu.

hra-zapas

 

K neméně zajímavým a hojně zpracovávaným motivům patří i rodinné a mezigenerační vztahy. Na ty se zaměřuje i letošní španělský kandidát na Oscara, psychologické drama Patnáct let a jeden den režisérky Gracie Querejety.

15 Años y un día, pelicula de Gracia Querejeta

 

Rodina a vztahy jsou hlavním tématem i dalšího z uváděných snímků s příznačným názvem Rodinné návštěvy. Jedná se o velmi intimní komedii, která je tak trochu proustovskou cestou do minulosti. Režijní debut Liliany Torres je zároveň syrovým polodokumentárním esejem, který propojuje Španělsko a Mexiko.

familytour_quimvives_060

 

 

Dokumentární tvorba

Festivalovými diváky tradičně hojně navštěvovaná dokumentární tvorba bude k programovým magnetům patřit bezesporu i letos.

Investigativní dokument Justina Webstera Zavraždí mne vypráví překvapivý příběh guatemalského advokáta Rodriga Rosenberga. Video, v němž ze své očekávané smrti obvinil prezidenta Álvara Coloma, obletělo doslova celý svět a vyústilo v rozsáhlé protesty po celé Guatemale. Režisérovi se mimo jiné podařilo ukázat, že není radno podléhat jednoduchým vysvětlením a jak málo někdy stačí, aby se dav vydal do ulic svrhnout demokraticky ustavenou vládu.

zavrazdi-me_photo1

 

Úplně jiné téma si ve svém celovečerním dokumentárním debutu zvolil León Siminiani. Sleduje mladého, úspěšného režiséra, který se po propuštění z televize rozhodne vydat do Indie a realizovat svůj první film. Mapa reprezentuje typ filmů, které ve Španělsku začínají tvořit nezanedbatelnou část tamní produkce – finančně nenáročné autorské výpovědi postavené na osobních životních zkušenostech.

 

Ukázkou katalánské kinematografie je snímek Pohroma odehrávající se na předměstí Barcelony. Film, který natočil režisér Neus Ballús je citlivým obrazem životů několika lidí bojujících s ekonomickým i společenským úpadkem, který je pro současnou dobu typický.

pohroma_still_iurie_training

 

Uměleckou tvorbu reprezentuje poslední film výrazné postavy autorského španělského filmu Jaimeho Rosalese Snění a ticho, který byl mimo jiné zařazen do programu prestižního festivalu v Cannes v roce 2012. Je založený na přístupu, kdy herci neznají dopředu scénář a nemají k dispozici žádné dialogy. Děj uvozujé pouhé tři věty: Oriol a Yolanda žijí v Paříži se svými dvěma dcerami. On je architekt, ona učitelka. Během prázdnin v Delta del Ebro změní nehoda jejich životy.

 

Nezávislou francouzskou produkcí šedesátých a sedmdesátých let se inspiruje film Snílci Jonáse Trueby. Snímaný na 16mm kameru vypráví o touze točit filmy a je nostalgickou vzpomínkou na dobu, která nenávratně mizí pod nánosem digitálních technologií.

snilci_3

 

Organizační informace

Festival pořádá Velvyslanectví Španělska v Praze, Institut Cervantes a kino Světozor, hlavním partnerem je společnost Telefónica Czech Republic.
Kromě pořadatelského kina Světozor probíhá festival i v dalších kinech po celé republice. Španělské filmy zamíří do Hradce Králové, kde jim své pláno poskytne Bio Central. V Brně to bude Kino Scala a v Ostravě Minikino.

Vstupenky je možné rezervovat v předprodeji na internetových stránkách nebo v pokladnách jednotlivých kin za cenu od 80 do 110 Kč.

Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz a na https://www.facebook.com/LaPeliculaCZ.

 

 

Zdroj: La Película, Smart Communication

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.