Krby a kamna Stûv: Belgická kvalita pro teplo domova

Letošní zima sice ještě neukázala svou pravou tvář, ale i tak je kvalitní vytápěcí systém nyní jednou z hlavních starostí zejména majitelů rodinných domů. Dřevo jako zdroj tepelné energie slaví v posledních letech velký comeback, než se však rozhodnete pro tento způsob vytápění, měli byste se seznámit se základními informacemi o spotřebě a druzích topiva, ale i účinnosti krbových kamen a vložek.

stuv_01

Kvalitní topidlo a kvalitní otop jsou základem úspěchu účinného a zároveň finančně uspokojivého řešení vytápění. Než se však dostanete do této fáze výběru, musíte si zodpovědět otázku, zda je pro vás topení dřevem vůbec vhodné.

 

Vytápění ve starém domě

Staré rodinné domy vystavěné často i z kamenů nebo prostě toho, co bylo po ruc, není snadné vytopit a rozhodně tu nečekejte, že vás topení dřevem vyjde zrovna levně. Počítat musíte s částkou několika tisíc korun. Nejvyšší komfort poskytnou kotle, nejlépe samoobslužné na pelety apod. Krbová kamna a krby s výměníkem, ať už horkovzdušným nebo teplovodním jsou účinné v menších prostorách a je mezi nimi velký rozdíl v kvalitě. Když je připojíte na centrální vytápěcí systém, požadovaný efekt se nemusí dostavit. Na vině je pak pravděpodobně špatná konstrukce topidla, své může hrát i materiál. A samozřejmě špatný výpočet potřebného výkonu vzhledem ke kubatuře vytápěného prostoru. Nejvyššího efektu dosahují krbové vložky s tzv. terciálním spalováním.

 

Vytápění nízkoenergetických staveb

Zkušenosti majitelů nových domů s vysokým zateplením bývají opačné a mluví spíš proti instalaci kamen a krbů, protože maximálně izolovaný prostor se velmi rychle přetopí. Topidla na dřevo tu mohou být dobrým záložním zdrojem, ale je třeba volit typy s nízkým výkonem. V menších místnostech pro navození atmosféry i zvýšení teploty často postačí tzv. biokrb neboli krb na líh, který navíc nepotřebuje k odvodu spalin komínové těleso.

 

Ne pro alergiky a milovníky pořádku  

Plápolající oheň je bezesporu tím nejkrásnějším „televizním“ programem, ale je-li jeho zdrojem dřevo, má i určitá negativa – popel a zbytky dřeva znečišťují okolí kamen, lehký popílek se dostává do vzduchu a usazuje se na předmětech. Spolu se štiplavým kouřem, který se do místnosti dostane při přikládání, tvoří dráždivou složku vzduchu, která nepotěší astmatiky a některé alergiky.

 

Výběr topidla

Na trhu existuje nepřeberné množství typů kamen a krbových vložek. Dnes si představíme známou belgickou značku Stûv, což je zároveň valonský název pro kamna. Charakterizuje je jednoduchý čistý design a soustředění na důležité funkční aspekty týkající se zejména kamnářského řemesla přinášející vysoký výkon. Teplo se do místnosti šíří buď sáláním přes sklo nebo díky přirozenému proudění vzduchu, kdy obíhá vzduch ve dvojitém plášti kamen spalovací komorou. Proto kamna a krby Stuv zajistí dlouhodobé uchování tepla.

Osazeny mohou být na podlahu na speciálním podstavci nebo přímo ve zdi. Každý model nabízí zásuvku pro uložení polínek nebo krbového příslušenství pomáhající udržet pořádek v okolí topidla.

stuv_02
Široký sortiment nejen této značky a v mnoha barevných provedeních nabízí např. autorizovaný zástupce pro značku Stûv v České republice, firma Krby Turyna. Prohlédnout si je lze na webu a v reálu v její vzorkovně.

 

Zuzana Ottová
Zdroj: Krby Turyna

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.