Kino 64 U Hradeb: Legendární bašta milovníků stříbrného plátna ožívá

Bývalé premiérové Kino 64 U Hradeb v malostranské Mostecké ulici a významný kulturní symbol milovníků filmu má naději na znovuotevření. Dnes syrový prostor živořící vedle rezidenčního bytového komplexu bude postupně procházet rekonstrukcí. Ta povede ke vzniku nového společenského centra zaměřeného na film a vše, co s audiovizuální tvorbou souvisí.

Nádvoří před vstupem do Kina 64 U Hradeb Foto: Spolek 64 U Hradeb, oficiální zdroj

Nádvoří před vstupem do Kina 64 U Hradeb
Foto: Spolek 64 U Hradeb, oficiální zdroj

 

 

Tým kolem obnovy prostoru 64 U Hradeb plánuje svůj projekt představit detailněji v příštím roce. Již dnes hovoří o „filmovém kultiplexu“ a významném místě, jež by mohlo spojovat filmové tvůrce, odborníky a příznivce. Prostor by měl rovněž rozšířit kulturní možnosti a komunitní zázemí pro obyvatele Malé Strany a blízkého okolí.

„Nyní jsme na začátku a je skvělé, že máme v případě bývalého Kina 64 U Hradeb na co navazo­vat. Tento prostor si jednoznačně zaslouží být opět na kulturní mapě Prahy a je až dojemné, jakým způ­sobem stále žije v paměti mnoha lidí. Do obnovy také zapojujeme místní komunitu i nadšence. Chceme dát opět vzniknout premiérovému kinu, ale také prostoru pro další kulturní akce spojené s filmem,“ přiblížil vizi iniciátor obnovy prostoru 64 U Hradeb Jan Čep.

Schodiště do do Kina 64 U Hradeb Foto: Spolek 64 U Hradeb, oficiální zdroj

Schodiště do do Kina 64 U Hradeb
Foto: Spolek 64 U Hradeb, oficiální zdroj

 

 

Objekt Kina 64 U Hradeb má bohatou historii a nachází se na tzv. Královské cestě. Tehdejší premiérové kino bylo otevřeno v roce 1964 premiérou snímku Starci na chmelu a své premiéry si zde v 60. letech odbyly významné filmy československé nové vlny. Do roku 1989 bylo 64 U Hradeb nejmoderněji vybaveným kinem v Praze. Zaniklo v roce 2002 za bouřlivé pozornosti památkářů a médií, kdy kinu hrozilo přebudování na podzemní garáže. Základní práce na záchraně prostoru začaly letos v srpnu.

 

Tak doufejme, že se mu podaří navrátit někdejší lesk a uchovat zbytek genia loci tohoho místa, z něhož je vytlačován necitlivými požadavky developerů i solventních „náplav“, pro něž Malá Strana představuje jen skvělou adresu pro zvýšení snobské prestiže.

 

O domě a jeho pohnutém osudu po roce 1989 si můžete přečíst na webu nejpovolanějším – Klubu Za starou Prahu

 

Zdroj: Spolek 64 U Hradeb

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.