Jubilejní 600. Úterek Umělecké besedy

V kostele sv. Klimenta na Novém Městě se v úterý 10. června od 19.30 koná jubilejní 600. Úterek Umělecké besedy, Na varhanním a sborovém koncertu, který v rámci oslav připravila Hudební sekce UB, zazní mj. skladby Oliviera Messiaena, Petra Ebena nebo Györgya Ligetiho.

Jubilejní 600. Úterek Umělecké Besedy Foto: Archiv UB, oficiální zdroj

„Tradice besedních Úterků sahá až do roku 1935. Původně se jednalo o spolkové večery, kde nejen zněla hudba, ale kde se také debatovalo o umění. Postupně se tyto večery proměnily v řádné veřejné koncerty, na nichž je pravidelně představována soudobá česká i světová hudba a také klasika 20. století,“ uvádí Jaroslav Rybář, předseda hudebního odboru Umělecké besedy.

Na koncertu vystoupí varhanice Jiřina Dvořáková a ženský pěvecký sbor „Bubureza“ pod vedením sbormistra Jana Rybáře. Na programu jsou čeští autoři – Petr Eben, Hanuš Bartoň a Jan Rybář, dále zazní hudba Jehana Alaina, Francise Poulenca, Oliviera Messiaena a György Ligetiho. Součástí programu jsou i varhanní improvizace Jiřiny Dvořákové.

Umělecká beseda je nejstarším uměleckým spolkem v českých zemích. V jejích třech odborech – literárním, výtvarném a hudebním – se pod heslem V umění volnost sdružily roku 1863 přední osobnosti české kultury. Prvními předsedy jednotlivých odborů byli: Bedřich Smetana, Josef Mánes a Vítězslav Hálek. Umělecká beseda fungovala nepřetržitě s částečným omezením činnosti jednak v době nacistické okupace a potom v 50. letech až do doby normalizace, kdy byla komunistickým režimem v roce 1972 násilně rozpuštěna. Její činnost byla obnovena na počátku roku 1990.

 

Program varhanního a sborového koncertu

Jehan Alain: Litanie, op. 79

Hanuš Bartoň: Cherubínská píseň pro 16 hlasů

Petr Eben: Amen, es werde wahr, chorálová fantazie

Francis Poulenc: Litanie pro ženský sbor a varhany

 

György Ligeti: Dva kánony pro ženský sbor

Jiřina Dvořáková: Varhanní improvizace

Jan Rybář: ‚Bubureza‘ pro ženský sbor

Olivier Messiaen: ‚Dieu parmi nous‘ z cyklu ‚La Nativité du Seigneur‘ (devět meditací pro varhany)

 

Účinkují

Jiřina Dvořáková – varhany

ženský pěvecký sbor ‚Bubureza‘

 

 

Zdroj: Umělecká beseda

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.