Jiří Bělohlávek převezme v neděli v newyorské Carnegie Hall Cenu Antonína Dvořáka za rok 2014

Mezinárodně uznávaný dirigent a významný propagátor české hudby Jiří Bělohlávek se stal letošním laureátem Ceny Antonína Dvořáka. Ocenění převezme již tuto neděli na slavnostním aktu v jedné z nejprestižnějších koncertních síní světa – newyorské Carnegie Hall.

Jiří Bělohlávek  Foto: Petra Hajská, Akademie klasické hudby, oficiální zdroj

Právě zde, na místě světové premiéry Dvořákovy symfonie „Z Nového světa“, v odpoledních hodinách toto ikonické dílo Jiří Bělohlávek předvede osobně – v čele své domovské České filharmonie. Ta aktuálně sklízí ovace na turné po Spojených státech. Cenu uděluje Akademie klasické hudby, která je pořadatelem Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

O udělení ceny Jiřímu Bělohlávkovi jednohlasně rozhodla Rada akademiků. Tento mezinárodně respektovaný umělec letos s Českou filharmonií úspěšně dokončil Dvořákovský komplet, který vyšel na prestižní značně Decca Classics. Jiří Bělohlávek je dále například prezidentem The Dvořák Society for Czech and Slovak Music.

Ocenění bude Jiřímu Bělohlávkovi, jenž je podepsán pod mimořádnou kolekcí všech symfonií Antonína Dvořáka, předáno z rukou ministra kultury ČR Daniela Hermana. Stane se tak za účasti významných osobností kulturního, společenského i politického života z České republiky i USA. Svou účast přislíbili například předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, prezident Kennedyho centra Michael M. Kaiser, filantrop, mecenáš a zakladatel investiční skupiny KKCG Karel Komárek či umělecký ředitel Carnegie Hall Clive Gillinson. Této výjimečné události se osobně zúčastní také vnuk našeho největšího skladatele Antonín Dvořák III, který odkaz svého dědečka stále bedlivě sleduje.

„Péče o odkaz a propagaci díla Antonína Dvořáka jako našeho největšího skladatele je hlavním cílem Akademie klasické hudby i festivalu Dvořákova Praha. Nesmírně si ceníme toho, že slavnostní akt předání Ceny Antonína Dvořáka hostí tak významná instituce, jako je Carnegie Hall. Už proto, že je s Dvořákovým životem a dílem neodmyslitelně spjata,“ dodává Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby. Jiří Bělohlávek obdrží v Carnegie Hall tradiční skleněné violoncello, které vyrobili podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser.

Koncert České filharmonie a předání Ceny Antonína Dvořáka jsou součástí oficiální prezentace české kultury ve Spojených státech amerických u příležitosti 25. výročí Sametové revoluce a Roku české hudby 2014.

 

Jiří Bělohlávek

Jiří Bělohlávek patří v mezinárodním měřítku k nejrespektovanějším dirigentským osobnostem současnosti. Je oceňován především pro preciznost hudebního nastudování a odpovědný přístup k partituře. V zahraničí soustavně prosazuje i vzácněji uváděné české autory nebo díla; za svého dlouholetého úspěšného působení u BBC Symphony Orchestra například opakovaně začleňoval do dramaturgie koncertů skladby Josefa Suka či Bohuslava Martinů.

Jedním z jeho prvních kroků po nástupu do čela České filharmonie v roce 2012 bylo pořízení nové souborné nahrávky symfonií Antonína Dvořáka pro vydavatelství Decca. Bělohlávek se věnuje také pedagogické činnosti, je prezidentem Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro a angažuje se v záměru výstavby moderní koncertní síně v Praze. Je držitelem Řádu britského impéria a mnoha dalších prestižních ocenění.

 

Cena Antonína Dvořáka

Jejím vyhlašovatelem je od roku 2009 obecně prospěšná společnost Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Posláním projektu je ocenění osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. V předchozích ročnících byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková a Jiří Kylián.

 

Zdroj: Akademie klasické hudby

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.