JazzFestBrno vrcholí již dnes koncertem Bobbyho McFerrina a Chicka Corey

Čtrnáctý ročník festivalu JazzFestBrno vygraduje koncertem dvou osobností, které uznává a obdivuje celý hudební svět. Hlasový kouzelník Bobby McFerrin a dvaadvaceti cenami Grammy ověnčený pianista Chick Corea se brněnskému publiku představí už tuto středu 17.6. od 19:30 v brněnské hale Vodova. Půjde o vůbec první setkání těchto vynikajících hudebníků na jednom pódiu u nás.

O hudební tečku JazzFest Brno 2015 se postará Chick Corea s mistrem vokální improvizace Bobby McFerrinem Foto:  JazzFest, oficiální zdroj

O hudební tečku JazzFest Brno 2015 se postará Chick Corea s mistrem vokální improvizace Bobby McFerrinem
Foto: JazzFest, oficiální zdroj

 

Zřejmě nejtvořivější hudebník planety, milovník hudebních překvapení a okamžitých asociací Bobby McFerrin má v Česku širokou posluchačskou základnu a od svého prvního vystoupení v roce 2008 se sem s různými projekty vrátil hned několikrát. „Bobby McFerrin si během svých předchozích návštěv v České republice získal obrovskou přízeň zdejšího publika a podobné popularitě se těší i Chick Corea. Oba již v Brně samostatně hráli, společné vystoupení se tak nabízí jako přirozené pokračování jejich brněnského hudebního příběhu,“ říká umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka. Mezi nezapomenutelná česká vystoupení Bobbyho McFerrina patří i koncerty v hale Vodova v roce 2011. Tehdy fanoušci vyprodali všechna místa během pár týdnů. Bobby McFerrin nakonec ještě jeden koncert přidal a zaplnil tak čtyř a půl tisícovou halu ve dvou dnech po sobě.

JazzFestBrno: BBobby McFerrin  Foto: Petra Hajská/JazzFest, oficiální zdroj

I Chick Corea už dobře ví, jak vypadá vyprodaný brněnský sál. Když předloni JazzFestBrno zahajoval, aplaudovalo mu ve stoje beznadějně zaplněné Bobycentrum. Nyní se Bobby McFerrin a Chick Corea sejdou na JazzFestu v jeden den na jednom pódiu. „Vzhledem k nabitému programu obou umělců už společně vystupují jen velmi vzácně. Nicméně za těch více jak dvacet let, co se znají, je jejich vzájemné napojení i schopnost vtáhnout posluchače do tvůrčího dění naprosto neopakovatelná. Bobby McFerrin je navíc v situaci „jeden na jednoho“ určitě umělecky nejsilnější. Může se tak totiž nejvýrazněji projevit jeho šestý smysl,“ dodává Spilka.

JazzFestBrno: Cick Corea Foto: JazzFest, oficiální zdroj

 

Kořeny spolupráce Bobbyho McFerrina a Chicka Corey sahají do počátku devadesátých let, kdy společně natočili desku Play. McFerrin je často označován za krále hudebního humoru, projekt Play ovšem dokázal, že Corea za svým kolegou muzikálností ani vtipností vůbec nezaostává. Naopak je mu nevysychajícím pramenem inspirace. Vzájemně se provokují, nahrávají si hudební žertíky a s radostí do hry zapojují své posluchače. Na jiskřivé a invenční spolupráci dvou hudebních velikánů nezanechává žádnou stopu ani zub času a při každém dalším setkání objevuje tato dvojice další netušená zákoutí svých uměleckých dovedností. McFerrin jako vždy vyniká absolutní intonační přesností, vynalézavostí a schopností simulovat hlasem nejrůznější hudební nástroje s obrovským rozsahem barevných odstínů a expresivity. Corea se zase ukazuje jako hudebník, který svoji precizní techniku plně propůjčuje hudbě a zůstává stejně hravý jako McFerrin.

 

Ještě je šance

Výjimečnost této události potvrdil i obrovský zájem o vstupenky. Téměř čtyřtisícová kapacita haly Vodova je skoro vyčerpána.

Hala Vodova se ve středu otevře v 18:30 a meškat by neměli především majitelé vstupenek na tribuny B s nečíslovaným sezením. Z důvodů omezených kapacit pro parkování doporučují pořadatelé využít k dopravě MHD. Před halou a za vstupem H2 budou návštěvníkům k dispozici dva infopointy, na kterých se dozví vše potřebné a zároveň si budou moci pořídit upomínkové předměty na tento neopakovatelný hudební večer.

Opozdilci ještě nemusejí věšet hlavy. „Momentálně v předprodeji zbývá přibližně 200 vstupenek a v omezeném množství budou k dispozici i na místě,“ říká výkonný ředitel festivalu Vlastimil Trllo. Vstupenky v cenách od 990 korun jsou k dispozici na webu www.nejkoncerty.cz a v běžných předprodejích.

 

O letošní ročníku festivalu JazzFestBrno se dočtete více zde

 

Zdroj: JazzFestBrno

Foto: JazzFestBrno, Petra Hajská

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.