JazzFestBrno: Koncert Avishaie Cohena a Filharmonie Brno se blíží

Populární izraelský kontrabasista, skladatel a hudební vizionář Avishai Cohen se již za necelé dva týdny představí v moravské metropoli se zbrusu novým projektem, kterým vstupuje do pro něj zatím neprobádaných vod. 30. listopadu v Bobycentru vystoupí nejen v doprovodu svého tria, ale po boku Filharmonie Brno.

Avishai Cohen  Foto: Youri Lenquette/JazzFestBrno, oficiální zdroj

Avishai Cohen
Foto: Youri Lenquette/JazzFestBrno, oficiální zdroj

 

Připravit společný projekt s orchestrem je něco, o čem sním už dlouho. Některé mé skladby a písně, které zpívám, v sobě mají určitý orchestrální zvuk, potřeboval jsem se jen dostat do bodu, kdy by to všechno dávalo smysl, a to se podařilo,“ raduje se Avishai Cohen. Unikátní projekt nazvaný „An Evening With Avishai Cohen“ vytvořil uznávaný americký aranžér a dirigent Robert Sadin.

 

Na koncertě s názvem An Evening With Avishai Cohen zazní nejrůznější hudební styly od jazzu, přes Cohenovy oblíbené sefardské zpěvy, klezmer až po brazilskou bossa novu. Pro úpravu svých autorských i tradičních skladeb pro více než padesátičlenný orchestr si Avishai Cohen zvolil zkušeného newyorského aranžéra a držitele Grammy Roberta Sadina. Ten při tom čerpal z vlastních bohatých zkušeností, aranže dělal například pro Plácida Dominga, přední světové orchestry v čele s Newyorskými filharmoniky, Chicagský symfonický orchestr, Londýnský symfonický orchestr a další. Jako producent a dirigent se podílel na třemi cenami Grammy ověnčeném albu Alegria Waynea Shortera a stejný počet „gramofonků“ získalo i album Herbieho Hancocka Gershwin’s World, u kterého je podepsaný nejen jako producent, ale i jako autor některých aranží.

 

Od klasiky po jazz

Projekt An Evening With Avishai Cohen představuje unikátní spojení jazzu, world music a majestátního zvuku filharmonie. S Filharmonií Brno se Avishai Cohen ukáže nejen v poslední listopadový večer v Brně jako součást festivalu JazzFestBrno, ale o dva dny později i v prestižním vídeňském koncertním sále Konzerthaus.

Byl to právě festival JazzFestBrno, který společně s Filharmonií Brno celý projekt inicioval. Po úspěšném turné s komorní sestavou smyčců a hoboje se tak pětačtyřicetiletý kontrabasista, skladatel a zpěvák pouští do zásadního dobrodružství v neznámých teritoriích. Jeho historicky první spolupráce se symfonickým orchestrem právě takovým dobrodružstvím je. Naštěstí má zkušené průvodce: vynikající spoluhráče z vlastního tria, amerického aranžéra a dirigenta Roberta Sadina a Filharmonii Brno, schopný a flexibilní umělecký soubor, jenž disponuje citem pro hudbu na hranici žánrů i neoddiskutovatelnou profesionalitou. „O Cohenovi je dobře známo, že umí skloubit virtuositu, hudební kvalitu i nevtíravou show. Jen málokdo umí takto vkusně míchat špičkové umění a zábavu,“ oceňuje umělecký ředitel JazzFestu Brno Vilém Spilka.

Avishai Cohen si i díky této dovednosti získal už statisíce věrných posluchačů po celém světě, a jelikož Česko patří mezi jeho oblíbené koncertní destinace, není divu, že si i u nás vybudoval početnou fanouškovskou základnu. Ostatně jeho koncerty na JazzFestu Brno v roce 2006 a 2012 řadí mnoho návštěvníků k tomu nejlepšímu, co bylo na festivalu za čtrnáct let jeho existence k vidění. „Avishai dokáže přilákat jak pravověrné posluchače jazzu, tak ty, kteří jazz poslouchají spíše jen svátečně. Koneckonců když jsme se během letošního JazzFestu Brno návštěvníků ptali, jakého interpreta by si přáli vidět, nejčastěji uváděli právě Avishaie Cohena. Jsme rádi, že se přání fanoušků záhy protnou s dlouhodobými záměry naší dramaturgie,“ dodává Spilka, který věří, že díky novému projektu přibudou Cohenovi další noví obdivovatelé, tentokrát z řad milovníků symfonické hudby.

Cohen se může pyšnit nejen širokou popularitou, ale také uznáním z řad kritiků. Prestižní magazín Down Beat ho nazývá vizionářem světového měřítka a časopis Bass Player ho zařadil mezi stovku nejvlivnějších basistů 20. století.

 

Cenově příznivější návštěva koncertu

Pro velký zájem pořadatelé nově uvolnili i vstupenky k stání za 350 korun. Ty jsou v prodeji, stejně jako vstupenky do dalších kategorií, na webu www.avishaicohen.cz a v běžných předprodejích.

Avishai Cohen  Foto: JazzFestBrno, oficiální zdroj

 

Avishai Cohen

Narodil se 20. dubna 1970 v městečku Kabri nedaleko Jeruzaléma. Pochází z hudební rodiny a tak hned v dětství začal hrát na klavír. Ve čtrnácti však poprvé uslyšel nahrávky legendy jazzové baskytary Jaca Pastoria a byl jimi natolik okouzlen, že se rozhodl pro změnu nástroje.

Po dvou letech strávených povinnou službou v armádě, kterou Cohen absolvoval jako kontrabasista vojenské kapely, se v roce 1992 vydal do New Yorku. Tady sbíral pět let zkušenosti hraním na ulici, v metru a v jazzových barech. K tomu navštěvoval lekce na New School v New York City, mimo jiné po boku Brada Mehldaua. Průlom v Cohenově kariéře přišel v roce 1997, kdy si jeho talentu všiml dnes již dvaadvacetinásobný držitel Grammy, pianista Chick Corea. V různých Coreových kapelách Avishai figuroval až do roku 2003.

Paralelně s hraním u Chicka Corey začal vydávat i sólová alba. To první se jmenovalo Adama a vyšlo v roce 1998. Cohena si následně začalo všímat čím dál více osobností hudební branže a tak postupně spolupracoval například s Bobbym McFerrinem, Royem Hargrovem, Kurtem Rosenwinkelem, Danilem Perezem, Nneenou Freelon či Herbiem Hancockem. Věnoval se i studiové práci pro interprety pohybující se na pomezí R&B, jazzu a popu, nahrával například s Alicií Keys. Svoje poslední album From Darkness vydal letos a jedná se již o jeho patnáctou desku.

Avishai Cohen  Foto: Youri Lenquette/JazzFestBrno, oficiální zdroj

 

Robert Sadin

Proslul jako dirigent, aranžér a hudební producent. Produkoval například veleúspěšné album Herbieho Hancocka Gershwin’s World. To získalo tři ceny Grammy, titul „album roku“ v prestižním hudebním magazínu Down Beat, a to jak od hudebních kritiků, tak od samotných čtenářů. Celosvětový úspěch desky potvrdily ceny za nejlepší jazzové album v Německu a Japonsku.

Další zásadní úspěch přinesla Sadinovi spolupráce s legendárním saxofonistou Waynem Shorterem, pro něhož vytvořil speciální koncert oslavující Shorterovu kariéru. Ten hostila proslulá Carnegie Hall v rámci jazzového festivalu JVC. Sadin vedl jako dirigent řadu špičkových orchestrů. Dirigoval mimo jiné Brooklynskou filharmonii a také symfonické orchestry v Detroitu, Chicagu, New Jersey či portugalském Portu. Dirigoval St. Luke Orchestra na Grammy v ověnčené nahrávce Listen To The Storyteller, na němž se objevila i slavná herečka Kate Winsletová či trumpetista Wynton Marsalis.

Právě Wynton Marsalis společně s Peterem Martinsem přivedli v roce 1993 Sadina k dirigování premiéry baletu Jazz at the New York City Ballet, v němž následně Sadin často účinkoval jako hostující dirigent.

Svoji kariéru spojil také s proslulým americkým big bandem Jazz at Lincoln Center Orchestra, s nímž absolvoval velké turné po Spojených státech. Sadin také šest let působil na hudebním oddělení Princetonské univerzity, zastával pozici hudebního ředitele a dirigenta v University of Cincinnati College Conservatory Orchestra. Působil rovněž jako hudební konzultant u New York Philharmonic, Orpheus Chamber Orchestra, Philips Classics a Deutsche Grammophon.

 

Zdroj: JazzFestBrno

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.