James Dyson: Šéf, který vítá bláznivé nápady

James Dyson se dostal do všeobecného povědomí jako průkopník příjemného vysávání. Jak by také ne, vždyť klasické vysávání patří k jedné z nenáviděných domácích prací, kterou si mezi sebou jednotliví členové domácnosti přehazují jako pověstný horký brambor. Proč? To snad ani není třeba vysvětlovat, je to hlučné, vysavač je těžko ovladatelný a současně prach vysává, ale i vyfukuje směrem k vám. Dokud jsme byli malé děti a naše rodiče s touto činností začali, rychle jsme utíkali daleko od nich do svých pokojíků, kde jsme měli klid. Nyní jsme dospělí a tato činnost se bezpodmínečně týká i nás a přidává se k ní i nepříjemnost s dokupováním sáčků na vysáté nečistoty, která navíc neprospívá ani peněžence.

James Dyson Foto: Dyson, oficiální zdroj

James Dyson
Foto: Dyson, oficiální zdroj

 

 

Vysávání se vyhnout nedá, ale sáčků se zbavit můžeme. Britský vynálezce James Dyson se rozhodl vstoupit do boje proti zastaralému způsobu vysávání, ale zpočátku neuspěl. Nenechal se odradit a teď mu za jeho odhodlání můžeme poděkovat. Jeho miliardová firma v této době sype jednu inovaci za druhou a dostává mnohá ocenění. V čem tkví jeho úspěch?

James Dyson v době svých konstruktérských začátků Foto: Dyson, oficiální zdroj

James Dyson v době svých konstruktérských začátků
Foto: Dyson, oficiální zdroj

 

 

Vynálezce sám tomu říká „wrong thinking“. Přestože v mnoha jiných firmách se moc nenosí chodit za vedením s nápady, které na první pohled vypadají nereálně, Dyson to naopak po svých zaměstnancích vyžaduje. Povzbuzuje je k tomu, aby si žádný bláznivý nápad nenechávali jen pro sebe a naopak se o něj podělili. Tato metoda hledání řešení na těch nejméně pravděpodobných místech, se totiž bohatě vyplatila jemu samotnému. Když hledal ke konci 70. let způsob, jak zbavit tehdejší vysavače problému se ztrátou sacího výkonu, zjistil, že problémem jsou látkové nebo papírové sáčky. Jejich póry se totiž postupně ucpávají nejjemnějšími část.

Vysavač Dyson - schema Foto: Dyson, oficiální zdroj

 

 

Zdroj: Dyson

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.