Jak ochránit displeje proti vizuálním hackerům

– Práce mimo kancelář, ať už v coworkingových centrech nebo kavárnách, získává na oblibě. S tímto trendem se ale pojí nebezpečí tzv. visual hackingu, procesu sledování či zachycování tajných a soukromých dat.  Netýká se jen zaměstnanců mimo kancelář, ale vlastně všech, kdo si na veřejnosti na svých displejích prohlíží citlivé informace. Člověk totiž nikdy neví, kdo se mu dívá přes rameno. Technologická společnost 3M provedla experiment, přinesla zajímavé zjištění o rizicích visual hackingu a zároveň vytvořila řešení, jak nedát vizuálním hackerům šanci.

Vizuální hacking  Foto:© Curtis Johnson/3M, oficiální zdroj

Vizuální hacking
Foto:© Curtis Johnson/3M, oficiální zdroj

 

Pro získání přístupu k důvěrným údajům ostatních lidí nemusí být člověk odborníkem na výpočetní techniku. Stačí jen pár očí. Pokud lidé vidí na obrazovku, mohou vidět i citlivá data. Ať se jedná o práci na notebooku ve velkých sdílených kancelářích nebo čtení důvěrných informací na tabletu ve veřejné dopravě, ve všech těchto situacích hrozí nebezpečí v podobě vizuálních hackerů. „Více než polovina zaměstnanců si bere svou práci i mimo kancelář, ale jen 21 % z nich dodržuje ochranu soukromí,“ upozorňuje Peter Barker ze společnosti 3M. K únikům informací nedochází jen na veřejnosti, ale i na pracovišti, s tím se setkalo celkem 69 % dotazovaných v průzkumu Ponemonského institutu.

 

Jak pracuje vizuální hacker

Společnost 3M a rada Visual Privacy Advisory Council ve spolupráci s několika firmami provedly další experiment, který prokázal obrovské riziko vizuálního hackingu. Do kanceláří celkem osmi firem byl vyslán tajný hacker s cílem získat důvěrné informace. Klíčová zjištění jsou přímo alarmující. Vizuální hacking probíhá rychle, hacker dokáže sledovat větší množství informací a hlavně v 68 % případech ho nikdo nezpozoroval. A pokud se už vizuálního hackera zastavit podařilo, bylo pozdě. I při každém přerušeném pokusu získal v průměru dvě nebo tři informace.

  • V 91 % případů se podařilo vizuálnímu hackerovi získat informace.
  • V 63 % testů získal tajný hacker citlivé informace společnosti za méně než 30 minut.
  • V 45 % případů trvalo odcizení informací méně než 15 minut.
  • 52 % citlivých informací, které se během experimentu podařilo hackerovi získat, zjistil z obrazovek zaměstnanců.
  • 27 % přístupných informací zahrnovalo přihlášení, finanční informace a důvěrné dokumenty.

 

Klid a jistota zvyšují pracovní výkony

S ochranou soukromí souvisí pro někoho překvapivě i produktivita. Zvídavé pohledy za zády totiž v soustředění zrovna nepomáhají. Experiment 3M prokázal, že pracovníci, kteří se cítili ohroženi a měli pocit, že se jim někdo přes rameno dívá na obrazovku, stihli za deset minut napsat pouhých 461 úderů na klávesnici. Ti, kteří byli naopak přesvědčeni, že je jejich obrazovka chráněna, zvládli za stejný časový úsek až 756 úderů. Podle studie může pokles produktivity vlivem strachu z narušení bezpečnosti stát firmu každý rok až 27 milionů korun. Nejde ale jen o ten nepříjemný pocit ze sledování. Kritičtější je, že k tomu skutečně dochází, a firmy i přes různá antivirová nastavení ztrácí data nepozorností svých zaměstnanců.  A přitom náklady, které společnosti za narušení bezpečnosti průměrně vynaloží, mohou činit až 100 milionů korun.

Vizuální hacking  Foto: 3M, oficiální zdroj

 

Filtry jako řešení

Člověk se ale nemusí před vizuálními hackery schovávat s počítačem v koutě, přestat kontrolovat své pracovní e-maily na tabletu cestou ve vlaku nebo se vzdát práce na notebooku ve své oblíbené kavárně. Ideální řešení představují privátní filtry pro monitory, notebooky, tablety i mobily od technologické společnosti 3M. „Privátní filtry jsou založené na patentované optické technologii MicroLouvre, která omezuje zorný úhel celé obrazovky a blokuje tak pohled z obou stran obrazovky počítače. V bočním úhlu 30 stupňů začíná filtr na obrazovce černat a ostatní tak uvidí jen černou obrazovku,“ vysvětluje Ruedy Styger ze 3M. Filtr lze ale snadno sejmout, což se hodí, pokud je naopak potřeba kolegům či přátelům informace na obrazovce ukázat. A pokud volba padne na filtr zlatý, místo černé obrazovky spatří ostatní jen svůj vlastní odraz. Zlaté filtry zajišťují v průměru o 25 % vyšší průhlednost ve srovnání se standardními filtry černé barvy, hodí se pro displeje monitorů a notebooků s vysokým rozlišením.

Filtry jsou vyrobeny na míru každého zařízení a jeho přesnou velikost. V České republice se dají pořídit například v prodejnách s kancelářskou technikou (například Alza či Mironet). Ceny filtrů pro stolní monitory se pohybují v cenové škále 3 000- 4 000 Kč, pro notebooky mezi 1 000 -2 000 Kč, pro tablety a mobily mezi 400-1 000 Kč. Kromě privátních filtrů zahrnuje nabídka 3M i filtry pro potlačení odlesku a pro ochranu displeje.

 

 

Společnost 3M

Přední globální technologická společnost se sídlem v St. Paul v USA. Již déle než 100 let vyvíjí inovativní výrobky a řešení pro průmysl, energetiku a telekomunikace, bezpečnost a zabezpečení, zdravotnictví, kancelář a domácnost. Diversifikované portfolio 3M zahrnuje přes 50 tisíc výrobků. Všechny výrobky spojuje jedna vlastnost – v daném odvětví představují inovativní řešení, které kromě důmyslnosti a efektivity podporuje udržitelnost, bezpečnost a zdraví lidí.

 

Zdroj: 3M

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.