Jak neprohloupit při výběru vysavače

Snad žádná běžná domácnost se dnes neobejde bez vysavače, jehož úkolem je především zbavovat ji průběžně prachu a nečistot. Tyto nežádoucí částice vznikají odpadáváním kožních buněk a drobných částeček jídla a z části jde také o polétavý prach zvenčí. Schopností prach odstranit se právě vysavač řadí mezi nejzásadnější domácí spotřebiče. Hlavní dráždivou složkou prachu jsou totiž roztoči, kteří vylučují enzymy pro trávení prachových částic a jsou tak noční můrou pro alergiky, ale nejen pro ně – víme přeci všichni, že čistota znamená půl zdraví. Vývoj vysavačů urazil za více než 100 let opravdu dlouhou cestu a některé dnešní modely jsou výsledkem vývoje často stejně složitého, jako je tomu například u aut. Proto může být velmi obtížné vyznat se ve funkcích, kterými se tem který model pyšní.

Dyson Cinetic Big Ball Foto: Dyson, oficiální zdroj

Dyson Cinetic Big Ball
Foto: Dyson, oficiální zdroj

 

Za vynálezce prvního funkčního vysavače je považován britský konstruktér Hubert Cecil Booth, jehož k sestrojení pobídla v roce 1901 účast na demonstraci přístroje, který místo, aby nečistoty vtahoval, se je snažil odfukovat. Booth několik dní přemýšlel nad tím, zda by nebylo lepší naopak prach nasát přes filtr, aby se nedostal přímo do motoru. Výsledek jeho snahy nesl jméno Puffing Billy – stroj tažený koňmi o velikosti drožky s dlouhou hadicí, který jezdil od domu k domu a za pomocí obsluhy stroje vysával nečistoty těm, kteří si jeho službu objednali.

Postupem času se vysavače zmenšovali a k obsluze postačila jedna osoba, buď služka nebo sama  hospodyňka. Pro pohodlnou manipulaci se vysavačům označovaným častěji jako luxy snižovala hmotnost, byly opatřovány kolečky. Samozřejmě se konstruktéři zaměřili také na výkon.

Zlom v moderním vysávání pak přinesl rok 1993, kdy byl ve Velké Británii představen první bezsáčkový vysavač známého vynálezce Jamese Dysona, který za něj dokonce v roce 1991 v Japonsku obdržel mezinárodní cenu Design Fair.

Dyson: ergonomie vysavače Foto: Dyson, oficiální zdroj

Dyson: ergonomie vysavače
Foto: Dyson, oficiální zdroj

 

 

Pojďme si tedy od povolanějších nechat poradit, jak vysavač správně vybírat a jakých chyb se naopak vyvarovat:

 

1. Věříme všemu v reklamě
Reklama hraje při rozhodování o výběru každého zboží velkou roli, nicméně spotřebitel by se jí neměl nechat bezhlavě strhnout. Je důležité si říct, co od vysavače očekáváme, a následně dle toho zvážit nákup. Pokud potřebujeme výkonný a chytrý vysavač, rozhodně bychom neměli vybírat jen podle vzhledu a parametrů, které udává reklama. Je logické, že žádný výrobce nebude své produkty hanit, právě naopak. Proto si projděte různé testy nebo reference, abyste měli jistotu, že jde o zkušenosti reálných uživatelů. Aktuální nabídka na trhu však umožňuje vybrat si vysavač, který splňuje jak funkční, tak designovou stránku.

 

2. Snažíme se za každou cenu ušetřit
Další chybou při nákupu je, že saháme po levných spotřebičích a očekáváme od nich, že splní naše očekávání i dlouho vydrží. I v tomto případě bohužel platí, že čím levnější produkt, tím větší riziko poruchy ve velmi krátké užitkové době. Kvalitní značky nabízí i delší záruku, která se rozhodně vyplatí. Pokud se přeci jen rozhodnete pro velmi levný model, měli byste si ho opět ověřit v recenzích a především se zajímejte o kvalitu HEPA filtru – i když chcete ušetřit, neměli byste riskovat své zdraví s přístrojem, který po vaší domácnosti vesele vyfukuju alergeny vysáté z podlahy.

 

3. Neřešíme třídu energetické účinnosti
Už jsme si zvykli řešit energetickou třídu praček a ledniček, u nichž se udává celkem dlouho, ale u vysavačů jde o poměrně nedávno zavedený údaj. Značení na energetických štítcích vysavačů se také pohybuje ve škále A až G, kdy A znamená nejlepší poměr mezi spotřebou energie a výkonem čištění na tvrdých podlahách a kobercích. Věnujte této informaci pozornost, jedná se o velmi exaktní údaj, který vám o funkčnosti přístroje napoví mnohem více, než načechrané reklamní obraty, jako „neotřelý design a nekompromisní kvalita“.

 

4. Zapomínáme na zdravotní stránku věci
HEPA filtr je už dnes u drtivé většiny vysavačů samozřejmostí. Liší se však jejich kvalita a dále je jejich funkčnost značně ovlivněna celkovou konstrukcí vysavače, především jeho prachotěsností a dalšími parametry. To už je poměrně složitá problematika, jíž se zabývá několik celosvětově působících institucí, které pak vyhovujícím produktům udělují osvědčení o vhodnosti pro alergiky. Spolehnout se můžete například na certifikaci Service Allergie Suisse.

 

5. Neřešíme ergonomii
A pak se pořádně nadřeme. Není totiž nic horšího, než za sebou silou tahat těžký stroj, jehož kolečka se zadrhávají o okraje koberce a v zatáčkách se převrací. U tyčových vysavačů pak můžeme narazit na to, že když chceme vysávat výše položená místa, je to v podstatě nemožné, pokud je spodní část přístroje ta nejtěžší. Odpovědí na takové potřeby jsou například tyčové vysavače Dyson V6, jejichž nejtěžší část je naopak umístěna nahoře. „Technici společnosti Dyson využili Archimédův jednoduchý, ale geniální princip páky, ke zdokonalení konstrukce vysavače – což je ideální pro držení v ruce. Ovládání napájení v rukojeti a vyváženost trubice nám poskytly hbitý přístroj pro úklid od podlahy až ke stropu,“ vysvětluje vynálezce a technik James Dyson.

 

6. Neznáme rozdíly mezi sáčkovým a bezsáčkovým vysavačem
Při výběru je důležité se rozhodnout, zda zvolit vysavač sáčkový nebo bezsáčkový. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu zachytávání prachu. Sáčkové vysavače ztrácí sací výkon i po lehkém zaplnění prachem, protože se ucpávají póry papírového sáčku. Výhodou bezsáčkových vysavačů je tedy právě to, že výkon je ustálený a nehrozí ani bez údržby filtru jeho omezení. Spotřebitelé často volí sáčkové modely proto, že jim přijde hygieničtější prostě vyjmout plný sáček z vysavače a celý ho vyhodit do odpadu. Je pravda, že vyprazdňování sběrné nádoby bezsáčkového vysavače může někdy vyžadovat uvolnění obsahu ručně, sáhnutím do nádoby. Vybírejte proto modely, u nichž konstruktéři dobře vyřešili i tento problém. Například bezsáčkový vysavač Dyson Citetic Big Ball se vyprazdňuje pohybem silikonového límce dolů po krycím plášti sběrné nádoby. Nečistoty jsou tak účinně staženy z vyprazdňované nádoby a není tedy třeba dotýkat se prachu a nečistot, ani sahat dovnitř nádoby.

Vysavač Dyson Foto: Dyson, oficiální zdroj

 

O společnosti Dyson

Dyson je celosvětovou technologickou společností. Každou oblast, do které se rozhodneme vstoupit, přetvoříme pomocí radikálně odlišných technologických změn fungujících na zcela jiném principu a odlišujících se též vizuálně. Dyson je o invenci, lepších nápadech a lepších technologiích, které řeší problémy ostatními často přehlížené. V roce 1995 prodala svůj první cylindrický vysavač DC02. Bylo to tři roky po tom, co uvedla na trh svůj první stojací vysavač DC01.

V současné době je společnost činná v pěti technologických oblastech: vysavače s přívodním kabelem, akumulátorové vysavače, zařízení pro regulaci prostředí jako jsou ventilátory, zvlhčovače vzduchu či čističky vzduchu, dále osoušeče rukou Dyson Airblade™ a osvětlení Jake Dyson. Zařízení Dyson se prodávají ve více než 75 zemích světa.

Po celém světě zaměstnává více než 5 000 lidí, z nichž třetinu představují techničtí inženýři. Spolupracuje také se 30 světovými univerzitami. Tato spolupráce se zaměřuje na rané fáze nových technologií a zahrnuje rovněž investici ve výši 5 milionů GBP (175 milionů korun) do společné robotické laboratoře s univerzitou Imperial College v Londýně.

Aktuálně společnost realizuje investici ve výši 1,5 miliardy GBP (52 miliard korun) do budoucích technologií. Vyvíjí čtyři nová technologická portfolia a v příštích 4 letech uvede na světový trh 100 nových výrobků.

 

Zdroj: Dyson

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.