I´m MOZART: 1. ročník hudebního festivalu již za měsíc

1. ročník hudební přehlídky I´Mozart v Praze, která se koná v týdnu od 17. do 24. 4. 2016, uvede operní a koncertní představení na počest W. A. Mozarta, od jehož  narození uplynulo 27. ledna již 260 let a od jeho úmrtí uplyne 5. prosince 225 let. Praha se tak připojí k oslavám dvou výročí výjimečného skladatele spolu s jeho rodným městem Salcburkem a Vídní, s níž byl nejvíce profesně spjat.

Logo I´Mozart Oficiální zdroj I´Mozart

První ročník festivalu I´Mozart má originální mozartovskou dramaturgii a nabízí mimořádná představení v podání zahraničních umělců. Koncertní část festivalu se bude konat ve Dvořákově síni Rudolfina, v prostoru, které je s hudbou spojováno od svého otevření v roce 1885. Ve světě je mnoho míst spojovaných s Mozartovým jménem, ale v současné době je pouze Stavovské, dříve Nosticovo divadlo, posledním dochovaným místem, kde Mozart za svého života působil. Jedinečná akustika dělá z tohoto místa unikátní scénu světového významu, proto se operní část přehlídky uskuteční v jednom z nejvýznamnějších operních domů, Stavovském divadle v Praze. Dne 28. 10. 1787 zde měla premiéru Mozartova opera Don Giovanni, která byla složena speciálně pro Prahu. Její předehru Mozart údajně zkomponoval noc před premiérou na Bertramce a osobně ji dirigoval.

 

Koncertní část festivalu I´Mozart

Zahajovací koncert festivalu uvede rakouský pianista Igolf Wunder, který i přes své mládí má za sebou mnoho úspěchů. V roce 2010 získal druhé místo v Chopinově soutěži a v sezóně 2015/2016 debutoval pod vedením Vladimíra Askenazyho s Philharmonia Orchestra. Ingolf Wunder spolupracuje s nahrávací společností Deutsche Grammophon a do Prahy přijede s programem složeným z Mozartových a Beethovenových skladeb.

Po třech letech se v Praze objeví americko-venezuelská klavíristka Gabriela Montero, proslavená nejen svou nadčasovou interpretací klavírních děl, ale především mimořádnou schopností improvizace. Doprovodí ji Pražský komorní orchestr s Martinem Leginusem.

Ve spolupráci s koncertním jednatelstvím FOK se v Rudolfinu představí japonská klavíristka, žijící v Německu – Hisako Kawamura. Umělkyně je laureátkou mnoha mezinárodních soutěží, včetně hudební soutěže ARD v Mnichově.

Na přehlídce I´Mozart vystoupí vůbec poprvé v Praze a České republice ruská sopranistka Julia Lezhneva. Vítězka mnoha soutěží si velmi rychle získala pevné místo mezi elitními světovými umělci. „Jsme rádi, že ji přivážíme do Prahy a České republiky právě v mozartovském roce. Doprovodí ji orchestr La Voce Strumentale a koncertní mistr Dmitri Sinkovsky,“ oznamuje s potěšením Vladimír Darjanin, autor projektu.

I´Mozart: Igolf Wunder a Vladimíra Askenazy Foto: ©Bartosz Sadowski/DG, oficiální zdroj

I´Mozart: Igolf Wunder a Vladimíra Askenazy
Foto: ©Bartosz Sadowski/DG, oficiální zdroj

 

 

Operní představení ve Stavovském divadle

Hudební přehlídku operních představení ve Stavovském divadle uvede 20. dubna renomovaný soubor mnichovského divadla Staatstheater am Gärtnerplatz. Dirigentem představení Únos ze Serailu bude Marco Comin a režie se ujala Stephanie Mohr. Soubor opery Národního divadla v Praze představí 21. dubna Mozartovu operu Don Giovanni. Poslední z oper v programu festivalu bude 24. dubna Cosi fan tutte, příběh, zachycující oblíbený motiv zkoušky ženské věrnosti v podání Národního divadla Budapešť. Za dirigentským pultem bude Halász Péter. Za zmínku stojí, že toto představení režíroval Jiří Menzel – český filmový a divadelní režisér, který je v Maďarsku velmi uznávanou osobností a za jeho tvorbu mu bylo v roce 2014 uděleno Vládou Maďarské republiky vysoké státní vyznamenání Řádu středního kříže s hvězdou.

 

Kalendář akcí festivalu I´Mozart

17. 4. 2016 / Ingolf Wunder – klavírní recitál (Rudolfinum v 19: 30)
18. 4. 2016 / Julia Lezhneva – soprán   (Stavovské divadlo, 19:00)
19. 4. 2016 / Gabriela Montero & PKO (Rudolfinum, 19:30)
20. 4. 2016 / Únos ze Serailu (Stavovské divadlo, 19 hodin)
21. 4. 2016 / Don Giovanni   (Stavovské divadlo, 19 hodin)
23. 4. 2016 / Hisako Kawamura – klavírní recitál (Rudolfinum v 19: 30)
24. 4. 2016 / Cosi fan tutte  (Stavovské divadlo, 19 hodin)

 

Více informací najdete na www.imozart.cz.

 

W.A.Mozart

Mozart je považován za jednoho z největších géniů všech dob, a proto je jeho jméno vždy spojováno s něčím výjimečným. Stejně tak festival I´Mozart v Praze bude synonymem pro mimořádný zážitek oslavující genialitu a lidskou jedinečnost.

O životě W. A. Mozarta bylo řečeno i napsáno mnoho, a proto si připomeňme jen pár událostí. Wolfgang Amadeus Mozart, celým jménem Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart (27. ledna 1756, Salzburg – 5. prosince 1791, Vídeň) se narodil jako sedmé dítě Leopolda a Anny Marie Mozartových. Dospělosti se však dožili jen Wolfgang a jeho starší sestra Maria Anna – Nannerl. Dětství strávil na dlouhých turné po celé Evropě, kde byli on a jeho sestra přesně 260 let od jeho narození představováni, jako zázračné děti. První návštěva českých zemí se uskutečnila na podzim roku 1776. Celá rodina se před epidemií neštovic uchýlila nejdříve do Brna a poté, co u Wolfganga propukají neštovice, přijímají pozvání olomouckého kapitulního děkana hraběte Leopolda Antonína Podštatského z Prusinovic do Olomouce. V Olomouci skládá Wolfgang 6. symfonii F dur KV 43 nazvanou Olomoucká. První návštěvu Prahy podniká Mozart až roku 1787 poté, co zde slavily úspěch dvě jeho opery – Únos ze serailu a později i Figarova svatba, kterou vídeňské publikum přijalo velmi chladně. Pražské publikum Mozarta oslavuje a na jeho počest pořádá mnoho společenských akcí. V rámci této návštěvy Mozart uspořádá 19. ledna v Nosticově divadle hudební akademii, na které uvede Symfonii D dur KV 504 „Pražskou“. Do Prahy se Mozart vrací ještě v létě téhož roku a přiváží nedokončenou partituru své opery Don Giovanni. Dílo uvede s famózním úspěchem v Nosticově divadle, 29. října 1787.

V Praze se Mozart ubytoval v domě U tří zlatých lvů a své volné chvíle trávil u manželů Duškových – skladatele Františka Xavera Duška a jeho manželky, pěvkyně Josefíny. Místem jeho pobytu jak v říjnu 1787, tak opět v roce 1791, byla Duškových vila Bertramka na Smíchově, který tehdy ještě nepatřil mezi pražská města. Manželé Duškovi zůstali spřáteleni s Konstancií Mozartovou i po smrti jejího muže.

Mozartova poslední návštěva Prahy se uskutečnila v roce 1791, kdy si čeští stavové objednali operu na oslavu korunovace císaře Leopolda II. českým králem. Mozart, v tu dobu již nemocen a vyčerpán, skládá La clemenza di Tito, operu, která kvůli předpojatosti dvora vůči Mozartovi nesklidila velký úspěch.

Mozart se vrací do Vídně, kde pokračuje v práci na opeře Kouzelná flétna a především na Requiem, které se mu již dokončit nepodaří.

Umírá ve Vídni 5. prosince 1791.

 

Zdroj: I´Mozart

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.