Hudba na kole: Objevování krás přírody i hudby na trase Jižní Morava – Dolní Rakousko

Sobota 11. června 2016 bude patřit projektu Hudba na kole, který je součástí již 21. ročníku festivalu Concentus Moraviae. Program jako stvořený pro rodinný výlet i partu přátel nabízí 14 hudebních zastávek s ochutnávkou různých hudebních žánrů. Zahrají ti nejlepší, které vybrali přední hudební instituce Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska. Hudbymilovní cyklisté tak budou mít možnost zvolit si vlastní trasu, ať již podle atraktivity koncertních destinací, osobních hudebních preferencí, ale i svých fyzických schopností. Všechna hudební vystoupení jsou přístupná zdarma.

Hudba na kole, v Lednici Foto: Concentus Moraviae, oficiální zdroj

Hudba na kole, v Lednici
Foto: Concentus Moraviae, oficiální zdroj

 

 

„Jsme rádi, že můžeme nabídnout společný hudební zážitek celým rodinám, skupinám přátel a malou hudební ochutnávku i těm, kteří by na samotný koncert z různých důvodů nepřišli,“ vysvětluje manažerka projektu Zdenka Kachlová a dodává: „Propojení lidí, krajiny a hudby je v tomto kraji stálým a zcela přirozeným jevem, hudba a zpěv tu vždy zněly na zámku i v podzámčí, v noblesních sálech, v kostelích, na návsích i ve vinohradech.“ Cesty s Hudbou na kole povedou lednicko-valtickým areálem a letos poprvé také k blízkým a milým dolnorakouským sousedům v přilehlé části Wienviertel. K zastávkám v Mikulově, Sedlci, Hlohovci, Lednici a Valticích tak přibudou další v obcích Schrattenberg, Herrnbaumgarten a Poysdorf.

Na jednotlivých zastávkách zazní hudba rozličných stylů a žánrů, od klasiky přes jazz a world music až po lidovou hudbu v podání špičkových českých a rakouských hudebníků. Hudební ochutnávky připravili např. Vilém Spilka Trio, Indigo Quartet, populární rakouské soubory Markus Gaudriot Trio, Kollegium Kalksburg nebo dixieband Nut Jazz Five a mladé hudební formace např. Midnight Coffee Session, Husákovo kvarteto a pozounové kvarteto JAMU. Společné hudební vystoupení přichystali také žáci hudebních škol z Mikulova a Mistelbachu. Hudbymilovní cyklisté mohou na každé zastávce sbírat razítka, odevzdat je na některé z nich, a tak se zúčastnit slosování, v němž mohou vyhrát vstupenky na koncerty festivalu Concentus Moraviae, víno z festivalové vinotéky nebo CD patronky festivalu mezzosopranistky Magdaleny Kožené. Program bude probíhat a soutěžní hudební zastávky budou činné v sobotu 11. června 2016 od 10 do 17 hodin.

Projekt Hudba na kole se může uskutečnit díky významné podpoře Jihomoravského kraje, Rakouského kulturního fóra, agentury CzechTourism, ve spolupráci s Nadací Partnerství, Verien Jazzwerkstatt Poysdorf, jednotlivými městy a obcemi, hudebními institucemi a řadou dalších partnerů obou regionů.

 

Po jednadvacáté

Letošnímu 21. ročníku festivalu Concentus Moraviae bude vévodit mezinárodně oceňovaný Pavel Haas Quartet. Doplní jej takřka kompletní špička současné české komorní kvartetní scény i řada předních zahraničních souborů jako je americký Dover Quartet, francouzští Van Kuijk Quartet nebo kodaňský Danish String Quartet. Festival se tak stal největší přehlídkou kvartetních ansámblů v Evropě. Zajímavým a zcela unikátním dramaturgickým zpestřením té nevyšší kvality bude společné vystoupení patronky festivalu Magdaleny Kožené s Melody Makers Ondřeje Havelky. Zaujme jistě také spolupráce Ivy Bittové se slovenským Mucha Quartetem.

Ve štítu letošního festivalu najdeme také jména dvou velikánů: Williama Shakespeara a Ludwiga van Beethovena. Na festivalu bude uvedeno všech 16 Beethovenových kvartetních děl. Věčným inspiračním zdrojem hudebních tvůrců je letošní jubilant William Shakespeare. Concentus Moraviae mu vzdá hold jak v klasickém hudebním programu, tak také melodiemi z muzikálů v podání zpěvačky Dashy s Epoque Quartetem, pozváním našeho předního anglisty a znalce dramatikova díla Martina Hilského či hostováním Divadelního spolku Kašpar s nesmrtelným dramatem veronských milenců Romea a Julie.

 

Kdy a kde

Festival bude probíhat od 1. do 28. června ve 20 městech napříč Moravou.

. Kompletní informace k akci Hudba na kole jsou k dispozici na www.hudbanakole.cz.

 

 

Zdroj: Concentus Moraviae 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.