Hosty Febiofestu budou i Carmen Maura a Peter Mullan

Almodóvarova první múza – herečka Carmen Maura, která je nejdůležitější ženskou tváří španělské kinematografie. a skotský herec Peter Mullan, známý z kultovních snímků Dannyho Boyla Mělký hrob a Trainspotting jsou dalšími potvrzenými hosty MFF Praha – Febiofest, který začne již 17. března.

Carmen Maura Foto: MFF_Praha Febiofest, oficiální zdroj

Carmen Maura
Foto: MFF_Praha Febiofest, oficiální zdroj

 

Letošní ročník Febiofestu je zastoupen slavnými tvářemi, z nich si vybere „tu svou“ téměř každý filmový fanoušek. Česko-slovenskou kinematografii bude zastupovat oblíbená charakterní herečka Emília Vašáryová, která na slavnostním zahájení v Obecním domě převezme Kristiána za přínos světové kinematografii. Spolu s ní bude oceněn italský režisér Marco Bellocchio. Ten bude spontánním dárkem právě pro slovenskou herečku, která se nechala slyšet, že kvůli oblíbenému režisérovi upraví své divadelní závazky, jen, aby se s ním mohla setkat.

 

Ohnivá i vzdělaná Carmen

Třetí Kristián poputuje do Španělska. Odveze si ho z festivalu Carmen Maura, známá například z na Oscary nominovaných Almodóvarových Žen na pokraji nervového zhroucení či komediálně i lehce mysteriozního, rovněž Almodóvarova, Volveru, který podivností a propletenci postav, tragikou, která se dá vyřešit nečekaně, tak trochu připomíná magické příběhy Gabriela Garcíi Márqueze.

Carmen Maura se svou filmovou dcerou Penélope Cruz ve filmu Volver Foto: MFF_Praha Febiofest, oficiální zdroj

Carmen Maura se svou filmovou dcerou Penélope Cruz ve filmu Volver
Foto: MFF_Praha Febiofest, oficiální zdroj

 

Dále z ryze ženského komediálního dramatu Lásky v Lisabonu, kde se mj. sešla s francouzskou herečkou Miou-Miou. Francie je pro Mauru téměř druhým domovem, studovala filozofii a literaturu na École de Beaux-Arts v Paříži, mluví plynně francouzsky a pokud se pozorně díváte na její projev rázné emancipované ženy, napadne vás, že kdyby se slavná komedie Něžné kuře točila ve Španělsku, komisařku Lízu by namísto Annie Girardot skvěle zahrála právě Carmen Maura.

Českému filmovému publiku se představila naposled loni v hororové komedii Čarodějnice ze Zugarramurdi promítané v rámci festivalu španělských filmů La Película. Soška Kristiána se tak dostane do opravdu dobré společnosti cen jako jsou španělské Goya, francouzský César, Stříbrná mušle z festivalu v San Sebastianu či Cena newyorských filmových kritiků.

 

 

Zástupce ztracené generace

Skotský divadelní a filmový herec a filmový režisér Peter Mullan ve filmu začínal například s renomovaným režisérem Kenem Loachem, který ho obsadil i do hlavní role jednoho ze svých nejznámějších opusů Jmenuji se Joe, za nějž Mullan získal na MFF v Cannes cenu za nejlepší mužský herecký výkon. Ještě předtím se však stal hvězdou díky dvěma kultovním snímkům režiséra Dannyho Boyla Mělký hrob a Trainspotting, v němž Mullan ztvárnil postavu drogového dealera Swanneyho.

Peter Mullan jako drogový dealer Swanney v kultovním snímku Trainspotting Foto: MFF_Praha Febiofest, oficiální zdroj

Peter Mullan jako drogový dealer Swanney v kultovním snímku Trainspotting
Foto: MFF_Praha Febiofest, oficiální zdroj

 

V polovině 90. let se Peter Mullan vedle herecké dráhy začíná věnovat také filmové režii. Největšího mezinárodního úspěchu na poli režie dosáhl svým druhým celovečerním snímkem, historickým dramatem Padlé ženy. Příběh zasazený do kláštera sloužícího jako převýchovné zařízení získal například Zlatého lva za nejlepší film na MFF v Benátkách. Letošní Febiofest představí Mullanovu hereckou virtuozitu snímky z roku 2015 Hector a Píseň západu slunce.

Peter Mullan dnes Foto: MFF_Praha Febiofest, oficiální zdroj

Peter Mullan dnes
Foto: MFF_Praha Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Filmová hostina

Na festival letos zavítá přes 50 zahraničních hostů, mezi nimi v Izraeli oceňovaný divadelní a filmový herec Itay Tiran, který na Febiofestu představí polský film Démon režiséra Marcina Wrony. Dalším z hostů bude i mezinárodně úspěšný norský scenárista Bjørn Olaf Johannessen, mj. autor scénáře snímku režiséra Wima Wenderse Everything Will Be Fine zařazeného do hlavní soutěže Berlinale.

 

Ceny Febiofestu

Na letošním ročníku Febiofestu bude uděleno pět Kristiánů za přínos světové kinematografii, tzv. programové Pocty, v rámci nichž uvidí diváci vždy několik filmů tvůrčích nebo hereckých osobností festivalu, budou letos patřit herci Danielu Brühlovi, režisérům Janu Cvitkovičovi a Marcu Bellocchiovi, herečce Carmen Maurové a scenáristovi a dramatikovi Peteru Morganovi.

 

 

Zdroj: Febiofast

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.