Hostem Febiofestu bude Peter Suschitzky, kameraman Star Wars a Východních příslibů

Pozvání na 24. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest, který se bude konat od 23. do 31. března, přijal jeden z nejlepších kameramanů současnosti Peter Suschitzky, jenž s Davidem Cronenbergem natočil dohromady jedenáct filmů včetně snímku Crash a Východních příslibů. Za kamerou stál i v případě Rocky Horror Picture Show nebo jedné z epizod Hvězdných válek. Letošní festivalovou novinkou je hlasování veřejnosti o zařazení jednoho z digitálně zrestaurovaných kultovních filmů světové kinematografie do programu. Zájemci o filmovo-kulinární zážitek si mohou již nyní koupit lístky na sekci Culinary Cinema.

Italský kameraman Matteo Garrone, italská herečka Alba Rohrwacher, britský kameraman Peter Suschitzky a francozská herečka Juliette Binoche na festivalu v Cannes 2016 Foto: MFF Praha – Febiofest

Italský kameraman Matteo Garrone, italská herečka Alba Rohrwacher, britský kameraman Peter Suschitzky a francozská herečka Juliette Binoche na festivalu v Cannes 2016
Foto: MFF Praha – Febiofest

 

 

Britský kameraman Peter Suschitzky je znám zejména jako dlouholetý blízký spolupracovník režiséra Davida Cronenberga, s nímž točí už téměř třicet let. Stál za kamerou jeho slavných děl jako Nahý oběd, Crash, Dějiny násilí, Východní přísliby či naposledy Mapy ke hvězdám. Kromě Cronenberga spolupracoval i s řadou dalších výrazných tvůrců, jako Ken Russell, Peter Watkins či Joseph Losey. 

Julianne Moore v Cronenbergově filmu Mapy ke hvězdám  Foto: Caitlin Cronenberg/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Julianne Moore v Cronenbergově filmu Mapy ke hvězdám
Foto: Caitlin Cronenberg/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Suschitzky se zapsal do dějin světové kinematografie také prací na divácky úspěšných kultovních filmech, jako jsou muzikál Rocky Horror Picture Show, snímek Hvězdné války: Epizoda V – Impérium vrací úder nebo komediální hit Mars útočí!. Jeho zatím posledním filmem je výpravné zpracování sebraných pohádek neapolského básníka Giambattisty Basileho. Hororovou Pohádku pohádek se Salmou Hayekovou a Vincentem Casselem natočil italský režisér Matteo Garrone známý svým filmem Gomora. MFF Praha – Febiofest uvede u příležitosti návštěvy Petera Suschitzkyho, jehož úctyhodná filmografie obsahuje více než čtyřicet celovečerních titulů, profilovou přehlídku jeho nejzajímavějších děl.

Britský kameraman Peter Suschitzky Foto: Iigo Ibaez/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Britský kameraman Peter Suschitzky
Foto: Iigo Ibaez/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Kultovní filmy v digitální podobě

Filmoví fanoušci budou mít letos možnost vidět exkluzivně na Febiofestu digitálně zrestaurovanou verzi jednoho z kultovních filmů světové kinematografie. Organizátoři vyhlašují anketu pro veřejnost, v níž se každý může na okamžik stát dramaturgem festivalu a rozhodnout o jednom filmu, který chce vidět na plátně kina. Ve výběru je sedm filmových děl, která nestárnou, a jejichž kvalita naopak roste s počtem zhlédnutí. Hlasovat je možné prostřednictvím festivalových stránek do 1. února a ve výběru jsou tyto filmy: Fargo, Modrý samet, Povolání: Reportér, Purpurový déšť, Šílený Max, Šťastný to muž a Takoví jsme byli. Vítězný film na Febiofest poskytne mezinárodní distribuční společnost Parkcircus, která byla jednou z prvních, jež začala zpřístupňovat klasické a kultovní filmy v digitální podobě.

O zařazení do programu se bude ucházet i film Modrý samet režiséra Davida Lyncha, v němž se hlavních rolí zhostili Kyle MacLachlan a Isabella Rossellini Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

O zařazení do programu se bude ucházet i film Modrý samet režiséra Davida Lyncha, v němž se hlavních rolí zhostili Kyle MacLachlan a Isabella Rossellini
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Culinary Cinema potřetí

Febiofest ve spolupráci s Berlinale letos již potřetí uvede mimořádný kulinářský a filmový zážitek spojený s exkluzivními večeřemi nesoucí název berlínské filmové sekce Culinary Cinema. Filmové projekce budou opět v kině CineStar Praha – Anděl a následné večeře v prostředí Restaurant delight v přilehlém pražském hotelu andel’s by Vienna House Prague. Návštěvníci během jednoho večera uvidí film a v restauraci pak ochutnají menu inspirované konkrétním snímkem v podání špičkového šéfkuchaře. Během prvních dvou večerů se bude servírovat menu připravené šéfkuchařem pražské restaurace Le Grill Ondřejem Korábem, třetí večer se bude podávat menu italského šéfkuchaře Mattea De Carli z restaurace Casa De Carli. Obě restaurace byly oceněny umístěním v Michelin Guide.

V pátek 24. března se bude promítat noirový thriller o gurmánské i erotické posedlosti Frank a Lola, v sobotu 25. března bude na programu film o slavné dánské restauraci Noma: Moje dokonalá bouře zobrazující rozervanou osobnost jejího šéfkuchaře Reného Redzepiho. V neděli 26. 3. pak bude možné vidět dynamickou italskou komedii Naprostí cizinci. Vstupenky na Culinary Cinema v ceně 1790 korun lze zakoupit v předprodeji Ticketportalu a přes stránky festivalu. Cena zahrnuje projekci filmu a večeři o několika chodech uváděnou moderátorem.

 

 

Staňte se porotcem

I v letošním roce udělí festivalovou cenu Grand Prix třiatřicetičlenná porota složená z filmových fanoušků. V čele poroty opět zasedne čestný předseda z řad veřejně známých osobností – v minulosti například Jan Kaplický, Věra Čáslavská, Dagmar Havlová, Miroslav Ondříček nebo Theodor Pištěk. Porotcem letošního festivalu se může stát kdokoli od patnácti do sta let věku jakéhokoli druhu vzdělání, profese či zájmů.

Zájemci o účast v porotě se mohou nejpozději do 28. února hlásit přes dotazník umístěný na stánkách festivalu. Vybraní kandidáti získají vstupenky na soutěžní filmy, pozvánky na závěrečný večer festivalu nebo příležitost poznat zákulisí filmového festivalu.

 

 

Prezentujte se krátkým filmem

Do 15. února mají zájemci možnost zúčastnit se soutěže „I ty jsi filmařem“, kterou MFF Praha – Febiofest pořádá ve spolupráci s Nestlé Česko. Krátké filmy na téma Můj den s Kofilou natočené na mobil či tablet mohou zájemci z řad veřejnosti přihlašovat do uvedeného data přes webové stránky Febiofestu. Z filmů zařazených do soutěže vybere odborná porota finalisty, kteří budou pozváni na speciální workshop během Febiofestu vedený významnými hosty festivalu. Vítěz soutěže „I ty jsi filmařem“ získá výhru 50 tisíc korun. 

 

 

 

Zdroj: MFF Praha – Febiofest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.