Helena Dařbujánová: Audrey jela dobýt designový svět, Dobrá matka zůstává doma

S architektkou a stále více designérkou Helenou Dařbujánovou jsem se sešla jen pár hodin předtím než se chystala vydat představit své novinky na MEED Design Festival v Budapešti, a poté do Mekky designu – Milána, kde na věhlasném Salone del Mobile spolu s dalšími šesti značkami zastupovala Českou republiku. Povídaly jsme si v inspirativním prostředí jejího pražského showroomu, který současně slouží jako malá umělecká galerie. Porcelánové sošky s všeříkajícím názvem Dobrá matka zde právě vystavovala Monika Martykánová.

Helena Dařbujánová: Pozvánka na prezentaci na Salone del Mobile v Miláně Oficiální zdroj: Helena Dařbujánová

Letenský showroom nabízející originální nábytek navržený Helenou Dařbujánovou a designové doplňky i výtvarná díla zejména nejmladší generace vyzařoval jak onen pro něj typický poklid dámského budoáru, tak současně nadšení a vzrušení z nadcházejících přehlídek designu i aktuálních úspěchů jejích múzami rovněž políbených potomků.

I když se Helena Dařbujánová v posledních letech cítí být více designérkou, architektura ji stále baví. Prožívá tak realitu známého rčení „o sezení na dvou židlích“. Jakkoli však vnímá svou práci jako poněkud rozběhanou, bojuje s nedostatkem času pro obě své tvůrčí polohy, zvládá to podle originálních návrhů a projektů, za nimiž stojí, bravurně. To nejnověji dokazuje i jedna ze tří cen, kterými byli hodnoceny nejlepší designové počiny na budapešťské přehlídce.

 

Audrey opět v hlavní roli

Do Milána designérka vezla jako ústřední objekt své prezentace horkou novinku – komodu. Nejen její jméno, ale i retro inspirace módou 50. a 60. let, jemné pastelové tóny, sametová mašle – to vše okamžitě vytvoří obraz nevinně krásné Audrey Hepburn a komoda, stejně jako filmová hrdinka v nesmrtelné Snídani u Tiffaniho, dokáže ukrývat nejedno tajemství. Kromě středové zásuvky na šperky vyložené rovněž černým sametem, je v ní i přihrádka na milostné dopisy.

Ženskost vystavené komody podtrhují typicky ženské atributy jako je váza z růžově zbarveného skla ze série Bandasky od studia DECHEM a knížka v růžovém obalu.

 

Na FB Helena Dařbujánová zatím odtajnila tři z image fotografií Audrey od Báry Prášilové. Onou záhadnou wamp v červené kombinéze je dcera Žofie. Dráždivé, až sci-fi fotky nahradí v showroomu stávající, tajemstvím jakoby zahalené fotografie stojacích lamp Má drahá od Bet Orten. Lidé prý raději vidí veselé, pozitivní barvy, fotky jsou nádherné, tak proč jim s nimi nevyjít vstříc. Ten, kdo chce spatřit tvář tajemné dívky z fotografie má dvě možnosti, buď si prohlédnout zmiňovanou fotografii s lampou nebo si Žofii zajet poslechnout na některý z koncertů electroswingové kapely Mydy Rabycad.

Komoda Audrey je prvním kusem z dámské ložnice, kterou chce Helena Dařbujánová představit v červnu u příležitosti dvou let od otevření showroomu ve Veverkově ulici.

 

Dobrá matka nejen zakletá do porcelánu

Rozhovor se posléze stočil i na mateřské záležitosti a Helena Dařbujánová se svěřila, že si sošku se třemi ratolestmi ze série Dobrá matka od studentky Ateliéru keramiky a porcelánu na VŠUP Moniky Martykánové přeje jako dárek k životnímu jubileu.

Série sošek Dobrá matka od Moniky Martykánové Foto: Monika Martykánová/Helena Dařbujánová, oficiální zdroj

Série sošek Dobrá matka od Moniky Martykánové
Foto: Monika Martykánová/Helena Dařbujánová, oficiální zdroj

Je to velmi symbolické, i v pracovním prostředí showroomu je obklopena svými nejbližšími. Ať už prostřednictvím fotografií, na nichž se uplatnily jako fotomodelky obě dcery – malířka a tatérka Julie Chocholová a zpěvačka Žofie Dařbujánová, nebo podobiznou jedné z nejdražších osob – maminky, kterou ve svém nitru střeží právě komoda Audrey. Na stěnách visí také keramické objekty syna – Matyáše Chocholy, který je letos nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého, a jehož aktuální úspěch na Bienále umění Manifesta v Curychu v danou chvíli intenzivně prožívala.

Matyáš Chochola - cyklus Digitální kaňky, keramika Foto: e-Newspeak

Matyáš Chochola – cyklus Digitální kaňky, keramika
Foto: e-Newspeak

 

 

Vítejte převážně v dámském světě

Kromě představené komody Audrey, najdete v showroomu i další originální nábytek Heleny Dařbujánové s neméně originálními poetickými názvy, jako jsou například stojací lampy Má drahá, ve stejném stylu provedené zrcadlo No přece Ty!, stůl …Tam ptáci a laně chodí pít…, rovněž známé sedáky a stolky Makronky, stojany A capella. Vybrat si tu můžete i z drobných uměleckých dílek. Třeba sošku Venuše nebo Dobré matky. Obrovský výběr je tu také z kvalitních anglických tapet.

Samozřejmě se zde můžete domluvit i na službách interiérového architekta. Více na www.helenadarbujanova.cz.

O architektonické práci designérky a jejích partnerů z DAD STUDIa pak na www.dadstudio.cz/dadstudio.

 

Adresa showroomu:
Helena Dařbujánová showroom
Veverkova 7, Praha7

otevřeno:
PO – PÁ  13 – 20 hod
SO  13 – 17 hod

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Helena Dařbujánová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.