Halogenové žárovky: Užijte si příjemné světlo, než ho EU zakáže

Pravděpodobně jste už zaslechli, že po klsických žárovkách se nám EU rozhodla demokraticky pomoci s výběrem zdroje osvětlení a chystá od srpna příštího roku zákaz výroby halogenových žárovek kromě těch, které se osazují do světlometů aut. Zatím nám ale mohou ještě dobře sloužit, a tak si pojďme říct něco o jejich výhodách.

 Halogenové žárovky Foto: Retlux, oficiální zdroj

V zimních měsících trávíme daleko více času u umělého zdroje světla. Termín „světelná pohoda“ není prázdný pojem. Správné světlo ovlivňuje naši náladu mnohem více, než si připouštíme. Nejde jen o naše oči, které si špatným osvětlením ničíme. Jeho nedostatek nebo špatné směrování nás ovlivňují daleko více. Dobře zvolené osvětlení, jeho barevnost a intenzita našemu organismu pomáhají lépe vše zvládnout – práci, relaxaci nebo se vypořádat se stresem. Přesto dnes směrnice EU mnohé žárovky zakazují s příjemným světlem zakazují.

 

Proč halogenovou žárovku?

Halogenová žárovka je v základě podobná té klasické, je však o 30 % úspornější. Svítí na stejném principu jako obyčejná žárovka; wolframové vlákno je ale uloženo v atmosféře s halovými prvky, například bromem nebo jódem. Odpařování wolframu se tím omezí a prodlužuje tak životnost žárovky, obvykle na takových 2 000 hodin, u reflektorových až na 4 000 hodin. Spíná okamžitě, je stmívatelná, a teplota chromatičnosti, neboli barva světla, je přibližně 3 400 K, tedy středně žlutá. Škála chromatičnosti, tedy barvy světla, se pohybuje od studené modré (10 000 K) až po sytou oranžovou (1 000 K). Využívá se jak na osvětlení velkých ploch, ale především menších předmětů. Hodí se tam, kde příliš nesvítíme, protože má relativně velkou spotřebu, ovšem v případech, kde záleží na designu – například pro různé světelné designové efekty, které přiznávají materiál, z něhož jsou vyrobeny. Halogenová žárovka však vyzařuje velké teplo (minimálně 250 °C, proto má baňku z křemíkového skla) a není vhodná všude tam, kde by to bylo na škodu, například jako osvětlení do nábytku.

teplota halogenových žárovek Oficiální zdroj: Retlux

 

Na výběr je množství tvarů pro patici E27 a E14, nebo například GU10 pro oblíbená designová bodová podhledová svítidla. Měli bychom si ale u halogenových žárovek dávat pozor na to, abychom se jí nedotýkali rukou. Pot či mastnota rukou, obsahující soli, se totiž může vleptat do skla, které je pak náchylné k prasknutí.

 

Zdroj: Retlux

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.