Gregory Porter: Držitel Grammy vyprodává závěrečný koncert festivalu JAZZFESTBRNO

Do brněnského koncertu jazzového vokalisty číslo jedna Gregoryho Portera v kapacitně i akusticky velkorysé hale Bobycentrum, který v neděli 25. května zakončí letošní ročník mezinárodního festivalu JAZZFESTBRNO, zbývá ještě desítka dní, k dispozici jsou však poslední vstupenky.  Pro velký zájem proto přidávají pořadatelé do prodeje vstupenky k stání v ceně 250 Kč.

gregory_porter

Do Brna přijede sympatický, komunikativní a lidsky otevřený Gregory Porter s čerstvým třetím albem Liquid Spirit natočeným pro významné vydavatelství Blue Note, za něž byl oceněn cenou Grammy za nejlepší vokální jazzové album roku 2013.

 

Nová hvězda na jazzovém nebi

Kritikou ceněný a posluchači vyhledávaný jazzový zpěvák Gregory Porter s oblibou překračuje hranice hudebních žánrů, ale zároveň nezapomíná na své afroamerické kořeny. V posledních pěti letech vylétl na jazzové nebe jako kometa a těší se nebývalému zájmu publika po celém světě. Porterovy koncerty nejsou záležitostí jen pro milovníky jazzu, osloví i nevyhraněné posluchače vyhledávající komunikativní hudbu se silným sdělením. Podlehnout charismatu Gregoryho Portera, jak potvrzují návštěvníci jeho předchozích zdejších vystoupení v rámci pražského festivalu Struny podzimu, prý není vůbec těžké.

Sečtělý Porter dokáže v textech přesně zacílit na sociální nálady, zabrousit do vzpomínek na dětství, vracet se ke krušné historii amerických černochů nebo si radostně pohrávat s myšlenkou na společné jamování s legendárními jazzmany. Vlastní mu jsou ale také milostná témata a písně o lásce věnované ponejvíc jeho ruské manželce a právě tyto patří k vrcholným okamžikům jeho koncertů.

Gregory Porter tak nabízí přesně to, co byste od jazzového zpěváka, skladatele, herce a básníka očekávali, a k tomu ještě čehosi těžko definovatelného navíc. Porterova image stojí, podobně jako u českého jazzmana Jiřího Stivína, na záhadné čepici, kterou nikdy nesundává. Nezáleží na tom, kam Porter vstoupí. Ať je to newyorský jazzklub, brooklynský kostel nebo vyšperkovaná koncertní síň v evropské metropoli, všude svým hebkým barytonovým hlasem, vygradovanou směsí autorských kompozic a pečlivě zvolených standardů z jazzu, soulu, gospelu a R&B způsobí rozruch. Není mnoho debutujících zpěváků, kteří by na sebe během necelých tří let strhli takovou pozornost.

Za dvě první alba – Water a Be Good – získal nominace na Grammy a přízeň slavných kolegů. Trumpetista Wynton Marsalis ho nazval gigantem současného jazzu a populární Jamie Cullum získal neodbytný pocit, že stojí vedle velikána. Poklonu dvaačtyřicetiletému černošskému zpěvákovi vysekly také Dianna Reeves nebo Erykah Badu. Čerstvě se navíc, oznámkován titulem „budoucí jazzová legenda“, objevil v jedné z nejslavnějších talk show – the Tonight Show amerického moderátora Jaye Lena.

porter

 

Praktické informace

Informace ke koncertu Gregoryho Portera jsou k dispozici na stránkách festivalu JAZZFESTBRNO 2014. Zbývající vstupenky k sezení, 3. pořadí v ceně do 390 Kč a k stání za 250 Kč jsou k dispozici v prodejní síti Ticketportal.

 

Zdroj: JAZZFESTBRNO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.