Fotografie Andyho Warhola: Ojedinělý dar pro Národní galerii

Národní galerie v Praze získala v roce svého 220. výročí ojedinělý dar. Americká nadace Andyho Warhola jí věnovala fotografie z dílny ikony pop artu a zařadila tak galerii do poslední desítky světových muzeí, mezi která byla Warholova fotografická tvorba rozdělena. Fotografie, ručně sešívané snímky a Polaroidy mají návštěvníci možnost poprvé zhlédnout v rámci výroční výstavy Velkorysost. Umění obdarovat od 23. února. Posun instalace oproti termínu zahájení oslav výročí, které proběhlo 5. února, způsobila sněhová bouře ve Spojených státech.

Fotografie Andyho Warhola Foto: archiv Národní galerie, oficiální zdroj

Fotografie Andyho Warhola v Salmovském paláci
Foto: archiv Národní galerie, oficiální zdroj

 

„Před několika měsíci jsem oslovila nadaci Andyho Warhola s tím, zda by neuvažovali o daru pro Národní galerii. Zrovna probíhal výběr deseti světových muzeí, mezi než měly být rozděleny poslední Warholovy fotografie – podařilo se nám tak zařadit vedle britské Tate Modern nebo nizozemského muzea Stedelijk,“ popisuje Milena Kalinovska.

Kolekce snímků v Salmovském paláci reprezentuje průřez Warholovou fotografickou tvorbou. Představuje divákovi nejen přehlídku zajímavých osobností, kterými se umělec obklopoval – např. herečku Angelicu Houston, dceru Pabla Picassa Palomu nebo galeristu Ivana Karpa, ale také obrázky a detaily z jeho každodenního života. Ručně sešívané fotografie v sériích po čtyřech poukazují na Warholův zájem o seriálové zobrazení věcí, dobře známé třeba ze sítotisků plechovek Campbellovy polévky, odkazující na konzumerismus a vliv masových médií.

Fotografie Andyho Warhola Foto: archiv Národní galerie, oficiální zdroj

Fotografie Andyho Warhola
Foto: archiv Národní galerie, oficiální zdroj

 

 

Velkorysý dar v rámci Velkorysosti

Fotografie Andyho Warhola jsou vystaveny v Salmovském paláci v rámci výroční výstavy Velkorysost. Umění obdarovat. Její hlavní expozice v paláci Kinských při příležitosti 220. výročí založení Národní galerie představuje to nejlepší, co bylo galerii od jejího vzniku darováno. Ostatní galerijní budovy a sbírky pak ožívají jednotlivými uměleckými díly, která se vztahují k tématu velkorysosti i štědrosti. Warholovy fotografie je tak možné zhlédnout v zajímavém dialogu s díly Josefa Mánesa, sousední Schwarzenberský palác zase hostí dílo švédského umělce Mattse Leiderstama a německo-libanonského umělecké dvojice Prinz Gholam.

Významný dar galerii k jejímu jubileu věnoval také americký mistr konceptuálního umění Joseph Kosuth, který lze vidět na hlavní výstavě v paláci Kinských,“ doplňuje Milena Kalinovska. Po celou dobu konání výstavy Velkorysost platí speciální výroční vstupenka za 220 korun, s níž se mohou návštěvníci podívat jak na výstavu v paláci Kinských, tak do všech stálých expozic s více jak dvěma desítkami současných děl.

 

Andy Warhol

Syn rusínských přistěhovalců z území dnešního Slovenska, je světově známý především svými sítotisky amerických celebrit a spotřebního zboží. Warhol byl ale také nadšeným fotografem a jeho Polaroidy a fotografie nesou umělcův jasný rukopis. „První fotoaparát získal Warhol v devíti letech, první Polaroid SX70 si koupil v roce 1962. Na rozdíl od většiny jeho děl nevznikaly fotografie v jeho newyorském studiu The Factory, ale byly pro Warhola jeho osobním vizuálním deníkem,“ říká Milena Kalinovska, ředitelka Sbírky moderního a současného umění, díky níž Národní galerie dar od nadace získala.

Fotografie Andyho Warhola Foto: archiv Národní galerie, oficiální zdroj

Fotografie Andyho Warhola
Foto: archiv Národní galerie, oficiální zdroj

 

 

Intervence současného umění ve stálých expozicích v rámci výstavy Velkorysost. Umění obdarovat

Palác Kinských

Umění Asie

Edmund de Waal

Hiroshi Sugimoto

Jaromír Novotný

 

Klášter sv. Anežky České

Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1150

Klára Kristalová

Matts Leiderstam

Pavel Büchler

 

Veletržní palác

Sbírka moderního a současného umění

Franz West

Jim Lambie

Jiří Kovanda

Martin Creed

Matts Leiderstam

Prinz Gholam

Roman Ondák

 

 

Zdroj: Národní galerie v Praze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.