FOR ARCH – co nabídne poslední den 25. mezinárodního stavebního veletrhu

Po úspěchu minulého ročníku je i letošní FOR ARCH tematicky zaměřen na rekonstrukce a revitalizace. Tématem se příliš neliší ani souběžný 5. veletrh vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky FOR THERM, 9. veletrh dřevostaveb a využití dřeva pro stavbu FOR WOOD, 9. veletrh BAZÉNY, SAUNY & SPA, 9. veletrh recyklace, nakládání s odpady, technologie vody, čištění a ekologie FOR WASTE & WATER 2014 či 6. ročník veletrhu zabezpečovací a protipožární techniky, systémů a služeb FSDays 2014. Pokud se právě nacházíte v zušlechťovací fázi svého domova máte ještě celou sobotu na to nasbírat na veletrhu informace, typy nebo jen inspiraci, kterou zhmotníte vlastníma rukama.

Na FOR ARCHu nepřistálo UFO pro barbíny Foto: e-Newspeak

Na FOR ARCHu nepřistálo UFO pro barbíny
Foto: e-Newspeak

 

Největší prostor mají v rámci hlavního tématu zateplovací systémy a sanace, na paty jim šlape vytápění, zejména jeho ekologické verze a řízené větrání. Další plochu letňanského výstaviště zabírají zdící systémy, okna a dveře, dále podlahové krytiny, kde opět vládne nejpřírodnější materiál – dřevo. V různé šíři nabídek jsou zde zastoupeny i všechny další oblasti týkající se výstavby v soukromém, ale i veřejném sektoru a jak téma napovídá i v oblasti revitalizace okolí stavebních ploch, úpravy zahrad atd. Samozřejmě nechybí stavební firmy se svými lepšími i hrůznými typovými projekty a různou garancí dodávek.

 

Budiž sucho a teplo

Tématu odvlhčení a izolace staveb proti vlhkosti i energetickým ztrátám patří prakticky celá hala 1. Poměrně snadno tu získáte přehled jak o možnostech vysoušení a hydroizolace starších staveb, tak systémech pro novou výstavbu. Současně můžete porovnat celkové nabízené služby i cenové relace.Stále oblíbenější nanotechnologie využívající vlastností stříbra si našly cestu i do oblasti boje s vlhkostí a proti nečistotám z ovzduší. Zakoupit se zde dají ale i přípravky určené pro autoskla, která je chrání proti ulpívání prachu apod.

Stánek vedle stánku nabízí stejné srovnání i v oblasti izolací, kde nyní převládá foukaná izolace a stříkaná nebo pěnová izolace vhodná zejména pro zateplení střech a stropů při přestavbách půd na obytné podkroví.

Krbové vložky a krbová kamna, kotle na dřevo i biomasu jsou dalšími početněji zastoupenými produkty. Designové, moderní i historické modely umožní každému najít ten pravý pro konkrétní interiér.

Nás zaujala zejména historická válcová kamna ELM se siluetou jilmu na skleněných dvířkách. Vyrábějí se v různých velikostech a s různými výkony a nejenže věříme, že vytopí snad každý interiér, ale stanou se zcela jistě jeho ozdobou i nepřehlédnutelnou dominantou.

Historická kamna ELM Foto: e-Newspeak

Historická kamna ELM
Foto: e-Newspeak

 

Do svých čtyř stěn

Široká nabídka vládne i stavebním systémům od klasického zdění přes panely na bázi dřeva. Těm, kteří chtějí stavět nebo rekonstruovat co nejvíce ekologicky přijdou vhod například tzv. ekopanely, což jsou ekologické difúzně otevřené stavební desky z obilné slámy lisované za vysoké teploty bez použití pojiv polepené recyklovanou lepenkou.

Hru světla přinese do staveb betonový stavební prvek LiCrete, který může například v halách a schodištích nahradit ne vždy vzhledné luxfery.

 

Pevně na zemi

Ne nadarmo se říká: „Chce to klid a nohy v teple“. Při výstavbě i rekonstrukci je zateplení a finální vrstva podlahy velmi důležitou složkou pro vytvoření tepelné pohody. Na veletrzích jsou k vidění jak nové systémy zateplení, tak i podlahové krytiny. Kromě originální a elegantní špalíčkové podlahy nás nadchla novinka od firmy CETRIS – cementovláknitá deska s povrchovou úpravou v dezénu rezavého plechu, která byla zatím k vidění pouze keramických dlažeb. Tento ekvivalent rozšiřující i možnosti aplikace určitě stojí za prohlédnutí. Interiéru vtiskne punc neotřelosti a originality za slušnou cenu i s celkem jednoduchou pokládkou.

Novinku - podlahový dílec v dezénu rezavého plechu PDI představila značka CETRIS Foto: e-Newspeak

Novinku – podlahový dílec v dezénu rezavého plechu PDI představila značka CETRIS
Foto: e-Newspeak

 

Literatura i poradenství

Své stánky na veletrhu rozbalila i vydavatelství odborné literatury, z nichž si můžete domů odnést některou ze zajímavých publikací nejen o stavbě domů, ale třeba i zahradních krbů a udíren, zakládání zahrad, jezírek apod.

 

Pastva pro oči aneb hon na zákazníka

I když kvalitní produkt by se měl ‚prodávat sám‘, výrobci a prodejci znalí poměrů na veletrzích, kde je návštěvník již po prvních minutách zahlcen nabídkou, vsadili na lákadla – monumentální, brnkající na duše věčných kluků i romantiku.

 

 Více informací o veletrhu a vystavovatelích najdete na www.forarch.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.