FFF: Pár dobrých přátel mít

Není nad pocit být mezi svými, mezi přáteli. A což teprve, když se kamarádíte půl století. To už něco znamená. Těžko neznat do hloubky jejich povahu, bolístky, libůstky či vrtochy. Nebo ne? Jakmile se tato zažitá jistota začne hroutit, vážně hrozí, že když se společně s plachetnicí zmítanou vlnami rozkolíbá piedestal nerozlučného přátelství, bude jeho pád pro všechny zúčastněné velmi tvrdý, a možná i s fatálními následky. Takovou analýzou a zkouškou zároveň je snímek Mezi přáteli, který se v rámci sekce Výběr české kritiky na doporučení Jana Šmída z Radiožurnálu Českého rozhlasu představil na právě probíhajícím Festivalu francouzského filmu.

FFF: Mezi přáteli - Isabelle Gélinas, Gérard Jugnot, François Berléand, Zabou Breitman, Daniel Auteuil, Mélanie Doutey Foto: FFF, oficiální zdroj

FFF: Mezi přáteli – Isabelle Gélinas, Gérard Jugnot, François Berléand, Zabou Breitman, Daniel Auteuil, Mélanie Doutey
Foto: FFF, oficiální zdroj

 

Hned v úvodu zazní jedna velice pravdivá myšlenka: „Znám je tak dlouho, že už ani nevím proč s nimi ještě kamarádím. Vždyť je nesnáším.“ Dlouholeté přátelství je především o zvyku, o pocitu, možná i falešném, že mi někdo v případě potřeby kryje záda, pofouká rány, ale zejména je důkazem ba dokonce takovým trezorem, kde máme uchovány v kopii vzpomínky na časy, kdy jsme byli mladí, zdraví a hlavně plni nadějí. Ta jistota, že to tak bylo, že to někde uvnitř nás přežívá, potřebuje strážce i svědky – přátele.

FFF: Mezi přáteli - François Berléand, Gérard Jugnot a Daniel Auteuil,  Foto: FFF, oficiální zdroj

FFF: Mezi přáteli – François Berléand, Gérard Jugnot a Daniel Auteuil,
Foto: FFF, oficiální zdroj

 

 

Tři a tři se rovná sedm

Tři přátelé – Richard, Gilles a Philippe, tři páry na každoroční společné dovolené. Jenže tentokrát je to trochu jinak. Místo Charlotte je tu Daphne. Jak se vyrovnat s prostým oznámením vůdce výletu, že s nimi poprvé jede jeho životní láska. Od kdy jí je? O dost těžší to bude, když vzájemné oťukávání proběhne na prostoru zhruba tenisového kurtu. Že to není tak málo? Ale je, když se z něj nedá odejít. Tedy suchou nohou. Richard totiž pro své přátele tentokrát vymyslel originální dovolenou – plavbu lodí kolem italského pobřeží. Neskrývaná nevraživost nejprve Astrid vůči nové posile a její věčné nářky se postupně přenesou na všechny. Každý má potřebu tomu druhému něco vyčíst. Okřídlená věta praví, že: „V nouzi poznáš přítele.“ Jenže tady to na potvrzení její pravdivosti ani trochu nevypadá, naopak přátelské pošťuchování i vtipkování na vlastní adresu pomalu hořkne a zdá se, že postupně jdou všichni proti všem. Přijde ale chvíle, kdy pokud budou chtít doslova přežít, budou muset jít přátelské i manželské rozmíšky stranou.

FFF: Mezi přáteli  Foto: FFF, oficiální zdroj

 

Tak trochu od všeho kousek

Konverzační komedie se postupně mění v malé drama, ale tak jako v životě nic není černobílé. I v těch nejvypjatějších chvílích se dá vtipkovat nebo spíš musí, pokud si chce člověk zachovat rozvahu. Někde je třeba upustit páru. Přichází katarze, vše se srovná, ale šestice nemá opět vyhráno. Prostor se zmenšil na pár čtverečních metrů, které se ale také začnou potápět, osud je nejistý, ale proč neplánovat příští dovolenou. Tentokrát raději zase s pevnou půdou pod nohama.

Postavy zastávají určité archetypy, přijde řeč i věčný nedostatek času pro přátele, když vás skutečně potřebují. Problémem filmu je neustálé přelévání z žánru do žánru, někdy až s výpadem do crazy komedie či grotesky, což uvěřitelnou vypjatou vztahovku okamžitě dehonestuje. Film se sice nesnaží diváka přilepit k plátnu zářivými barvičkami, není zalit sluncem, přesto je touha po hollywoodském odlesku patrná. Těžko říct, zda byla myšlena humorně, ale nechybí tu ani ukázka typické francouzské nechuti učit se cizím jazykům a angličtině obzvlášť.

 

Když není co hrát, ani hvězda nebere

Trio stárnoucích kamarádů vede matador francouzského filmu Daniel Auteuil, kterému coby Richardovi v úlohách méně úspěšných mužů sekunduje rovněž známá tvář francouzské kinematografie Gérard Jugnot jako Gilles a Francois Berléand, který se stal na půldruhé hodiny Philippem. Oba se již dříve sešli ve filmu Slavíci v kleci produkovaném právě Jugnotem, za nějž byl Berléand ve vedlejší roli.nominovaný na Césara. Jejich polovičky představují Mélanie Doutey, Isabelle Gélinas a Zabou Breitman, kterou si filmový divák asi nejvíc spojí s matkou „chytající ujíždějící vlak“ ve snímku První den zbytku tvýho života.

Auteuil tu nemá moc co hrát, ač samozvaný kapitán výpravy je spíše za lehce trapného zamilovaného školáka a vejtahu, nicméně vypjaté scény si proklouznout mezi prsty nenechal.

Richardova nová láska si nešikovností a roztržitostí skoro nezadá s Velkým blondýnem, což by v reálu bylo malinko děsivé, protože je prý povoláním oční chirurg.

FFF: Mezi přáteli - François Berléand, Zabou Breitman, Daniel Auteuil, Mélanie Doutey, Gérard Jugnot a Isabelle Gélinas Foto: FFF, oficiální zdroj

FFF: Mezi přáteli – François Berléand, Zabou Breitman, Daniel Auteuil, Mélanie Doutey, Gérard Jugnot a Isabelle Gélinas
Foto: FFF, oficiální zdroj

 

Věčně zaneprázdněná Astrid se přizná, že tvrdost a cynismus jsou její obranou proti mužskému světu, v němž se jen proto dokázala profesně prosadit. Samozřejmě zaplatila daň, protože si kousaný styl a věčnou otrávenost přenesla i do soukromí. Její muž Philippe se utápí nejen v alkoholu, ale především v sebelítosti, že je jen neúspěšným a neatraktivním přívěskem bohaté ženy.

Ani zdánlivě šťastné manželství poslední dvojice není bez mráčku. I tady trpí mužská polovička komplexem méněcennosti, který poblíž úspěšného kamaráda Richarda nabývá na intenzitě. A věčně optimistická a pozitivně naladěná manželka Carrole dobráckému Gillesovi ne vždy pomůže nalézt rovnováhu. Tu hledal u přátel, ale když je potřeboval nejvíc, byl v pořadí. Kulaťoučký Gilles je rozhodně z celé kamarádské trojice nejsympatičtější, soucítit s ním budou o to víc všichni, kdo se pokoušeli marně přestat s kouřením: „Na co myslíš?“ ptá se manželka při pohledu na Gillesův zasněný výraz. „Na velblouda!“

Vlastně je tu ještě jedna dvojice, tentokrát sourozenecká. Je jí skutečný kapitán pronajaté plachetnice a jeho sestra, kterou s sebou vzal jako stevardku. Lehce vztahovačný, prchlivý a autoritativní jižan, kterého zde hraje Jean-Philippe Ricci, působí svým prkenným postojem, řezavým nevyzpytatelným pohledem a velitelským hlasem, jímž dává na srozuměnou, že polemika je zakázána, zejména od plebsu, že on ví co dělá a dělá to pro všechny, jako kopie postav Jeana Renoa. Prostě Godefroy Udatný u kormidla.

Plusem snímku v režii Oliviera Barouxe jsou právě dialogy, dobře odpozorované vztahy a projevy mezi stárnoucími manželskými páry, i to zmíněné filozofování nad smyslem dlouholetého přátelství, které se sice nezměnilo, ale sami přátelé ano, a tím i pohled na přátelství jako takové. Po stránce napění je velmi dobře zpracovaná scéna při koupání v moři, které zapomenou nahlásit kapitánovi a loď se vzdaluje. Dramatičnost chvíle se stupňuje minutu za minutou a doslovné ztvárnění pořekadla, že „strach má velké oči“ tu i celkem dobře funguje. V části s bouří už jsou jasně rozdané party, řemeslně je v pořádku, ale nijak nepřekvapí.

Problémem filmu je ona žánrová nesourodost, jakoby jeho natočení dostali za úkol dva režiséři – jeden specializující se na dramata a druhý na bláznivé komedie. A až by měli dost natočeného materiálu, nastoupil by nezaujatý střihač a vzal tu pár metrů od jednoho, tu zas od druhého. Jistě, život je běžně dramatem i komedií či satirou dohromady, ale změna žánru není tak okatá. Když chce režisér zobrazit reálný život, neměl by k oživení používat nelogické scény, protože nesmysly lze prvoplánově použít jen v hodně bláznivé komedii. Neměl by tolik tlačit na pilu, tady spíš na sekeru.

 FFF: Mezi přáteli - Gérard Jugnot, Zabou Breitman, Mélanie Doutey, Daniel Auteuil, Isabelle Gélinas a François Berléand Foto: FFF, oficiální zdroj


FFF: Mezi přáteli – Gérard Jugnot, Zabou Breitman, Mélanie Doutey, Daniel Auteuil, Isabelle Gélinas a François Berléand
Foto: FFF, oficiální zdroj

 

Hodnocení: 66 %

 

Více o festivalu i samotném filmu najdete zde.

 

 Zuzana Ottová

 

Zdroj: FFF

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.