Festival Febiofest vyráží do regionů

Po devíti velmi nabitých dnech v Praze se vydává druhý největší filmový festival v České republice v rámci „ozvěn Febiofestu“ do dalších 14 měst. V pondělí 1. dubna startuje v Českých Budějovicích, ve čtvrtek 18. dubna slavnostně zakončí svou pouť v Golden Apple Cinema ve Zlíně.

MFF Praha - Febiofest - plakát Oficiální zdroj: MFF Praha - Febiofest

 

Festival nabídne v každém regionu různorodý program tak, jak jej sestavilo programové oddělení spolu s místními provozovateli kin. Nejoblíbenějšími filmy festivalu v regionech jsou snímky pro děti a mládež Mirai, dívka z budoucnosti, dobrodružný animovaný film z Japonska, letos nominovaný na Oscara, nebo rodinný dobrodružný film Mia a bílý lev odehrávající se v jižní Africe o nerozlučném přátelství malé dívky a vzácného bílého lva.

Mia a bílý lev Foto: ©Kevin RichardsonGalatee Films-Outside Films/MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Mia a bílý lev
Foto: ©Kevin RichardsonGalatee Films-Outside Films/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Výběr z filmového menu

Oblíbeným snímkem je také životopisné drama Zrodila se Astrid o švédské autorce dětských knih jako jsou Děti z Bullerbynu nebo Pipi Dlouhá punčocha Astrid Lindrenové. Biografický snímek přibližuje legendární švédskou spisovatelku také jako průkopnici emancipace, začínající umělkyni a později i jako matku.

Další zajímavou ženu divákům představí dokumentární film Westwood: Punk, Icon, Activist o známé módní návrhářce Vivienne Westwood, která stála u zrodu punkového hnutí a už 40 let redefinuje britskou módu. Jde o důvěrnou poctu jedné z největších současných módních ikon.

Mezi dokumenty je to také Free Solo, Oscarem oceněný snímek amerických tvůrců Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi, který představí výjimečného sportovce Alexe Honnolda. Jde o prvního člověka, který sám a bez jakéhokoli jištění zdolal devět set metrů vysokou skalní stěnu El Capitan v Yosemitském údolí. Febiofest navazuje na loňskou spolupráci se společností Channels v zastoupení National Geographic ČR a tento výjimečný film uvádí zdarma.

Jedinečnou příležitost pak budou mít města, ve kterých bude promítán dokumentární snímek režiséra Pána prstenů Petera Jacksona Nikdy nezestárnou. Jde o unikátní dokument ukazující filmový materiál z první světové války upravený moderní technologií do dechberoucího záznamu, který u nás nepůjde do distribuce.

Nikdy nezestárnou Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Nikdy nezestárnou
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

V regionech se také často objeví nové snímky, které přijeli představit sami tvůrci na pražskou část festivalu. V několika městech tak bude promítáno komediální drama francouzského herce a režiséra Louise Garrela Věrní nevěrní, které mělo na festivalu velký ohlas.

Z Německa zase přijel představit svoje životopisné drama o slavném fotbalistovi Bertu Trautmannovi Brankář režisér Marcus H. Rosenmüller.

V několika městech pak bude uveden také vítězný film soutěžní sekce Nová Evropa s názvem Ostrým nožem režiséra Teodora Kuhna, který například do Mikulova přijede uvést osobně sám režisér. Slovenské drama inspirované skutečným příběhem vraždy studenta neonacisty rozvířilo na Slovensku mnoho diskuzí.

Festival Febiofest ve Zlíně zakončí poslední projekcí životopisné drama o komediální dvojici Stan Laurel a Oliver Hardy režiséra Jon S. Bairda Stan a Ollie.

 

Českobudějovická Culina

V Českých Budějovicích si zase vyzkoušejí koncept Culinary Cinema, kdy bude po projekci snímku Albert Adrià, génius v kuchyni na programu večeře se čtyřchodovým menu šéfkuchaře Davida Bartáčka.

Albert Adrià, génius v kuchyni  Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Albert Adrià, génius v kuchyni
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

A ještě něco filmů navíc

Ve Zlíně uvede v rámci doprovodného programu svůj nový dokumentární snímek Jaroslav Kučera Zblízka o jednom z nejvýraznějších českých kameramanů a spolupracovníků režisérky Věry Chytilové jeho režisér Jakub Felcman.

Věra Chytilová a Jaroslav Kučera  Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Věra Chytilová a Jaroslav Kučera
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Festival probíhá od 1. dubna do 18. dubna v těchto městech:

České Budějovice         1. – 3. 4. Malá scéna DK Metropol

Hradec Králové             2. – 4. 4. CineStar 

Plzeň                               2. – 4. 4. Depo2015

Beroun                           3. – 5. 4. Kino Beroun

Jihlava                             5. – 7. 4. Kino Dukla

Ostrava                           8. – 10. 4. Kino Art

Mikulov                           9. – 11. 4. Městské kino Mikulov

Kladno                           10. – 12. 4. Kino Hutník

Liberec                           11. – 13. 4. Kino Varšava

Děčín                              12. – 14. 4. Kino Sněžník

Olomouc                        15. – 16. 4. Kino Metropol

Uherské Hradiště         16. – 18. 4. Kino Hvězda

Chomutov                      17. – 18. 4. Kino Svět

Zlín                                  16. – 18. 4. Golden Apple Cinema

 

Konkrétní program je k dohledání na webu festivalu či jednotlivých kin.

 

Zdroj: MFF Praha – Febiofest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.