Festival Berlinale: Prvním filmem s českou účastí v soutěži jsou koprodukční Služebníci

Festival Berlinale oznámil první film s českou účastí vybraný do soutěžní sekce letošního ročníku, jde o celovečerní slovensko-česko-rumunsko-irský koprodukční snímek Služebníci režiséra Ivana Ostrochovského. Film se odehrává na začátku 80. let v Bratislavě a vypráví příběh dvou mladých chlapců, kteří vstupují do kněžského semináře. Zde se setkávají s neutěšenými poměry v tehdejší katolické církvi, která prostřednictvím organizace Pacem In Terris kolaborovala s komunistickým režimem.

Služebníci Foto: Aerofilms, oficiální zdroj

 

Režisér Ivan Ostrochovský debutoval v roce 2015 filmem Koza, který měl na tehdejším ročníku Berlinale světovou premiéru. Za Českou republiku na Služebnících spolupracovali producenti Pavel Strnad a Petr Oukropec, střihač Jan Daňhel a filmovým maskérem byl Lukáš Král. Film se natáčel i v České republice, mimo jiné například v klášteře Plasy.

„Oslovilo nás to téma kolaborace s mocí a taky Ivanův první film Koza, originální příběh, který měl skvělou vizuální stránku. Ivanův nový film Služebníci je po vizuální stránce také unikátní a jde ještě dál ve způsobu vyprávění. Celkově je to svým zpracováním snímek, který se vymyká lokální produkci a je na úrovni špičkového evropského filmu,“ vysvětluje producent Pavel Strnad ze společnosti Negativ.

Michal a Juraj jsou dva studenti bohoslovecké fakulty v Československu na počátku 80. let. Jejich učitelé ze strachu před zrušením kněžského semináře vychovávají bohoslovce do podoby vyhovující komunistické straně. Každý z mladých seminaristů se musí rozhodnout, zda podlehne pokušení a zvolí si snazší cestu kolaborace, nebo si zachová svoji víru a stane se předmětem nátlaku Státní bezpečnosti.

Služebníci Foto: Aerofilms, oficiální zdroj

 

Na scénáři se vedle Ivana Ostrochovského a Marka Leščáka podílela i polská scenáristka Rebecca Lenkiewicz, která je autorkou scénáře k oscarovému filmu Ida. V hlavních rolích studentů se představí Samuel Skyva a Samuel Polakovič ze Slovenska, děkana teologické fakulty ztvárnil slovenský režisér Vladimír Strnisko a v roli estébáka se objeví rumunský herec Vlad Ivanov, známý například z rumunského filmu 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny oceněného Zlatou palmou na MFF v Cannes.

Služebníci Foto: Aerofilms, oficiální zdroj

 

V českých kinech

V České republice budou mít Služebníci premiéru v dubnu letošního roku, do kin je uvede distribuční společnost Aerofilms. Za čtyřstrannou koprodukcí stojí společnosti Punkchart, Negativ, Libra Film a Film and Music Entertainment. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie.

Služebníci Foto: Aerofilms, oficiální zdroj

 

Tvůrčí tým

Obsazení: Samuel Skyva (Juraj), Samuel Polakovič (Michal), Vlad Ivanov (Ivan), Vladimír Strnisko (děkan), Milan Mikulčík (spirituál), Tomáš Turek (prefekt), Vladimír Zboroň (sekretář), Martin Šulík (doktor), Vladimír Obšil (Coufar), Zvonko Lakčević (tajný policista)

Režie: Ivan Ostrochovský

Scénář: Rebecca Lenkiewicz, Marek Leščák, Ivan Ostrochovský

Kamera: Juraj Chlpík

Zvuk: Tobiáš Potočný

Střih: Jan Daňhel, Martin Malo, Maroš Šlapeta

Kostýmy: Katarína Hollá

Masky: Lukáš Král

Hudba: Miroslav Tóth, Cristian Lolea

 

Zdroj: Aerofilms

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.