Febiofest ve znamení režisérských špiček

24. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest zahájí ve čtvrtek 23. března temný detektivní příběh z polského venkova Přes kosti mrtvých polské režisérky Agnieszky Holland, v němž jednu z klíčových rolí ztvárnil Miroslav Krobot. České premiéry se režisérka osobně zúčastní. V rámci zahajovacího ceremoniálu převezme Kristiána za přínos světové kinematografii kultovní americký režisér Abel Ferrara, jehož proslavily žánrové neo-noirové filmy z prostředí New Yorku. Režisérský trojlístek doplní legendární Juraj Herz, patřící k tzv. české nové vlně, a jehož proslavily jej filmy Spalovač mrtvol nebo Petrolejové lampy.

Na 24. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest přijede i kultovní americký režisér a rodák z Bronxu Abel Ferrara Foto: ©Paolo Santambrogio/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Na 24. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest přijede i kultovní americký režisér a rodák z Bronxu Abel Ferrara
Foto: ©Paolo Santambrogio/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Hlavním dějištěm Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude multikino CineStar Praha – Anděl. MFF Praha Febiofest proběhne od 23. do 31. března. Ozvěny se budou konat ve třinácti českých městech po celé České republice, skončí 28. dubna ve Zlíně. 

 

 

Slavní režiséři na Febiofestu

Světová premiéra snímku Přes kosti mrtvých, který na Febiofestu představí osobně režisérka Holland spolu se scenáristou Štěpánem Hulíkem a dalšími, se uskuteční na festivalu Berlinale, kam byl tento poslední film Hollandové vybrán do hlavní soutěže.

24. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest zahájí film Přes kosti mrtvých polské režisérky Agnieszky Holland Foto: ©Robert Palka/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

24. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest zahájí film Přes kosti mrtvých polské režisérky Agnieszky Holland
Foto: ©Robert Palka/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Pozvání na Febiofest přijal kultovní americký režisér a rodák z Bronxu Abel Ferrara, který tráví poslední roky v Itálii. Na slavnostním zahájení převezme Kristiána za přínos světové kinematografii. Proslavily jej provokativní snímky, žánrové neo-noirové filmy z prostředí New Yorku a spolupráce s velkými studii i hereckými hvězdami, jako jsou Harvey Keitel, Christopher Walken, Steve Buscemi, nebo Gérard Depardieu, jehož obsadil do hlavní role kontroverzního snímku Vítejte v New Yorku o sexuálním skandálu francouzského politika. Febiofest uvede přehlídku jeho vybraných filmů včetně posledního dokumentárního filmu Hledání Otce Pia, zásadního filmového díla Abela Ferrary Poručík v hlavní roli s Harveym Keitelem nebo pocty italskému klasikovi s temnou minulostí Pasolini, kterého ztvárnil Willem Dafoe.

 

 

Přehlídka slavného kameramana

Festival letos v programu představí sedm filmů již avizovaného zahraničního hosta Petera Suschitzkého, jednoho z nejslavnějších kameramanů současnosti, který se letos stane dalším držitelem Kristiána za přínos světové kinematografii. Mezi vybranými filmy diváci uvidí hororovou Pohádku Pohádek v hlavních rolích se Salmou Hayek a Vincentem Casselem nebo snímky Nahý oběd a Východní přísliby režiséra Davida Cronenberga, s nímž Suschitzky točí už od konce osmdesátých let. 

 

 

Noví programoví ředitelé, nové programové sekce

Letošní Febiofest má na programu zhruba 150 filmů. Pod vedením programových ředitelů Anny Kopecké a Michala Hogenauera přinese aktuální ročník festivalu, kromě hlavní soutěže Nová Evropa, která představí deset nadějných evropských debutů, i několik nových sekcí. Mainstreamové filmy či distribuční premiéry představí sekce Central Park, v níž bude uveden britský film Sing Street o generační vzpouře z poloviny 80. let v Irsku režiséra Johna Carneyho, jenž je znám pro svůj oscarový snímek Once nebo film Polina o dospívání, baletu a tanci, který natočil slavný francouzský choreograf a jeden z letošních hostů Febiofestu Angelin Preljocaj. Ve stejné sekci se představí i slovensko-česko-maďarské drama Pátá loď režisérky Ivety Grofové, které bude uvedeno na letošním festivalu v Berlíně v soutěži Generation Kplus.

V sekci Central Park uvede Febiofest film Polina  Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

V sekci Central Park uvede Febiofest film Polina
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Pro fanoušky filmových žánrů přibude sekce půlnočních filmů Noční cirkus, v níž se mísí bizarní komedie s krvavými a akčními filmy, mezi nimiž diváci uvidí například originální komedii Nenarozená pomsta v režii známé britské komičky Alice Lowe.

Hudební nadšenci si budou moct vybírat v sekci hudebních dokumentů různých žánrů a stylů Hi-Fi Docs, nahlédnou tak například do soukromí slavné kapely ve filmu Oasis: Supersonic, ve snímku Chlápek z Mo’Wax do prostředí britského vydavatelství nebo do života rockové ikony v dokumentu Janis.

Febiofest nabídne také fokument o rockové zpěvačce Janis Joplin  Foto: ©Jan Persson/Redferns/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest nabídne také fokument o rockové zpěvačce Janis Joplin
Foto: ©Jan Persson/Redferns/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Sekce Panorama bude letos zaměřena na současné trendy festivalových filmů, uvidíme v ní tak například poslední snímek Angely Schanelec Cesta snů, který objel řadu festivalů včetně Toronta, nebo vítěze z Locarna, podmanivý celovečerní debut Lidská vlna argentinského režiséra Eduarda Williamse, který film na Febiofestu uvede osobně.

V programu se objeví nově i sekce Masters prezentující nejaktuálnější díla světoznámých režisérů. Filmové osobnosti, které formovaly a dodnes ovlivňují podobu současné kinematografie, bude zastupovat například dvojnásobný držitel Oscara Ang Lee se svým dramatem Ulička slávy o válečné realitě dramatické bitvy o Irák či Werner Herzog s ekologický thrillerem Sůl a oheň.

Programová dramaturgie letošního Febiofestu vyjde vstříc také divákům, kteří mají v oblibě určitý region, ať už Asii, Balkán nebo Skandinávii.

Ve filmu Ulička slávy  se na Febiofestu představí Joe Alwyn a Kirsten Stewart  Foto: © 2016 CTMG, Inc. /MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Ve filmu Ulička slávy se na Febiofestu představí Joe Alwyn a Kirsten Stewart
Foto: © 2016 CTMG, Inc. /MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Kulinářsko-filmové zážitky

Třetím rokem spolupracuje Febiofest s Berlinale na sekci Culinary Cinema, jež spojuje film a kulinářský zážitek. Ta se letos uskuteční od 24. do 26. března. Kromě dokumentu Noma: Moje dokonalá bouře o slavné dánské restauraci budou na programu další dva filmy. Předprodej na tuto sekci už byl zahájen a probíhá prostřednictvím sítě Ticketportal.

 

 

Ještě je šance stát se členem poroty nebo soutěžit s vlastním snímkem

Zájemci o účast v porotě se mohou hlásit přes festivalové stránky až do 28. února. Členem poroty, jíž bude předsedat Juraj Herz, se může stát kdokoli od patnácti let jakéhokoli vzdělání, profese či zájmů.

A ještě do 15. února mají zájemci možnost zúčastnit se soutěže „I ty jsi filmařem“ pořádané ve spolupráci s Nestlé Česko. Autor vítězného krátkého filmu na téma Můj den s Kofilou získá výhru 50 tisíc korun. Ředitelem Febiofestu je Kamil Spáčil, prezidentem je Fero Fenič.

Předsedou poroty 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude legendární režisér Juraj Herz Foto:MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Předsedou poroty 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude legendární režisér Juraj Herz
Foto:MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Aktuální informace o 24. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest najdete na jeho oficiálních stránkách.

 

Zdroj: MFF Praha Febiofest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.