Febiofest promítne Desplechinův snímek, který zahajoval loňský filmový festival v Cannes

V rámci profilu představí 25. Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest známého francouzského režiséra Arnauda Desplechina a režisérskou verzi jeho filmu Ismaelovy přízraky, který zahajoval 70. Mezinárodní filmový festival v Cannes 2017.

Francouzský režisér Arnaud Desplechin Foto: ©Eva KořinkováMFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Francouzský režisér Arnaud Desplechin
Foto: ©Eva KořinkováMFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Profil připomene ranou Desplechinovu tvorbu středometrážním filmem Život mrtvých i celovečerním debutem Hlídka, kterou se zapsal na čelní místo nové režisérské generace hlásící se k odkazu osobností typu Resnaise či Truffauta. Tento snímek zastupoval Francii na festivalu v Cannes, stejně jako i následující Desplechinovy filmy. Z vrcholného Desplechinova období uvede festival na přání režiséra Vánoční příběh a film Králové a královna, na kterých spolupracoval se svým již kultovním hercem Mathieu Amalricem. Poprvé v České republice festival představí velmi osobní dokumentární snímek Milovaná, který odhaluje Desplechinovo rodinné pozadí a inspiraci pro jeho hraný film Vánoční příběh, kde do hlavní role matky obsadil hereckou ikonu francouzského filmu Catherine Deneuve.

Poslední Desplechinův snímek Ismaelovy přízraky, který se částečně natáčel v Praze, představíme v režisérské verzi. Film uvede do české distribuce společnost Film Europe 22. března 2018. V hlavních rolích dramatu se představí hvězdné herecké obsazení: Marion Cotillard, Charlotte Gainsbourg, Mathieu Amalric či Hippolyte Girardot.

Profil Arnaud Desplechin bude na programu festivalu v kině NFA – Ponrepo, kde proběhne také Masterclass s režisérem za přítomnosti herce Ismaelových přízraků Hipollyta Girardota.

 

Kdo je Arnaud Desplechin
Francouzský režisér a scenárista zaměřený na komorní psychologická dramata vystudoval pařížskou filmovou školu IDHEC a poté pracoval jako kameraman a scenárista na krátkých filmech režisérů, jako jsou Eric Rochant, Eric Barbier či Patrick Grandperret. Pozornost filmové kritiky získal už svým prvním středometrážním snímkem Život mrtvých (1991). Celovečerním filmem Učená pře aneb Můj pohlavní život (1996) se pak zařadil mezi významné francouzské tvůrce současnosti. Většina jeho dalších filmů, jako například Esther Kahn, Králové a královny, Vánoční příběh či Jimmy P. posbírala ocenění napříč světovými festivaly. Desplechinův rukopis tvoří citlivá kombinace tragiky a komična s drobnou dávkou ironie, jeho dramata obsahují detailní psychologickou analýzu vnitřního světa hrdinů, kteří často procházejí určitou formou existenciální krize.

 

Zdroj: MFF Praha – Febiofest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.