Febiofest: Kresby režiséra Andrzeje Wajdy

Také letos si návštěvníci filmového festivalu užijí nejen „pohyblivé obrázky“, ale i ty ryze statické. Po loňské výstavě obrazů americké herečky Kim Novak ve Strahovském klášteře, představuje svůj tvůrčí rozsah formou reprodukcí kreseb čerstvě devadesátiletý polský režisér světového formátu – Andrzej Wajda.

Febiofest: Výstava Andrzeje Wajdy Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest: Výstava Andrzeje Wajdy
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Výhodou pro diváky filmových představení je, že návštěvu výstavy mohou tentokrát pohodlně spojit s návštěvou filmového představení v CineStar Praha – Anděl. Několik desítek reprodukcí na ně čeká ve druhém patře okolo eskalátorů a ve foyeru vedle sálu číslo 10.

 

Inspirace filmem, divadlem i Japonskem

Kresby lze rozdělit do třech základních skupin: scénografické skici, portréty a japonské kresby. Pokud vás při pohledu na ně okamžitě napadne, že jsou provedeny školenou rukou, je tomu tak. Nejvýraznější postava polské filmové školy, Andrzej Wajda, který byl na Febiofestu v roce 2014 oceněn Kristiánem za přínos světové kinematografii, a o čtrnáct let dříve dokonce Oscarem za celoživotní dílo, původně studoval Akademii výtvarných umění v Krakově, z níž po třech letech „zběhl“ na lodžskou filmovou školu. Láska k výtvarnému umění mu však zůstala, a tak se skicák stal jeho věrným společníkem a strážcem vzpomínek. Kromě scénografických návrhů k filmům a divadelním představením zachycuje Wajda zpravidla rychlou črtou své přátele nebo herce, stejně tak různá městská zákoutí či scenérie, v nichž mají japonské motivy vůdčí roli.

Obrazy na výstavu poskytlo Febiofestu Muzeum japonského umění a techniky Manggha v Krakově, které spravuje Wajdův archiv.

 

Zdroj: Febiofest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.