Febiofest 2017: Svůj nový film s Monicou Bellucci představí režisér Emir Kusturica

Na MFF Praha – Febiofest přijedou další slavní hosté – mezi nimi například režisér Emir Kusturica, kameraman a spolupracovník režiséra Wernera Herzoga Peter Zeitlinger nebo oceňovaný spisovatel a autor scénáře k adaptaci své knihy Volání netvora: Příběh života Patrick Ness. Kompletní program festivalu byl zveřejněn, předprodej vstupenek byl zahájen ve čtvrtek 16. března jak na pokladnách kin CineStar Praha – Anděl a Černý Most, tak online na febiofest.cz a cinestar.cz.

Febiofet: Na mléčné dráze - Monica Bellucci a Emir Kusturica Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Febiofet: Na mléčné dráze – Monica Bellucci a Emir Kusturica
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Dalším potvrzeným hostem Febiofestu je srbský režisér a hudebník Emir Kusturica, jeden z nejúspěšnějších a nejoriginálnějších evropských režisérů. V Praze osobně uvede premiéru vášnivé love-story Na mléčné dráze s Monicou Bellucciovou v hlavní roli, k níž napsal i scénář a zároveň ztvárnil hlavní mužskou roli.

Kusturica patří k nejslavnějším absolventům pražské FAMU, studoval v ročníku u Otakara Vávry a posbíral řadu významných mezinárodních cen. Za film Vzpomínáš na Dolly Bell? získal Zlatého lva v Benátkách, za snímek Otec na služební cestě Zlatou palmu v Cannes za nejlepší film, cenu FIPRESCI a nominaci na Oscara. Snímek Dům k pověšení vyhrál v Cannes cenu za nejlepší režii a jeho první anglicky mluvený snímek Arizona Dream s Johnny Deppem a Faye Dunawayeovou Stříbrného medvěda za nejlepší film na Berlinale. Druhou Zlatou palmu pro nejlepší film v Cannes získal Kusturica za snímek Underground, ve kterém se vyrovnává s poválečnými dějinami Jugoslávie. Úspěšný byl i jeho snímek Černá kočka, bílý kocour, který mu na Berlinale vynesl Stříbrného medvěda za nejlepší režii.Celkem bohtá je i jeho herecká účast na vlastních i cizích projektech, kde se sešel i s hvězdami jako např. Juliette Binoche. Emir Kusturica je znám i díky své spolupráci s hudebním skladatelem Goranem Bregovičem a hraje v kapele No Smoking Orchestra.

 

 

Česká stopa v německé kinematografii

Na Febiofest zavítá také německý kameraman českého původu Peter Zeitlinger. Všestranný filmař se kromě práce kameramana věnuje i režii, střihu a psaní scénářů. Od devadesátých let natáčí s Wernerem Herzogem hrané (Špatnej polda s Nicolasem Cagem) i dokumentární snímky (Setkání na konci světa, Grizzly Man, atd.).

Zeitlinger se jako kameraman podílel i na Herzogově nejnovějším thrilleru Sůl a oheň, který společně s novým Kusturicovým filmem Na mléčné dráze představí nová sekce Masters. Ta je zaměřena na aktuální tvorbu režisérů, kteří se díky svým filmům a výraznému autorskému rukopisu zapsali do dějin světové kinematografie. “Do sekce Masters jsme vybrali dvanáct titulů včetně snímků tak rozdílných a výrazných autorů, jakými jsou Alejandro Jodorowsky, Andrzej Wajda nebo Kiyoshi Kurosawa,“ vysvětluje programová ředitelka Anna Kopecká. „Je to vlastně jedna dlouhá filmová lekce,” dodává Kopecká.

Febiofest: Sůl a oheň Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest: Sůl a oheň
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Všechny filmy s výjimkou Verhoevenova Elle jsou uváděny v české premiéře. Řada z nich již v zahraničí získala významné filmové ceny, mezi kterými nechybí například Stříbrný lev z Benátek pro Ráj Andreje Končalovského, Cena za nejlepší režii z Cannes za Personal Shopper Oliviera Assayase, Zlatý glóbus pro Elle či nejnověji Stříbrný medvěd z Berlinale pro herečku Min-Hee Kim za film korejského režiséra Hong Sang-sooa Sama v noci na břehu moře. Aktuální snímky sekce Masters doplňuje projekce restaurované digitální verze kultovního filmu režiséra Davida Lynche Modrý samet, který si diváci sami vybrali v anketě.

Dalším z významných hostů Febiofestu bude americký spisovatel a scenárista Patrick Ness. Je znám díky knihám pro dospívající včetně sci-fi trilogie Chaos. Za román Volání netvora: Příběh života získal i Carnegie Medal, nejvyšší britské ocenění knihy pro děti a mládež. Ness, který již delší dobu žije a pracuje v Londýně, se kromě psaní knih začal nově věnovat i scenáristice a stojí za úspěšným seriálem BBC Class, který je spin-offem kultovního Doktora Who. Festival uvede v předpremiéře filmovou adaptaci oceňovaného bestselleru Volání netvora: Příběh života v režii španělského tvůrce A. Bayony. Knihu Volání netvora: Příběh života, kterou svými ilustracemi doplnil Jim Cay, nově vydává nakladatelství Slovart. U příležitosti premiéry filmu a návštěvy Patricka Nesse v Praze vyjde také jako audio kniha. Film má hvězdné obsazení v čele sSigourney Weaver a Liamem Neesonem.

Febiofest: Volání netvora: Příběh života  - Sigourney Weaver a Lewis MacDougall  Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest: Volání netvora: Příběh života – Sigourney Weaver a Lewis MacDougall
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Nový evropský film

Febiofest zveřejňuje program sekce Nová Evropa, která je spojena s cenou 5 tisíc eur pro vítězný první nebo druhý snímek filmařů na začátku své kariéry z různých evropských zemí. Nová Evropa představuje myšlenkově a formálně ambiciózní a odvážná díla, jež provokují a formou autorských pohledů reflektují současnou Evropu.

V programu letošní soutěže diváci najdou kromě dříve avizovaných filmů s českou účastí Špína absolventky pražské FAMU Terezy Nvotové a debutu rakouské režisérky Terezy Kotykové Doma je tady také cenami ověnčený snímek Bez Boha od bulharské režisérky Ralitzy Petrovy či živelný debut o přátelství a dospívání v melancholických scenériích Islandu Kamenné srdce od Gudmundura Arnara Gudmundssona. Dále bude soutěžit mysteriózní minimalistická romance o zrození vztahu dvou mladých lidí s názvem Park od francouzského režiséra Damiena Manviela nebo snímek Dětské hřiště Bartosze M. Kowalskiho, jenž byl inspirován skutečným případem krutosti a násilí mezi prepubescentními dětmi.

Osobně přijede uvést na Febiofest svou politickou komedii s magickými zápletkami německý režisér Julian Radelmeyer, film nese příznačný název Sebekritika buržoazního psa. Americký herec Brady Corbet naopak zachycuje ve svém debutu Mládí vůdce zrození děsivého mladého ega v předvečer vzestupu fašismu. Hrají v něm Robert Pattinson či Stacy Martin. Severský realismus s pohádkovou magií se střetává ve filmu Obr švédského režiséra Johannese Nyholma a výčet filmů uzavírá druhý polský film v soutěži Poslední rodina Jana P. Matuszynského, který je rodinnou freskou surrealistického malíře Zdzisława Beksińskiho.

 Febiofest: Mládí vůdce Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj


Febiofest: Mládí vůdce
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

V letošní porotě Ceny Amnesty International, kterou obdrží režisér jednoho z osmi filmů s lidskoprávní tematikou, zasedne herečka Ester Geislerová, litevská herečka a houslistka Lora Kmieliauskaiteová a Martin Balcar z Amnesty International. Organizace letos upozorňuje na případ vězněného íránského filmaře, autor 12 oceňovaných dokumentů i hraných filmů, příslušník kurdské íránské menšiny Keywana Karimiho.

 

 

Třešnička na závěr

MFF Praha – Febiofest uvede v rámci slavnostního zakončení v pátek 31. března snímek Mikea Millse Ženy 20. století o třech různých ženách v 70. letech minulého století v Americe. Silná, dojemná a originální indie komedie o dětech, společnosti, lásce a otázce, jak nejlépe žít svůj život, představuje dle kritiků jeden z nejlepších amerických snímků loňského roku. Do snímku nominovaného na Zlaté glóby obsadil režisér první hereckou ligu několika generací včetně herečky Annette Benning.

Febiofest: Ženy 20. století - Annette Benning Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest: Ženy 20. století – Annette Benning
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Klauni, kteří neděsí

Letošním charitativním partnerem festivalu je nezisková organizace Zdravotní klaun, která již od roku 2001 přináší humor a radost hospitalizovaným dětem a geriatrickým pacientům. Přispívá tím ke zlepšení jejich psychického i celkového zdravotního stavu, a to prostřednictvím návštěv speciálně vyškolených Zdravotních klaunů. V současné době radost pravidelně roznáší 86 Zdravotních klaunů do 64 nemocnic, 7 domovů pro seniory a jednoho hospice. Ročně tak uskuteční přes 3 500 klaunských návštěv!

„Jsme velmi rádi charitativním partnerem Febiofestu, protože máme mnoho společného. Film probouzí představivost, přináší radost i rozptýlení, a to samé dokáží naši Zdravotní klauni. A tak jako film potřebuje své hrdiny, tak nemocné děti a osamělí senioři potřebují své Zdravotní klauny“, uvedla ředitelka Zdravotního klauna Mgr. Kateřina Slámová Kubešová.

 

 

Další informace

O dalších hostech a oceněných tvůrcích se dočtete v předchozích článcích: Hostem Febiofestu bude Peter Suschitzky, kameraman Star Wars a Východních příslibů a Febiofest ocení Jana Třísku za přínos světové kinematografii.

Aktuální dění na MFF Praha – Febiofest  můžete sledovat n jeho webových stránkách nebo na facebooku.

 

 

Zdroj: MFF Praha – Febiofest 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.