Febiofest 2016 zahájí netradiční romance s Cate Blanchett a Rooney Marou

Letošní, již 23. ročník mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest  přinese hned několik novinek. První se týká samotného zahájení. Ceremoniál se poprvé v historii festivalu uskuteční v Obecním domě včetně projekce úvodního filmu, klterým je na letošní Oscary šestkrát nominovaná dobová romance Carol s Cate Blanchett a Rooney Marou o osudově přitažlivosti mezi dvojici žen v New Yorku 50. let 20. století. Na slavnostním zahájení ve čtvrtek 17. března budou rovněž předána ocenění za přínos světové kinematografii. Sošku Kristiána převezme slovenská herečka Emília Vášáryová a italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio.

Febiofest zahájí snímek Carol s Carol s Cate Blanchett a Rooney Marou Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest zahájí snímek Carol s Carol s Cate Blanchett a Rooney Marou
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Přesun slavnostního zahájení do Obecního domu má, kromě jednoznačného přínosu v podobě reprezentativních prostor, i přínos pro filmové diváky, neboť první projekce na tradičním místě v CineStaru na Andělu budou moci probíhat souběžně s ceremoniálem ve všech sálech.

 

Na stopě české produkce

Novinkou letošního festivalu je také sekce věnovaná české filmové produkci. Jak na dnešní tiskové konferenci uvedl jeho prezident Fero Fenič, již od počátku bylo záměrem Febiofestu podporovat mj. i českou a slovenskou filmovou tvorbu. Dlouhou dobu se nedařilo skloubit požadavky obou stran. Až letos.

„Když jsme před devíti lety začali spolupráci s Febiofestem jako programoví ředitelé, řekli jsme si, že i české filmy budeme uvádět za stejných podmínek jako všechny cizí produkce. Že je uvedeme pouze v české premiéře nebo přinejmenším v české distribuční předpremiéře. Tehdy jsme neměli ani jeden, dnes jich je tolik, že jsme vytvořili zvláštní sekci Česká stopa,“ shodují se Štefan Uhrík a Hana Cielová z programu.

Letošní nebývalé množství filmů natočených v české produkci nebo koprodukci, kterých je doposud osm, vedlo mj. ke vzniku nové programové sekce Česká stopa. Některé z těchto snímků byly zařazeny napříč sekcemi. Dvě české předpremiéry se objeví i v soutěži Nová Evropa. První z nich je dlouho připravovaný projekt o poslední ženě popravené v Československu za hromadnou vraždu s názvem Já, Olga Hepnarová debutujících režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, který bude letos soutěžit i v prestižní sekci Panorama na Berlinale.

 

Už v září byl v Torontu oceněn Cenou filmové kritiky (FIPRESCI) snímek Eva Nová režiséra Marko Škopa se slovenskou hereckou legendou Emíliou Vášáryovou v titulní roli herečky bojující s alkoholismem.

 

Festival nabídne i distribuční předpremiéru nedávného vítěze Ceny diváků z německého Cottbusu, bizarní komedii o v životě a v podnikání se plácajících čtyřicátnících a jejich pizzerii Šiška Deluxe režírovanou Janem Cvitkovičem. Další filmy slovinského režiséra uvidí diváci v samostatné sekci Pocta: Jan Cvitkovič.

 

Nová sekce Česká stopa představí ve světové premiéře i dle slov programového ředitele Štefana Uhríka tarantinovsky pojatý trikový celovečerní povídkový film Smrtelné historky s Janem Budařem nebo Pavlem Landovským v režii Jana Bubeníčka, který kombinuje hrané akce s 3D a 2D animací včetně motion capture a loutek.

V sekci Česká stopa mají své místo i Smrtelné historky s Janem Budařem Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

V sekci Česká stopa mají své místo i Smrtelné historky s Janem Budařem
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

V české předpremiéře bude uveden i debut absolventa FAMU Martina Jelínka Road-Movie a čerstvý absolvent FAMU Vít Zapletal představí v české distribuční předpremiéře film Prach.

K vidění bude i thriller inspirovaný případem sériových vražd v Polsku 60. let Červený pavouk, který po Febiofestu vstoupí do distribuce.

 

Makedonské Ucho

Koprodukci s Českou republikou představuje i premiérový snímek režiséra Ivo Trajkova Noc bezMoci. Tato nová adaptace povídky Ucho Jana Procházky, vyslaná Makedonií do klání o Oscara, je základem pro další programový speciál Zaostřeno na Makedonii spojený s pořádáním panelové diskuze.

V rámci speciálu Zaostřeno na Makedonii se představí současná verze slavného filmu Ucho. Na fotografii Kryštof Hádek Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

V rámci speciálu Zaostřeno na Makedonii se představí současná verze slavného filmu Ucho. Na fotografii Kryštof Hádek
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Trajkov, dlouholetý pedagog katedry střihu na pražské FAMU, představí na festivalu také své snímky 90 Minutes – The Berlin Project a Velká voda. Současnou kinematografii této země bude prezentovat i režisér Stole Popov. V Poctě tomuto tvůrci uvede festival jeho nejnovější film To the Hilt, který v milostném čtyřúhelníku mapuje pohnutou makedonskou historii, a dva jeho předchozí filmy Gypsy Magic a Tetování.

Makedonii budou reprezentovat i aktuální snímky Lazar Svetozara Ristovského o pašerákovi lidí do Evropy a drama o pomstě Three Days In September režiséra Darijana Pejovského.

 

Oscarový výběr

Febiofest uvede čtyři filmy nominované na letošní Oscary, z nich tři v českých distribučních předpremiérách, snímek Anomalisa do české distribuce vůbec nevstoupí.

Vedle Carol s šesti nominacemi s Cate Blanchettovou a Rooney Maraovou, oceněnou za tuto roli v Cannes, je to rovněž šestkrát nominované novinářské drama Spotlight o odkrývání skandálu ohledně zneužívání dětí katolickými kněžími s Rachel McAdamsovou, Markem Ruffalem a Michaelem Keatonem v hlavních rolích.

Druhý režijní počin Charlieho Kaufmana Anomalisa je nominován v kategorii animovaný film, festival do svého programu zařadil i turecko-francouzské drama Mustang o dívčím dospívání v tradiční muslimské společnosti, které se objevilo v nominacích za nejlepší cizojazyčný film.

Anomalisa Charlieho Kaumana Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Anomalisa Charlieho Kaumana
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Trochu jiná letošní Culinary Cinema

Organizátoři MFF Praha – Febiofest spustili 1. února předprodej na již druhý Culinary Cinema, spojující hned několik prožitků a požitků v jednom.Oproti prvnímu loňskému ročníku, kde se atmosféra filmového plátna prolínala s prostředím improvizované restaurace v barrandovských ateliérech, se tentokrát po vzoru Berlinalle, který s projektem Culinary Cinema začal, budou projekce a večeře odehrávat zvlášť, a to v CineStar na Andělu a v sousední rspeciální restauraci v přilehlém andel’s hotelu. Což přeci jen  akci poněkud ubere na edinečnosti. Nicméně sami organizátoři festivalu upozorňují, že příští rok může bát zase vše jinak a originálněji.

V rámci filmově-gurmánské sekce se letos představí německý šéfkuchař Alexander Koppe, který získal michelinskou hvězdu pro restauraci SKYKITCHEN flavored by a.choice v andel’s hotelu v Berlíně.

Českým zástupcem bude Jiří Král, šéfkuchař pražské restaurace Aureole, jenž pro ni už třikrát vydobyl prestižní ocenění Michelin Bib Gourmand. Culinary Cinema bude probíhat během tří večerů o víkendu od 18. do 20. března.

Jiří Král, šéfkuchař pražské restaurace Aureole Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Jiří Král, šéfkuchař pražské restaurace Aureole
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Na programu bude první „gurmánský thriller“ dokument Ryba, kuře, krab, který sleduje držitele michelinské hvězdy na mezinárodní kuchařské olympiádě Bocuse d’Or, japonský historický milostný příběh Kuchyň samurajů inspirovaný skutečnými událostmi a americká nezávislá komedie Trattoria nahlížející pod pokličku tvrdého kulinářského byznysu a okořeněná komentáři skutečných šéfkuchařů. Cena lístku zahrnuje projekci filmu a večeři o třech chodech uváděnou moderátorem.

Vstupenka na večeři ve stylu michelinské nouvelle cuisine s filmem Ryba, kuře, krab stojí 1 790 korun a zúčastní se jí i producent snímku Antonio Saura, syn slavného režiséra Carlose Saury. Lístek na Kuchyň samurajů s asijskou večeří stojí 1 590 korun, na film Trattoria a italské menu připravované kuchařem oceněným michelinskou hvězdou pak 1 890 korun.

Vstupenky je možné zakoupit v síti Ticketportal.  Dle organizátorů byla projekce a večeře spojená s dokumentem Ryba, kuře, krab během několika hodin vyprodána.

 

Film a hudba

Součástí festivalu bude hudební doprovodný program Febiofest Music Fest, který se koná od 18. do 24. března v prostorách garáží kina CineStar Praha – Anděl. Letos se Music Fest spojí s předními hudebními akcemi nebo vydavatelstvími, mezi nimi s festivaly Let It Roll nebo Mighty Sounds. Příznivci hudby si postupně poslechnout pestrou paletu hudebních stylů – od rocku a popu přes punk a metal až k psychobilly. Vystoupí zde například kapely Cocotte Minute, Queens of Everything, Imodium, Kieslowski či The Paranoid, rapper Lipo, DJ Bifidus Aktif či zpěvák Sebastian. Vstup na Febiofest Music Fest je zdarma.

Potřetí se také uskuteční amatérská soutěž pod názvem „I ty jsi filmařem.

 

O novém grafickém designu festivalu i prvním potvrzeném hostu si můžete přečíst v předchozím článku.

Aktuální informace o festivalu budete pravidelně nacházet na jeho webových stránkách.

 

Zdroj: Febiofest

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.