Febiofest 2016: „Král je mrtev, ať žije král!“

Jako hříčka osudu nebo spíše připomínka pomíjivosti slávy se může zdát fakt, že v jednom dni dorazila zpráva o odchodu Alana Rickmana, který se svým novým režisérským počinem Králova zahradnice, v němž současně ztvárnil Krále Slunce, přijel jako jeden z hlavních hostů na loňský filmový festival Febiofest a první informace o nadcházejícím ročníku festivalu, kde bude hostem Peter Morgan, autor scénáře k filmu Poslední skotský král.

Helen Mirren a Peter Morgan na předávání Oscarů za film Královna Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Helen Mirren a Peter Morgan na předávání Oscarů za film Královna
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Britský scenárista a dramatik Peter Morgan, mj. držitel Zlatého glóbu za scénář k snímku Královna o britské královně Alžbětě II., je prvním, kdo přijal pozvání na třiadvacátý Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, který se uskuteční 17. až 25. března. Morgan na něm převezme Kristiána za přinos světové kinematografii.

Morgan je rovněž autorem scénářů k Poslednímu skotskému králi o ugandském diktátorovi Idi Aminovi nebo k nejlepšímu závodnímu filmu všech dob s názvem Rivalové o soupeření mezi závodníky Formule 1 Niki Laudou a Jamesem Huntem. Amerikou otřásl Duel Frost/Nixon, rekonstrukce televizních rozhovorů, k nimž napsal Morgan scénář podle své divadelní hry. Morgan byl dvakrát nominován na Oscara, čtyřikrát získal cenu BAFTA, mj. za televizní film The Deal o rivalitě Tonyho Blaira a Gordona Browna.

Poutem, které jednoho z nejžádanějších scenáristů současnosti váže k České republice, je jeho manželství s dcerou politika Karla Schwarzenberga Annou Carolinou. 

 

Festival pro celou republiku

MFF Praha – Febiofest je největší filmovou akcí svého druhu na území hlavního města Prahy, prezidentem festivalu je Fero Fenič, ředitelem Kamil Spáčil a na pozici programových ředitelů působí Štefan Uhrík a Hana Cielová.

Festivalové projekce se budou konat především v jednom z divácky nejoblíbenějších českých multiplexů CineStar Praha – Anděl a dále pak v CineStaru Praha – Černý Most. Febiofest následně probíhá ve všech regionech České republiky jako Regionální ozvěny Febiofestu. Vybrané filmy zájemci uvidí v rámci Ozvěn Febiofestu ve čtrnácti českých městech napříč celou Českou republikou od 29. března do 21. dubna.

 

Festival dalších smyslů

Letos podruhé představí Febiofest filmy z kulinářského prostředí spojené s exkluzivní večeří nesoucí název berlínské filmové sekce. Tentokrát budou organizátoři v rámci Culinary Cinema promítat během festivalového víkendu od pátku 18. 3. do neděle 20. 3. v kině CineStar PrahaAnděl a večeře budou následně servírovat v prostředí speciálně upravené restaurace v přilehlém andel’s Hotelu Prague.

Na programu bude spolu s italským menu americká nezávislá komedie Trattoria nahlížející pod pokličku tvrdého kulinářského businessu a okořeněná komentáři skutečných šéfkuchařů, dále pak michelinské nouvelle cuisine a první „gurmánský thriller“ dokument Ryba, kuře, krab, který sleduje držitele michelinské hvězdy na mezinárodní kuchařské olympiádě Bocuse d’Or, a na závěr asijská kuchyně a japonský historický milostný příběh Kuchyň samurajů inspirovaný skutečnými událostmi.

Loňská Culinary Cinema Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Loňská Culinary Cinema
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Vstupenky na Culinary Cinema budou v předprodeji Ticketportalu od 1. února. V ceně od 1 500 korun bude filmová projekce a večeře o třech chodech uváděná moderátorem.

 

Až přijde kocour

ícíFebiofest si pro nadcházející ročník připravil nový grafický koncept navazuje na loňskou grafiku, jíž dominovaly potlučené tvůrcovy brýle „febiokuláry“ spolu s drobnými postavami kocoura a ptáčka.

Hlavním motivem pro rok 2016 je postava toulavého černého kocoura, tajemného pražského bonvivána, který nám přejde přes cestu, a ovlivní tak náš směr. „Vloni jsme představili světu tzv. febiokuláry, tvůrcův pohled na svět. Když si brýle nasadíte, zříte obraz, který má umělec před očima. Nyní je čas představit Febia. Je to potulný pražský kocour znající všechna zákoutí, postava, která se dostane všude jako stín, kocour, který malého ptáčka sežral,“ popisuje autor grafiky Georgi Stojkov. Ikonický kocour bude Febiofest provázet po mnoho sezón a pro účely dalších mutací vizuálu má v případě sekce Febiofest Music Fest na hlavě sluchátka nebo na vizuálu ke Culinary Cinema právě snědl rybu. Celou kampaň zpracovalo grafické Studio Stojkov. Nápad zajímavý, zůstává jen otázkou,proč sežere ptáčka, asociuje to minimálně dojem, že Febiofest bude letos o něco chudší.

Maskot letošního Febiofestu -kocour Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Chcete ovlivnit výsledky soutěžního klání?

Staňte se porotcem festivalu. Festivalovou cenu Grand Prix udělí vítězi sekce Nová Evropa i letos 33 členná porota složená z filmových fanoušků vybraných z veřejnosti a jedné známé osobnosti jako předsedy.

Zájemci na post porotce se mohou začít hlásit prostřednictvím dotazníku na webových stránkách festivalu www.febiofest.cz do 25. února. 

 

Zdroj: MFF Praha – Febiofest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.