Editorial

Milý internetový poutníku,
právě jste zavítal na stránky informačního portálu Newspeak, a ten by se Vám rád nabídl jako průvodce.

Oči

Na úvod našeho seznámení se hodí říci pár vět. Název „Newspeak“ je hříčkou se slovy, má naznačit co na stránkách naleznete, a je jen na vás zda si vyberete spojení „news“ – novinky a „peak“ – vrcholek, maximum nebo „new“ – nový, čerstvý a „speak“ – mluvit.

Pokud vám naskočí asociace s Orwellovým jazykem z knihy 1984, magazín Newspeak se mu nepodobá okleštěnou slovní zásobou určenou k šíření politicky nezávadných informací. Newspeak přináší pouze aktuality o tom, co zajímavého lze vidět, slyšet, ochutnat, prožít či zakoupit, které prošly jeho autocenzurou, kdy ze záplavy přijatých informací vytřídil ty, jež považoval za nekvalitní, zavádějící či jinak ohlupující. V recenzích pak subjektivní pohled dodržující maximálně objektivní hodnocení. Svým způsobem tak má s Velkým bratrem a jeho dorozumívacím prostředkem přeci jen něco společného:-), ale na rozdíl od něj však zároveň slibuje, že se nebude uchylovat k doublespeaku. Může si to dovolit z prostého důvodu, že je nezávislý, že mu nedýchá na krk žádný nadnárodní vydavatel.

Newspeak je tak trochu i furiantským počinem proti stávkujícímu jaru, které nás odmítá obohatit o nové zážitky, nabít energií. Nový web s čerstvými tipy třeba probudí zvědavost a dodá chuť místo vysedávání doma a pozorování sibérie za okny, využít každý den, i kdyby bylo počasí sebeneutěšenější. Za pokus na obou stranách to stojí.

Článků i denních tipů bude samozřejmě přibývat, podoba rubrik závisí i na čtenářích, o jaké informace budou mít zájem, jaká témata budou vyhledávat, proto uvítáme každý konstruktivní názor či námět. Napsat nám můžete na redakční mail nebo připojit komentář přímo k článku. Pro psaní komentářů je třeba se nejdříve registrovat. Registraci a schválení prvního komentáře jsme zvolili jako ochranu před spamy, jistě nám proto prominete toto menší nepohodlí.

Děkujeme vám za přízeň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.