Dorotheum ukončí sezónu ve velkém stylu

Výjimečný obraz Jana Zrzavého Pole na Ile de Sein II. z roku 1934, patrně vůbec nejdůležitější dílo inspirované autorovými pobyty v Bretani, bude hlavní položkou letos již poslední aukce Dorothea, která se uskuteční 3. prosince v hotelu Radisson v Praze. Pod kladívkem se objeví téměř 750 výtvarných děl a starožitností. Najdeme mezi nimi také zajímavou sbírku děl sester Válových, práce Mařákovců, ale i Františka Grosse a Bohumíra Matala nebo české historické sklo. Celá aukční nabídka je až do soboty k vidění na předaukční výstavě v Galerii Dorotheum na Ovocném trhu v Praze.

Jan Zrzavý: Pole na Ile de Sein II. 1934 Foto: archiv Dorotheum

Jan Zrzavý: Pole na Ile de Sein II. 1934
Foto: archiv Dorotheum

 

 

„Jan Zrzavý zavítal do Bretaně poprvé v roce 1925 a tento kraj mu učaroval natolik, že se sem v následujících letech opakovaně vracel. Z mnoha míst a vesniček, které zde autora inspirovaly, sehrál důležitou roli právě Ile de Sein. Malý ostrov, ležící pár kilometrů západně od bretaňského pobřeží, Zrzavý zachytil na řadě svých obrazů z 20. a 30. let minulého století. Pole na Ile de Sein II. lze považovat za nejdůležitější z nich,“ říká PhDr. Michal Šimek, znalec výtvarného umění české pobočky Dorotheum.

Podle Michala Šimka je dražba obrazu výjimečnou událostí. „Jen málokterá Zrzavého práce dosahuje takových malířských a duchovních kvalit, které odrážejí stěžejní aspekty umělcovy tvorby. Obrazem prostupuje barevná harmonie, jaké se autorovi v žádném jiném díle z tohoto období nepodařilo dosáhnout. Dílo vyniká také výjimečným šířkovým formátem úctyhodných rozměrů 53,5×101 cm,“ podotýká PhDr. Michal Šimek.

Pole na Ile de Sein II. se pyšní bohatou výstavní historií. Poprvé jej mohli obdivovat návštěvníci Zrzavého výstavy v Umělecké besedě již v roce 1934, o rok později dílo zazářilo na mezinárodní umělecké výstavě v Bruselu. V roce 1940 obraz dominoval velké retrospektivě Jana Zrzavého v pražském Obecním domě u příležitosti autorových padesátin. Po dlouhých desetiletích se dílo nyní dostává na trh s uměním. Aukce Dorothea jej nabídne za startovní 3 miliony korun.

 

 

Pestrá paleta výtvarného umění

Příležitost obohatit si své sbírky dostanou také milovníci českého poválečného umění. Dražit se budou dva obrazy fantaskních mechanismů Bez názvu od člena Skupiny 42 Františka Grosse. Pod kladívko půjdou za 150 a 95 tisíc korun. Hned třemi oleji je v aukci zastoupen další člen tohoto uměleckého uskupení Bohumír Matal – upoutá zejména obraz Ptačí herec z roku 1973, který se začne vyvolávat na částce 110 tisíc korun.

Bohumír Matal: Ptačí herec, 1973 Foto: archiv Dorotheum

Bohumír Matal: Ptačí herec, 1973
Foto: archiv Dorotheum

 

 

Po více než třiceti letech se do Čech vrací kolekce děl dvojčat Jitky a Květy Válových. Sbírka, kterou tvoří čtyři obrazy a osm grafických listů, původně patřila českému lékaři žijícímu v emigraci ve Vídni. Ze tří nabízených olejů Květy Válové zaujme plátno Bez názvu s vyvolávací cenou 140 tisíc korun. Jitku Válovou reprezentuje rozměrná kresba, která půjde pod kladívko za 70 tisíc korun a dvě série grafických listů za velmi dostupné vyvolávací ceny, tj. 5 a 8 tisíc korun. Většina děl vznikla v 80. letech 20. století.

Jitka Válová: Bez názvu, 1985 Foto: archiv Dorotheum

Jitka Válová: Bez názvu, 1985
Foto: archiv Dorotheum

 

 

Dorotheum připravilo také lákadla pro příznivce autorů krajinomalby. Vybírat mohou z tvorby „Mařákovců“, tedy žáků krajinářské školy Julia Mařáka – Františka Kavána, Aloise Kalvody či Josefa Ullmanna. Rozměrnými plátny se prezentují i nestoři českého moderního krajinářství Antonín Hudeček nebo Otakar Nejedlý.

Otakar Nejedlý: Skalní strž, kolem 1920 Foto: archiv Dorotheum

Otakar Nejedlý: Skalní strž, kolem 1920
Foto: archiv Dorotheum

 

 

Mezi pracemi na papíře vynikne další z mistrovských děl Jana Zrzavého, půvabný pastel Jitřenka z roku 1944 za vyvolávací cenu 200 tisíc korun. Sběratele určitě zaujme sbírka 21 grafických listů Jiřího Anderleho. Kolekce pochází z Německa a je průřezem autorovou tvorbou od 60. do 80. let minulého století. S Anderleho tvorbou je možné se blíže seznámit na právě probíhající retrospektivě v pražském Obecním domě, uspořádané při příležitosti umělcových 80. narozenin.

Jiří Anderle: Madame Récamier, 1979 Foto: archiv Dorotheum

Jiří Anderle: Madame Récamier, 1979
Foto: archiv Dorotheum

 

 

 

Nevšední starožitnosti

Nadčasovou krásou oplývají předměty z manufaktury Graniton, především světoznámý kubistický servis navržený Pavlem Janákem v roce 1911. Tento servis byl zdoben uchy ve tvaru kuliček a černým cik cak dekorem. Jen vzácně se objevovala keramika malovaná zlatým dekorem, a právě taková teď míří do aukce Dorothea s vyvolávací cenou 80 tisíc korun. Kubistický servis s kuličkovými oušky je považován za jednu z nejdůležitějších kubistických prací v keramice a je součástí mnoha veřejných sbírek designu.

Zajímavou perličkou je kniha Cautio Criminalis německého jezuity a morálního teologa Friedricha Spee von Langenfelda, který zásadním způsobem přispěl k ukončení honů na čarodějnice. Pojednání Caution Criminalis namířené proti čarodějnickým procesům autor vydal anonymně roku 1631. Spee tímto zároveň položil některé ze zásad moderního evropského práva. Dražba knihy začne na částce 50 tisíc korun.

Friedrich Spee von Langenfeld: Cautio Criminalis, 1631 Foto: archiv Dorotheum

Friedrich Spee von Langenfeld: Cautio Criminalis, 1631
Foto: archiv Dorotheum

 

 

 

Informace o aukci

Prosincová nabídka Dorothea čítá celkem 737 položek ze segmentu výtvarného umění a starožitností, včetně porcelánu, skla, nábytku a vzácných zbraní. Všechny předměty přibližuje předaukční výstava, která potrvá až do 3. prosince v Galerii Dorotheum na Ovocném trhu v Praze.

 

Auce se koná 3. prosince 2016 v Radisson Blue Alcron Hotel Prague, Štěpánská 40, Praha 1

Začátek ve 14.00 hodin.

Identifikace účastníků dražby od 13,00 hodin.

 

Bližší informace včetně online katalogu najdete na www.dorotheum.cz

 

Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.