Dorotheum: První letošní aukce přinesla Ladův triumf i několik překvapení

Sobotní aukce Dorothea přinesla zvýšený zájem sběratelů ze zahraničí i několik překvapení. Z nabídky výtvarných děl zazářil velkoformátový kvaš Zima na vsi od Josefa Lady, který se vydražil za 900 tisíc korun. Velkého ohlasu se dočkal také olej českého malíře 19. století Stephana Leopolda s názvem Krajina před bouří, jehož cena se z původních 280 tisíc zvedla na téměř jeden milion korun. Nové majitele má i jedna z Venuší od Ladislava Sutnara, Pastorále od významné osobnosti slovenského malířství Jana Hály nebo obraz s magickým názvem Der-es-Zor od Ludwiga Bluma.

Josef Lada - Vánoce, signováno a datováno ve štočku Jos. Lada 48., barevná litografie/papír fixovaný na kartonu, 89 x 61,5 cm Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

Josef Lada – Vánoce, signováno a datováno ve štočku Jos. Lada 48., barevná litografie/papír fixovaný na kartonu, 89 x 61,5 cm
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

Nejdráže prodaným dílem v březnové aukci Dorothea se stala Krajina před bouří od Stephana Leopolda, významného českého malíře 19. století, žáka Maxe Haushofera a autora řady půvabných horských krajin. Díky zvýšenému zájmu v sále i na telefonu se vyvolávací cena 280 tisíc korun nakonec přetavila ve finálních 960 tisíc korun. To představuje zhruba dvojnásobek ceny odhadní.

 Leopold Stephan - Krajina před bouří, signováno a datováno vpravo dole L. Stephan 875, olej/plátno, 70,5 x 113,5 cm Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

Leopold Stephan – Krajina před bouří, signováno a datováno vpravo dole L. Stephan 875, olej/plátno, 70,5 x 113,5 cm
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

Aukce rovněž ukázala, že milovníky umění stále oslovují poetická díla Josefa Lady. Jeho Zima na vsi z roku 1942 se prodala za 900 tisíc korun. Vysoké hodnocení získala i barevná litografie Vánoce, jejíž vyvolávací cena byla 30 tisíc korun a tzv. kladívková cena, tedy bez aukční přirážky, dosáhla dvojnásobku. Pohádkové obrazy hrusického malíře, který neviděl na jedno oko a jehož oblíbeným tématem byla právě zima, má pro české milovníky umění zvláště emotivní hodnotu. Ukazují na to úspěšné prodeje Ladových jiných děl, například kvaše Mikuláš, čert a anděl z roku 1944, který Dorotheum vydražilo za více než jeden milion korun před třemi lety.

S cenou 900 tisíc korun opustila aukční sál také Venuse / Come Hither z roku 1965 od českého designéra, grafika a malíře Ladislava Sutnara. Dílo vzbudilo zájem nejen díky osobitému autorovu stylu a reprezentativním rozměrům, ale i proto, že bylo v minulosti publikováno a několikrát vystaveno. Oproti tomu druhá z jeho Venuší, které chyběla sygnatura si nového majitele nenašla.

„Potvrzuje se, že aukce Dorothea přitahují pozornost nejen českých milovníků umění, ale máme co nabídnout i zahraničním sběratelům. Důkazem toho je dnes prodaný obraz Der-es-Zor od Ludwiga Bluma, který přilákal do Prahy četné zájemce z Izraele. Do našich dražeb také pravidelně zařazujeme umělce, kteří jsou vysoce ceněni u slovenských sběratelů, aktuálně tedy Jana Hálu s olejem Pastorále, který se stal jednou z nejžádanějších položek z katalogu,“ vyjmenovává ředitelka české pobočky Dorotheum Dr. Mária Gálová, MBA.

Ludwig Blum - Der-es-Zor (Deir ez-Zor), signováno, datováno a popsáno vlevo dole L. Blum Der-es-Zor 1930, olej/plátno, 45,5 x 59,5 cm Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

Ludwig Blum – Der-es-Zor (Deir ez-Zor), signováno, datováno a popsáno vlevo dole L. Blum Der-es-Zor 1930, olej/plátno, 45,5 x 59,5 cm
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Aukční překvapení

Obraz Pastorále Jana Hály, jihočeského rodáka, který ale celoživotně zakotvil a tvořil ve slovenském Važci, se prodal za 600 tisíc korun. Dražba Blumova plátna Der-es-Zor z roku 1930 skončila s více než pětinásobným nárůstem vyvolávací ceny, na částce 336 tisíc korun. Cenu vyhnali vášniví zájemci z Izraele, kde autor prožil velkou část svého života a patří tam mezi vysoce žádané umělce.

Jan Hála - Pasáčci, signováno a datováno vpravo dole J. Hála 31, olej/plátno, 55 x 60 cm Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

Jan Hála – Pasáčci, signováno a datováno vpravo dole J. Hála 31, olej/plátno, 55 x 60 cm
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

V aukci Dorothea si dobře vedly i originální lepty na papíře Bohuslava Reynka, s jehož tvorbou se mohli dražitelé blíže seznámit v roce 2014 na úspěšné výstavě v pražské Valdštejnské jízdárně. Dosažené ceny byly většinou dvojnásobkem ceny vyvolávací.

Ne až takovým překvapením byla dosažená cena Dívčího aktu od Káji Saudka, zejména s ohledem na jeho odchod, ale i výstavu k osmdesátinám obou dvojčat Saudkových, která proběhla v loňském roce a následně kreslířovu erotickou výstavu v Tančícím domě, Novému majiteli byl přiklepnut za 120 tisíc korun, tedy opět dvojnásobek základní ceny.

Velký skok zaznamenal olej Vlasatice od Jaroslava Paura, odhadní cenu překročila konečná cena téměř čtyřnásobně. Kladívko se tu zastavilo na 110 tisící korunách.

Na kladívkovou cenu 50 tisíc se oproti odhadu v řádu tří desítek tisíc vyšplhala cena obrazu Před zrcadlem Ivanky Bukovac. V mantinelech odhadu se naopak držely krajinomalby Františka Drtikola. Oproti dřívějšímu boomu se portrét Ženy ve žlutém od Václava Špály prodal pouze za vyvolávací cenu 140 tisíc korun

O 50 tisíc překročila kladívková cena odhad u obrazu Míč v krajině Kamila Lhotáka. Dražba se zastavila na 170 tisících korunách.

Překvapení se konala i u cenově příznivých položek z aukčního katalogu. Například Preislerovsky laděné Plavení koní od Georga Jahna se prodalo oproti předpokladu 3 tisíc za kladívkovou cenu 15 tisíc korun. Na výsluní se pomalu vrací klasik českého výtvarného umění Max Švabinský. Nezájem naopak postihl Cyrila Boudu.

Georg Jahn - Plavení koní, lept/papír, 35,5 x 48 cm Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Georg Jahn – Plavení koní,
lept/papír, 35,5 x 48 cm
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Lov beze zbraně

Přílišný zájem nebyl o chladné, ani palné zbraně, nové majitele má pouze jeden kinžal a jedna dýka vydražené za mírně vyšší a v druhém případě za vyvolávací cenu.
Dražitelé nenasměrovali zrak ani o buddhy a čínské sošky. Nevydražila se ani jedna kolekce cenných loutek. Zájem byl naopak o nábytek, kde dražební kladívko, potvrdilo prodej většiny položek

Velký zájem sklidil malovaný krucifix. Z odhadu 6 tisíc se vyšplhal až na 22 tisíc kladívkové ceny. Podobně šplhala cena u skleněného poháru v benátské stylu. Ten dosáhl kladívkové ceny 65 tisíc oproti odhaní, která se zastavila na pouhých 20 tisících korunách.

 

S kompletními výsledky se můžete seznámit na webu aukčního domu Dorotheum.

*Všechny ceny mimo tzv. kladívkových jsou uvedeny včetně 20 % aukční přirážky.

 

Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.