Dorotheum: Poslední aukce letošní sezóny

V sobota 28. listopadu uzavře v pražském hotelu Marriott česká pobočka Dorothea letošní aukční sezónu. Premiéru v historii českých aukcí tu zažije slavný ruský malíř Ivan K. Ajvazovskij, jehož obraz Pohled na Vesuv se bude vyvolávat za 3 miliony korun. Dražit se bude i další obraz Emila Filly. Tentokrát aukční dům nabídne zájemcům Zátiší na stolku s mandolínou, vínem, sklenicí a podnosem za vyvolávací cenu 5 milionů korun. Kromě výtvarného umění jsou neméně lákavou součástí aukční nabídky starožitnosti. Z nich jistě osloví zejména barokní stříbrný korbel od Lorenza Hoffmanna, vzácně se vyskytující holíčská keramika z 18. století čiluxusní sklo ze sklárny Meyr’s Neffe

Aukce Dorothea: Ivan K. Ajvazovskij - Pohled na Vesuv, olej na plátně 1891 Foto: archiv Dorotheum

Aukce Dorothea: Ivan K. Ajvazovskij – Pohled na Vesuv, olej na plátně 1891
Foto: archiv Dorotheum

 

Aktuální aukce Dorothea, který je jedním z nejstarších  aukčních domů na světě, láká na kubistické Zátiší na stolku s mandolínou, vínem, sklenicí a podnosem z roku 1931 od klasika českého moderního umění Emila Filly. Znalec výtvarného umění společnosti Dorotheum PhDr. Michal Šimek uvádí výtvarníka a dílo těmito slovy: „Filla patří k vůbec nejdůležitějším osobnostem českého umění 20. století a mezi českými sběrateli je o jeho tvorbu mimořádný zájem. Především pak o velkoformátová díla, která se nacházejí hlavně ve státních institucích, soukromí majitelé je prodávají jen výjimečně. Zátiší v aukci Dorothea je v tomto směru opravdovým unikátem, vyniká reprezentativními rozměry 117 x 89 cm.“ Přitom podotýká, že obraz pochází z konce významné Fillovy životní etapy, kdy už autor byl uznávaným umělcem, dosáhl vrcholu ve své kubistické tvorbě, a nechával se již ovlivňovat prvky dobově aktuálního surrealismu. Olej, který jde do dražby z české soukromé sbírky, se bude vyvolávat za 5 milionů korun.

Fillova díla jsou oblíbenou položkou českých aukcí, kde dosahují rekordních výsledků. Sběratelé o ně mnohdy svádějí lítý boj. Teoretiky a historiky umění však Filla rozděluje na dva tábory. Jedni o něm mluví pouze v superlativech, druzí mluví o tvůrci, kterému chyběla vlastní invence a inspiraci hledal u tehdy slavnější kolegů své éry. Někteří ho neváhají nazvat přímo plagiátorem. Možná, že právě tato kontroverznost mu přidává na oblibě. Pravdou je, že pokud jeho plátna porovnáme s těmi od ikon kubismu, jakými jsou Braque a Picasso, je Fillovo ovlivnění jimi nesporné. Najdeme nejen shodné rekvizity, ale i velmi podobný způsob jejich zobrazení, rytmem a dynamikou počínaje a deformací i barevnou paletou konče. Je to „jako Braque“, „jako Picasso“. A vzhledem k tomu, že jakmile začal být kubismus na ústupu, obrátil svůj zájem k surrealismu, dalo by se zjednodušeně říct, že maloval „co zrovna frčelo“. Nejslabším článkem bývá u Filly kompozice, což ovšem neplatí o díle, které jde dnes do dražby.

Aukce Dorothea: Emil Filla - Zátiší na stolku s mandolínou, vínem, sklenicí a podnosem, olej na plátně, 117 x 89 cm, 1931 Foto: archiv Dorotheum

Aukce Dorothea: Emil Filla – Zátiší na stolku s mandolínou, vínem, sklenicí a podnosem, olej na plátně, 117 x 89 cm, 1931
Foto: archiv Dorotheum

 

Špála a ti druzí

Z klasiků české moderny dále upoutají Pivoňky Václava Špály z roku 1928 a Vesnice nad řekou Karla Černého z roku 1938. Nabídce poválečného umění vévodí Malba 4 z roku 1962, špičková ukázka tvorby Jana Kotíka z umělcova nejdůležitějšího období. Obraz se může pochlubit jedinečnou proveniencí – byl vystaven na benátském Bienále v roce 1964. Vyvolává se za cenu 300 tisíc korun.

 

Skvosty v nabídce umění 19. století

Magnetem, dle Dorothea hlavně pro zahraniční sběratele, bude olej slavného ruského malíře Ivana K. Ajvazovského. Pohled na Vesuv z roku 1891 je dosud prvním dílem tohoto autora v historii českých aukcí. „Obraz se dostal do Československa po ruské revoluci v roce 1917. Až do tohoto okamžiku se nalézal v české soukromé sbírce a na trhu se objevuje poprvé po necelých sto letech. Autenticitu díla potvrdil světově respektovaný odborník na Ajvazovského tvorbu Gianni Caffiero,“ dodává Michal Šimek.

Za vyvolávací cenu 100 tisíc korun jde pod kladívko Dorothea vzácný portrét stále vyhledávanějšího a více ceněného Vojtěcha Hynaise. Ida je portrétem Hynaisovy partnerky Anny Voirin, která se později stala umělcovou ženou. Jde o půvabnou komorní malbu z roku 1886, namalovanou krátce poté, co se milenci seznámili.

 

Vzácné starožitnosti

Bohatá je také nabídka starožitností. Zřejmě největší pozornost sběratelů vyvolá stříbrný barokní korbel s motivem Vraždění neviňátek, zhotovený Lorenzem Hoffmannem v Královci kolem roku 1680. Podobně kvalitní a zachovalé korbele jsou na českém trhu raritou. Dražit se bude z částky 180 tisíc korun. Zaujme také monumentální, slonovinový korbel z konce 19. století s motivem bitvy u Orléans v čele s Johankou z Arku na koni, jehož dražba začne na částce 220 tisíc korun.

Pro sběratele keramiky je připravena kolekce 11 kusů vzácně se vyskytující holíčské keramiky z 18. století. Zvýšený zájem se očekává také u souboru 17 kusů luxusního skla ze sklárny Meyr´s Neffe v Adolfově u Vimperka – té samé sklárny, ve které si nechával většinu své produkce zhotovovat prestižní vídeňský obchodní dům Lobmeyr.

 

Aukční katalog a další informace včetně možnosti on-line dražby najdete na www.dorotheum.com/cz

 

Zdroj: Dorotheum

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.