Dorotheum nabídne na první letošní aukci obrazy Emila Filly, Jana Zrzavého, Františka Muziky i fotografie Josefa Sudka

S blížícím se jarem se tradičně otvírá nová aukční sezona výtvarného umění. Společnost Dorotheum ji v letošním roce zahájí dražbou téměř 270 položek obrazů, prací na papíře, soch a uměleckých fotografií. Aukce se uskuteční v sobotu 8. března v Prague Marriott Hotelu v Praze a sběratelům umění i investorům nabídne opět vysokou kvalitu, kterou zaručují špičková díla malířů Emila Filly, Jana Zrzavého, Františka Muziky, Vladimíra Fuky a mnoha dalších.

dorotheum_emil-filla-zatisi-s-hroznem-a-poharem

 

Nejdražší položka: Zátiší s hroznem a pohárem

Nejdražší položku aukce 8. března představuje obraz čelního představitele českého moderního umění Emila Filly Zátiší s hroznem a pohárem z roku 1928, jehož vyvolávací cena je bez aukční provize 1 800 000 Kč. „Typické Fillovo zátiší z konce 20. let ukazuje jeho mistrovskou práci s kompozicí a složitou prostorovou konstrukcí i na malém formátu obrazu. Vzniklo během autorova úspěšného a radostného životního období.  Obraz je nabízen v původním dobovém rámu a je tak krásnou autentickou ukázkou tvorby slavného českého malíře,“ upřesňuje expert Dorothea na výtvarné umění PhDr. Michal Šimek.

 

Zrzavý a krajina

Dalším významným malířem zastoupeným v aukci je Jan Zrzavý. Jeho obraz Jedouchov (vyvolávací cena 950 000 Kč) vznikl v roce 1940 v důležitém období Zrzavého tvorby, kdy se malíř programově obracel pod dojmem politických událostí k české krajině jako námětu svých obrazů.  Dílo bylo na sklonku roku 1940 vystaveno na výstavě Umělecké besedy v Praze.

dorotheum_jan-zrzavy-jedouchov

 

V nabídce opět Muzikovy larvy

Bohatě bude na první letošní aukci společnosti Dorotheum zastoupena především česká poválečná tvorba. V nabídce se objevují jména významných tvůrců, jako jsou Jiří Kolář, Libor Fára, Josef Jíra, Jan Bauch či František Muzika. Po úspěchu zářijové aukce sbírky obrazů Františka Muziky nabídne březnová aukce další z mimořádných děl tohoto malíře. Tři larvy I (vyvolávací cena 380 000 Kč) jsou prvním malířovým obrazem z řady děl, jež zachycují figury tří larev v jedné kompozici. Obraz byl namalován v roce 1968 a poprvé byl vystaven v roce 1971 na Muzikově výstavě v Ženevě. O rok později byl také vystaven na autorově retrospektivní výstavě v galerii Baukunst v Kolíně nad Rýnem.

dorotheum_frantisek-muzika-tri-larvy-i

 

3 x Vladimír Fuka

Na trhu s uměním představuje skutečnou raritu galerijní dílo Cirkus Henry na Letné (vyvolávací cena 120 000 Kč) Vladimíra Fuky z roku 1950. „Tento český malíř, který v roce 1967 emigroval do USA, se kolem roku 1950 názorově sblížil s tvorbou Skupiny 42, především pak s Kamilem Lhotákem, s nímž společně namaloval také několik obrazů. Právě v této době vznikl i nabízený obraz,“  uvádí PhDr. Michal Šimek. Kromě tohoto oleje jsou na seznamu dražebních položek rovněž další dvě Fukovy práce z přelomu 40. a 50. let, které by neměly chybět v žádné sbírce, snažící se zachytit vývoj českého poválečného umění.

dorotheum_vladimir-fuka-cirkus-henry-na-letne

 

Slovenský zástupce

Milovníky slovenského umění potěší nabídka kvalitních děl klasika slovenské moderny Antona Jasusche. Jeho dílo bude zastoupeno dvěma poválečnými oleji Sbírání brambor  (vyvolávací cena 340 000 Kč) a Návrat (vyvolávací cena 240 000 Kč) i třemi raritními pastely, taktéž namalovanými po druhé světové válce. Nabídka navazuje na předchozí úspěšné prodeje společnosti Dorotheum nejen Jasuschových prací, ale i rekordní prodeje dalších slovenských autorů, jako jsou Martin Benka, Mikuláš Galanda nebo Ľudovít Fulla.

 

Čtyřikrát Josef Sudek

Velice kvalitní zastoupení na aukci bude mít také kvalitní česká fotografie. Vedle čtyř vintage printů světově proslulého Josefa Sudka, Thákurova portrétu od Františka Drtikola a dvou prací Jana Saudka se představí i série prací dalšího vyhledávaného autora Miroslava Tichého.

 

Úspěšná bilance

Loňský rok byl  –  vzhledem k dosaženým rekordním obratům – pro aukční dům Dorotheum, stejně jako pro celý český trh s uměním, historicky nejúspěšnějším. Při hodnocení jsou však pro nás důležitá nejen dosažená čísla, ale také kvalita naší práce. Domnívám se, že uspořádáním výjimečné výstavy František Muzika: Obrazy z let 1948-1972 a na ni navazující komerčně velmi úspěšné aukce jsme laťku naší práce i kvalitu celého aukčního trhu pozvedli na úroveň mezinárodní špičky. A na tyto výsledky chceme samozřejmě navázat i v letošním roce,“ hodnotí bilanci uplynulé dražební sezony ředitelka společnosti Dorotheum Dr. Mária Gálová, MBA.

 

Organizační informace

První letošní aukce společnosti Dorotheum se koná v sobotu 8. března 2014 v Prague Marriott Hotelu od 14 hodin. Více informací včetně on-line katalogu dražebních položek na www.dorotheum.com.

 

 

Zdroj: Dorotheum

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.