Dorotheum dražilo unikátní sbírku Reynkových grafik

Aukční dům Dorotheum dražil 9. listopadu v Kolowratském paláci v Praze výjimečnou, obsáhlou a mimořádně cennou sbírku 109 grafik Bohuslava Reynka z období 30. – 60. let 20. století. V aukci Bohuslav Reynek 99+1 si našly nové majitele všechny nabízené listy. Nejnapínavější bitva se strhla kolem grafiky Arbor z 50. let. Po emotivní přestřelce příhozů nakonec opustila sál s cenou 492 tisíc korun, a stala se tak absolutně nejdražším Reynkovým dílem na trhu s uměním.

Bohuslav Reynek - Arbor, grafický list, 1955 Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Bohuslav Reynek – Arbor, grafický list, 1955
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

Nedávná dražba opět potvrdila známý, a v případě Bohuslava Reynka o to smutnější fakt, že žádaným se umělec většinou stává až po svém skonu. Částky, které létaly při aukci éterem, by si autor jen těžko v souvislosti se svou tvorbou dokázal představit. Dost možná by je při své skromnosti ani za takové sumy prodávat nechtěl, přesto by mu byť jediná aktuálně vydražená grafika umožnila důstojný život.

Tvorbu Bohuslava Reynka zařazujeme do našich aukcí poměrně pravidelně. V tomto případě ale šlo o naprosto unikátní sbírku, která odhalila nejen to nejkrásnější, co kdy autor vytvořil, ale i grafiky, které představují zcela nový objev i pro velké znalce Reynkovy tvorby. Kvality těchto výjimečných děl ocenila téměř stovka dražitelů – a já věřím, že zcela oprávněně, protože podobná příležitost se naskytne třeba jen jednou za život,“ uvádí dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka aukčního domu Dorotheum.

Korunovaným králem dražby Bohuslav Reynek 99+1 se stal grafický list Arbor z roku 1955. Půvabné a tajemnou krásou opředené dílo se začalo vyvolávat za 15 tisíc korun. Stačilo ale pár minut, a dražitelé vyšroubovali cenu až na 492 tisíc korun. „Tato grafika spadá do Reynkova nejplodnějšího a po tvůrčí stránce nejdůležitějšího období. O to více nás těší, že si přivlastnila nový autorský rekord, který ten dosavadní předčil o 250 tisíc korun,“ podotýká PhDr. Michal Šimek, znalec výtvarného umění společnosti Dorotheum.

Úspěch pod kladívkem slavily také nádherné Reynkovy Piety. Pietu s růžemi si vybojoval zájemce, který za ni nabídnul 384 tisíc korun. Přítomní v sále mohli také s napětím sledovat bitvu o Pietu na dvoře, která startovala na 40 tisících korun, a nakonec se prodala za 318 tisíc korun.

Bohuslav Reynek - Pieta s ruzemi, grafický list Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Bohuslav Reynek – Pieta s ruzemi, grafický list
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

Druhou nejdráže prodanou položkou v aukci byl monotyp Velké ukřižování z let 1945–1962. Dražba výrazného, expresivního díla začala na částce 50 tisíc korun, díky velkému zájmu v sálu a na telefonu se jeho cena nakonec zvedla na 444 tisíc korun. Mezi nejžádanější položky patřil také list Kladení do hrobu, jehož finální cena byla jedenáctinásobkem té vyvolávací, resp. z 30 tisíc vyrostla až na 330 tisíc korun.

Bohuslav Reynek - Ukrizovani s lotry grafický list Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Bohuslav Reynek – Ukrizovani s lotry
grafický list
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

Významný cenový nárůst zaznamenaly také grafiky Bílý motýl a Černý motýl z 1. poloviny 50. let. Zatímco první opustila aukční sál s částkou 264 tisíc korun, druhá si našla kupce s cenou 360 tisíc korun. Za „aukční skokany“ lze považovat práce Ovce v zimě a Odlétající vlaštovky, jejichž konečné ceny dosáhly na téměř dvacetinásobek cen vyvolávacích.

Aukce Bohuslav Reynek 99+1 vynesla v součtu necelých 14 milionů korun. Všechna díla skončila v rukou českých sběratelů.

Více informací najdete na www.dorotheum.cz.

 

Zdroj: Dorotheum

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.