Dorotheum draží diamantový skvost z pozůstalosti prominentního diplomata prvorepublikové éry

Exkluzivní dražba diamantového diadému osázeného více jak tisícovkou kamenů bude hlavním lákadlem aukce Dorothea, která se koná v sobotu 23. května v pražském hotelu Marriott. Sběratele starožitností v nabídce aukčního katalogu zaujmou například barokní kočárové hodiny či čínský pohárek z průsvitného šedozeleného nefritu s dvojicí lvíčků. Milovníky výtvarného umění pak může přilákat další z obrazů Ladislava Sutnara Venuše v Central Parku z roku 1967 či Špálovy oleje Anemóny ve džbánečku a Zátiší s jablky a vínem, skicář Františka Bílka či originální studentský časopis, jehož tvůrcem je Kamil Lhoták.

Dorotheum: diadém choti Vojtěcha Mastneho, vyvolávací cena 360 000 Kcč Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Dorotheum: diadém choti Vojtěcha Mastneho, vyvolávací cena 360 000 Kcč
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

Mistrovské šperkařské dílo – diamantovou čelenku nechal vyrobit pro svou choť jeden z nejvýznamnějších prvorepublikových diplomatů, právník Vojtěch Mastný (1874 – 1954) pravděpodobně na začátku 20. století pravděpodobně na jedné ze svých misí v Londýně nebo v Berlíně, kde působil jako vyslanec.

. „Klenot tvoří osm pohyblivě spojených článků ve tvaru spirálově stočených platinových úponků, které jsou osázeny více než tisícovkou diamantů o celkové hmotnosti 12 karátů. Takové šperky se na trhu s uměním objevují opravdu vzácně, na našem možná vůbec poprvé. Nabízí se srovnání se slavnou secesní tiárou Townsend z roku 1905, kterou zhotovila na zakázku přední šperkařská firma Cartier a dodnes ji uchovává ve sbírce Cartier Collection ve svém muzeu,“ upřesňuje Hana Šimonová, expertka šperků české pobočky Dorothea.

Společenské „bílé“ šperky z období Belle Epoque se vyznačují neobyčejnou lehkostí a křehkostí. Ve vyšších společenských vrstvách byly diadémy neodmyslitelnou součástí finální úpravy účesu pro různé slavnostní příležitosti. V letech 1890 – 1920 se dokonce téměř povinně nosily při audienci u královského dvora. V současnosti se ty nejkrásnější čelenky najdou hlavně ve sbírkách královských rodin – jednu z nejrozsáhlejších kolekcí diadémů, čelenek a tiár vlastní britská královna Alžběta II.

Diadém na dobovém fotu manželů Mastných Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Diadém na dobovém fotu manželů Mastných
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

„Třešničky“ pro sběratele starožitností a užitého umění

V květnové aukci si přijdou na své také milovníci starožitností a užitého umění. Dražit se bude sběratelsky velmi zajímavá kolekce církevních soch, tu naleznou i další sakrální předměty jako např. rokokové stojánky na ostatky. Dále je v aukční nabídce kolekce moravské lidové keramiky a sbírka biedermeierového a francouzského secesního skla. Na řadu přijdou také „třešničky“ pro fajnšmekry. Například barokní kočárové hodiny z roku 1750 od Johannese Kienlea s vyvolávací cenou 150 tisíc korun. Tento neobvyklý typ hodin vycházel z kapesních hodinek, ale sloužil jako přenosné hodiny pro movitější lidi. Upoutá také váza ze slavné francouzské sklárny Daum v Nancy, která proslula na konci 19. století svým novátorským přístupem ke sklu. Zpestřením soukromé sbírky může být čínský pohárek z průsvitného šedozeleného nefritu, který se bude vyvolávat z částky 150 tisíc korun. Sběratele historického skla může zaujmout Vzorník dekorů obsahujících 2 317 kreslených a kolorovaných návrhů na dekoraci skla, datovaných 1910 – 1911, pocházející pravděpodobně ze skláren v Novém Boru.  Z jiné oblasti sběratelského zájmu je pak Řád Františka Josefa.

.

Sázky na jistotu

Těmi lze označit dvě plátna Václava Špály, klasika českého moderního výtvarného umění. Rozměrnější olej Anemóny ve džbánečku (1940) pochází z německé sbírky a jeho vyvolávací cena činí 500 tisíc korun, pod kladívko putuje také Špálovo Zátiší s jablky a vínem (1934) s vyvolávací cenou 220 tisíc korun.

Pro příznivce českého poválečného umění je připravena vzácná ukázka rané tvorby Roberta Piesena. Velmi kvalitní olej s názvem Ukřižovaný vznikl na počátku 50. let, v době nejsilnějšího kultu socialistického realismu. Autor na něj reagoval nejen návratem k biblickému tématu, ale také silným poučením tvorbou Paula Gaugina. Vyvolávací cena tohoto díla je 150 tisíc korun. Do aukce jde také rozměrná malba Josefa Jíry Bar s kytičkou konvalinek z roku 1982 za vyvolávací cenu 140 tisíc korun.

Další atraktivní položkou je dílo proslulého designera a výtvarníka Ladislava Sutnara Venuše v Central Parku z roku 1967. Tento rozměrný akryl je signován a datován. Byl k vidění na výstavě v Galerii Ladislava Sutnara v Plzni v roce 2011 a je také publikován v katalogu k výstavě. Ne náhodou patří Ladislav Sutnar mezi hlavní lákadla letošního projektu Plzeň – Evropské město kultury 2015, jako jeden z nejslavnějších rodáků tohoto města. V příštím týdnu začíná v Galerii města Plzně výstava s názvem Ladislav Sutnar: Venuše, která poběží až do poloviny srpna. Dražba Venuše v Central Parku začíná na částce 750 tisíc korun.

Ladislav Sutnar - Venuše v Central Parku, vyvolávací cena 750 000 Kč Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Ladislav Sutnar – Venuše v Central Parku, vyvolávací cena 750 000 Kč
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

Jedním olejem je zastoupen Vlastimil Košvanec, který je více než ve své domovině známý v Itálii, kde se k jeho poctě konalo několik výstav s velkým ohlasem. Letos poprvé se italská výstava jeho děl přesunula do Prahy, kde doplněna o díla ze sbírek Historického muzea Národního muzea, je pod názvem Mistrovská díla Vlastimila Košvance, k vidění v Italském institutu, Českém centru a Muzeu Bedřicha Smetany. Díla zde budou vystavena do 7. června.

Z dalších jmen, která jsou sázkou na jistotu, jmenujme Františka Kupku, Otakara Kubína, Jana Preislera, Oťase Nejedlého. Z další generace pak Václava Boštíka či Jiřího Koláře

V bohaté nabídce prací na papíře nechybí taková jména jako Alfons Mucha, Václav Hollar, zastoupený celkem 12 listy, nebo Giovanni Piranesi, jehož rozsáhlou výstavu uspořádala v loňském roce Národní galerie v Praze. Dále třeba stále oblíbenější Josef Lada.

 

Pro objevitele

Sběratelskou lahůdkou bude dojista soubor 9 z celkem 10 originálních školních časopisů AUTO – MOTO ZPRAVODAJ s kresbami a texty Kamila Lhotáka a Antonína Skružného, vydávaný v roce 1924 v jediném exempláři.

Z méně známých autorů zaujme například dobovým Portrétem dámy v zelených šatech František Dvořák. Cena obrazu začíná 60 000 Kč.

Jemně až romanticky zasněně působí dvě tempery Jiřího Chadimy – Pražské mosty a Smíchovská náplavka, které atmosférou připomínají trochu připomínají Lhotákovy kresby pražské periferie, ale zpracováním se spíš blíží grafikám Ludmily Jiřincové.

 

Trocha úsměvu umění nezaškodí

Z dnešního pohledu vyvolá úsměv kresba bruslících pánů v oblecích cylindrech, které při pronikání do tajů zimního sportu zachytil Luděk Marold. A až pitoreskně působí výjev Krmení ptáčků od Hermanna Kerna. Olej na dřevě má na aukci ještě partnera v Muži se džbánem.

 

Předaukční výstava

Všechny položky je možné si prohlédnout na předaukční výstavě v galerii Dorotheum na Ovocném trhu od 16. do 23. května.

Více na www.dorotheum.com.

 

 Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.