Dorotheum bude dražit mimořádnou kolekci historických zbraní

Křesadlovky, flobertky, kinžaly, kordy, šavle… spíše návštěvu muzeální expozice bude připomínat v úterý 10. února denní aukce aukčního domu Dorotheum, která nabídne unikátní kolekci bezmála 250 exemplářů chladných, palných a vzduchových zbraní z období 18. – 20. století, a to zejména rakouského a československého původu. Dražit se ale budou také zbraně původem z Francie či Japonska.

Sbírka historických zbraní Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Nemusíte být ani nadšeným a systematickým sběratelem zbraní, dokonce vás může válečná tématika zcela míjet, což je ostatně jen chválihodné, přesto vás dokonalé řemeslné zpracování podtrhující eleganci tvarů chladných i palných zbraní může uhranout. Historické zbraně lze vnímat i jako dobový pánský doplněk, jako ekvivalent dámského šperku.

 

Dárek trvalé hodnoty, ale ne pro každou příležitost

Ať už precizně zpracovaný a originálně zdobený nebo naopak jednoduchostí a masivností svou sílu podtrhující exemplář tak může být skvělým dárkem trvalé hodnoty, z jehož přítomnosti se bude obdarovaný těšit prakticky neomezenou dobu.

Vzhledem k tomu, že například krátké chladné zbraně lze na aukci pořídit v cenově příznivých relacích, neboť dražení u nich začíná na částkách 1 500 či 2 000 korun, může být návštěva aukce dobrým místem i pro širší veřejnost pro pořízení hodnotného dárku třeba k narozeninám. Dražba sběratelsky více ceněných palných, ale i chladných zbraní startující na částkách okolo 20 000 až 30 000 korun už bude soubojem pro opravdové znalce, kteří originálnost každé pušky nebo meče dokáží náležitě ocenit..

Pokud snad patříte k těm, kteří přijali za svůj importovaný komerční svátek zamilovaných, pak jen malá rada – zbraň rozhodně vhodným dárkem není, leda byste jím v nadsázce chtěli naznačit něco o odstranění překážky v lásce – třeba tchýně. Zbraně samozřejmě nepatří ani pod vánoční stromeček, protože je lze jen těžko ztotožnit s posláním klidu a míru.

 

Od Ameriky po Japonsko

Aukční katalog zahrnuje 245 vojenských a civilních zbraní – převažují předměty z Rakousko-Uherska, Československa, Německa a Ruska, jsou tu ale také zbraně vyrobené ve Francii, USA nebo v Polsku. „Takto bohatá a mimořádně široká kolekce historických zbraní se v české aukci neobjevila téměř 20 let. Vedle běžných zbraní mohou dražitelé vybírat z artefaktů, které se na sběratelském trhu vyskytují zcela výjimečně,“ vysvětluje Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky Dorothea.

Opravdovým lákadlem je perkusní dvojka Le Page, vyrobena v Paříži kolem roku 1830. Zbraň má ráži 16 mm, je potažena damaškem a značena zlatem Damas de Paris. Vyvolávat se bude z částky 28 tisíc korun. Za stejnou cenu jde do dražby další francouzská puška, tentokrát z 18. století – jednuška křesadlová v ráži 18 mm, kterou zdobí řezba ornamentů a označení De Brot na zámkové desce. Zaujmou také rakouské pistole se vzorem 1798.

Dorotheum: Perkusní dvojka Le Page, vyrobena v Paříži kolem roku 1830 Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Dorotheum: Perkusní dvojka Le Page, vyrobena v Paříži kolem roku 1830
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

Mezi chladnými zbraněmi vyniká japonský vojenský meč (Šin-guntó) s pochvou ze 30. let 20 století. Jeho prodej startuje na částce 18 tisíc korun. Atraktivní pro sběratele je i rakouská šavle pro poddůstojníky pěchoty se vzorem 1765 nebo kord z 18. století, na kterém jsou formou ornamentů zaznamenány vojenské trofeje.

Dorotheum: Japonský vojenský meč (Šin-guntó) s pochvou ze 30. let 20 století Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Dorotheum: Japonský vojenský meč (Šin-guntó) s pochvou ze 30. let 20 století
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

Konání aukce

První letošní denní aukce (daily auction) společnosti Dorotheum se koná v její prodejní galerii na Ovocném trhu v úterý 10. února od 17.00 hodin.

Do akce se je možné přihlásit přes internet prostřednictvím on-line katalogu. Zájemci se účastní dražby buďto po telefonu nebo formou písemného limitu. Samozřejmě je možné dražit osobně, přímo v sále na Ovocném trhu. Kompletní nabídka únorové denní aukce je k dispozici na www.dorotheum.cz

 

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.