Dopamin: Závislost na sociálních sítích může mít až fatální následky

Sociální sítě zásadně změnily způsob, jakým mnozí jednotlivci a v konečném důsledku i společnost uvažuje. Jejich uživatelé se stávájí závislými na dopaminu, hormonu štěstí, který získávají na základě uznání od ostatních uživatelů v podobě lajků, sdílení, komentářů, srdíček. Tato závislost může podle odborníků vyústit až psychický rozklad osobnosti, deprese a stavy úzkosti srovnatelné se stavy při užívání drog. Na problematiku se chce hlouběji zaměřit nově vznikající celovečerní dokument s názvem Dopamin, jehož premiéra je naplánována na květen 2020. Objeví se v nm mimo jiné Kamil ,,Kazma“ Bartošek, youtuber Pimps a další. 

Dopamin dokument Foto: filmdopamin.com, oficiální zdroj

 

Podle výzkumu společnosti Milward Brown průměrný člověk v ČR stráví před obrazovkou, monitorem nebo displayem mobilu více než 7 hodin denně, z čehož více než polovinu tvoří sledování sociálních sítí. Odborníci v oblasti psychologie a psychiatrie publikují stále více studií o vlivu používání sociálních sítí na duševní zdraví, které prokazují, že existuje přímá spojitost mezi používáním sociálních sítí a výskytem úzkostí a deprese. Narůstající závislost na sociálních sítích se rozhodně nevyplatí podceňovat, protože abstinenční příznaky jsou srovnatelné jako při užívání drog. „Když umístíme závislého na heroinu a častého uživatele sociálních sítí do tunelu magnetické resonance, tak se v mozku rozsvítí úplně stejné trasy,“ potvrzuje MUDr. Martin Jan Stránský.

 

Pár zajímavých čísel
– Ročně zemře přes 100 lidí kvůli pořizování selfie.
– Ročně je v Česku 10 tisíc autonehod kvůli používání mobilů za volantem.
– V USA je ročně 5 987 obětí takzvaného distracted walking, tedy „nesoustředěné chůze“.
– Spotřeba psychofarmak se za 20 let zvedla šestinásobně.
– Míra duševních problémů u dívek mezi 10 a 14 lety vzrostla za posledních 8 let o 170 %. A za primární důvod byla označena sociální média.
(zdroj: BESIP, Americká národní bezpečnostní rada, SÚKL, Tristan Harris)

Dopamin dokument Foto: filmdopamin.com, oficiální zdroj

 

Filmové odhalení

Filmový dokument pojednává o pozadí sociálních sítí. Ukážeme vám, že to, co považujeme za usnadnění každodenního života a krok společnosti kupředu, může mít ve výsledku zcela opačný efekt. Závislí na dopaminu – hormonu štěstí – žijeme ve smyčce společenského uznání a jsme oběťmi jednoduché psychologie těchto platforem,“ vysvětluje Adam Janata, autor projektu Dopamin, a dodává: „Nejste závislí? Vydrželi byste být týden off-line a bez telefonu? V dokumentu uvidíte tento a mnoho dalších experimentů s našimi vybranými dobrovolníky, kteří vás nechají nahlédnout do svého života. Zažijete s nimi reálnou sociální síť, bez mobilu a bez internetu, pod dohledem odborných respondentů z oborů psychologie, neurologie, kyber bezpečnosti a vývoje aplikací. Společně vám ukáží sociálních sítě od jejich vzniku, až po dopady na náš mozek, psychiku a soukromí. Zkuste si jednou zapomenout doma telefon a vyrazit někam bez něj. Budete překvapeni!

Téma je tak zásadní, protože se týká téměř každého, kdo nosí chytrý telefon v kapse. Film Dopamin bude osvěta na toto téma a každému poskytne zásadní informace, jak s problémem naložit. Tímto filmem však iniciativa nekončí. „Dopamin bude pokračovat jako osvětová kampaň. Budeme přednášet a promítat snímek na školách dětem i rodičům, protože to je ta nejohroženější skupina lidí,“ uzavírá Adam Janata.

dopamin

 

Ze života

Svoji dřívější závislost na sociálních sítích popisuje ve snímku také dnes čtyřiadvacetiletá Anna – dívka, která se dvacetosmkrát pokusila o demonstrativní sebevraždu: „Postupně jsem začala omezovat své koníčky, přátele, přestala jsem i dávat pozor v hodinách. Začala jsem být velice často nervózní, myšlenkami úplně někde jinde, dokonce jsem byla i agresivní, protože jsem měla zlý pocit, když jsem nebyla online. Začala jsem se trápit a uzavírat se do sebe, dokázala jsem strávit celé dny na Facebooku i na Instagramu. Začala jsem omdlévat, skoro denně, křičela jsem a byla sprostá, když jsem měla nějakou domácí povinnost nebo byla donucena si psát úkoly. Nakonec mi diagnostikovali panickou ataku, úzkosti, které byly příčinou stresu či strachu tak velkého, že jsem nedokázala ovládat svou mysl.“

Více informací na najdete na www.filmdopamin.com.

 

Zdroj: DOPAMIN

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.