Dominik Lang nechá návštěvníky procházet zdí

Ve středu 11. září v 18 hodin představí před budovou Domu umění na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích veřejnosti svou tvorbu finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang. Vzhledem k tomu, že se zaměřuje rovněž na prostorové souvislosti svých děl, rozhodl se prezentaci v architektonickém modulu Stavebnice Ceny Jindřicha Chalupeckého nazvanou Zeď propojit s vernisáží vlastní výstavy pojmenované Procházení zdí, která se uskuteční ve stejnou dobu právě v českobudějovickém Domě umění.

dominik-lang_expanded-anxiety_tz

Svá díla tvoří Lang většinou přímo pro konkrétní výstavní prostor. Způsob vystavení se stává součástí hry, a tak i v Českých Budějovicích je propojení jeho prezentace s vlastní výstavou pomyslnou hrou s návštěvníkem: „Dominik Lang spojí svoji prezentaci v modulu Stavebnice s probíhající vernisáží v Domě umění. Návštěvníci tak plynule přejdou z náměstí do prostoru galerie, kde je čeká výklad autora a kurátora výstavy,“  vysvětluje kurátor doprovodného programu Ceny Jindřicha Chalupeckého Ondřej Horák.

Výstava se koná v rámci doprovodnému programu „5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst“, v němž se finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého představují od května do října v pěti městech – Richard Nikl v Praze, Aleš Čermák v Ostravě, Dominik Lang v Českých Budějovicích a Václav Magid v Plzni. Jejich prezentace probíhají vždy v modulu Stavebnice, který se skládá ze sta metrů lešenářských trubek. Z nich si každý z finalistů může pro účely své prezentace navrhnout konstrukci odpovídající svým potřebám. Autorem návrhu modulu Stavebnice je student pražského ateliéru architektury A4 na VŠUP Václav Šuba ve spolupráci s Michaelou Šťastnou, grafická podoba modulu je dílem grafičky letošního ročníku Adély Svobodové.

 

Když Stavebnice, tak stavebnice

Pro tuto příležitost znovu změní modul Stavebnice svou podobu. Tentokrát bude zjednodušeným odrazem výstavního prostoru Domu umění. Návštěvníci akce, která je otevřená pro veřejnost zdarma, si budou moci obě výstavy prohlédnout za účasti samotného finalisty, kurátorů Ondřeje Horáka a Martina Mazance a ředitele Domu umění Michala Škody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Podle poroty CJCH je Dominik Lang jedním z nejzajímavějších a nejslibnějších mladých umělců v České republice i na mezinárodní scéně. „On je v podstatě naší hvězdou v mezinárodním měřítku, což se málokterému umělci v jeho věku podaří. Je naprosto logické, že ho mezinárodní porota letos vybrala do finále,“ říká o finalistovi Langovi kurátorka a předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová.

 

Setkání nejen s finalistou

Kromě prezentace Dominika Langa bude u modulu Stavebnice od 11 do 17.45 hodin probíhat program pro studenty středních škol a gymnázií o historii Ceny Jindřicha Chalupeckého a v 16 hodin debata na téma Jaký smysl mají umělecká ocenění pro jejich laureáty? s hosty Dominikem Langem, Martinem Mazancem, Michalem Škodou a kurátorkou ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenkou Lindaurovou.

 

Grand finále

Tradiční výstava finalistů nazvaná Finále 2013, pro kterou finalisté připraví nová díla, se letos bude konat od od 27. září do 1. prosince v prostorách 5. patra Národní galerie ve Veletržním paláci. Vítěz pak bude vyhlášen 15. listopadu v rámci slavnostního ceremoniálu v režii Davida Jařaba v Národní galerii.

 

Jak výtvarná soutěž vznikla

Cena Jindřicha Chalupeckého (CJCH) byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, básníka a výtvarníka Jiřího Koláře a malíře Theodora Pištěka. Uděluje se současným výtvarníkům do 35 let. Jméno filozofa a výtvarného i literárního kritika Jindřicha Chalupeckého je zásluhou jeho celoživotní činnosti a principiálních postojů spjato s prosazováním svobody myšlení a projevu jako základního předpokladu bytí umění. Za dobu své existence cenu získala řada umělců, jejichž jména se dnes skloňují i v mezinárodním kontextu, v minulosti ji získal například Jiří Černický, Ján Mančuška, Eva Koťátková nebo Kateřina Šedá. Více informací na www.cjch.cz.

 

kačapa
Zdroj: Cena Jindřicha Chalupeckého

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.