Do Veletržního paláce po zavírací době

V souvislosti s akcí Máme otevřeno se můžete ve čtvrtek 28. května podívat do Veletržního paláce během večerních hodin. Tehdy zde bude probíhat debata s Jiřím Davidem o Benátském bienále a pražské OFF2 BIENNALE. Od 18 do 22 hodin budou navíc návštěvníkům zdarma otevřeny stálé expozice a výstavy Jana Kaplického a Grand Prix Architektů.

Jiří David: Apoteóza, instalace na Benátském bienále  Foto:© 2015 Národní galerie v Praze, oficiální zdroj

Jiří David: Apoteóza, instalace na Benátském bienále
Foto:© 2015 Národní galerie v Praze, oficiální zdroj

 

Davidova Apoteóza budí otázky

Na začátku května proběhlo v pavilonu České a Slovenské republiky na letošní 56. mezinárodní výstavě výtvarného umění v Benátkách představení instalace Apoteóza výtvarníka Jiřího Davida. Pokud vás neodradí, že debata za účasti autora, kurátorky Kataríny Rusnákové a historika umění Karla Srpa bude probíhat pod vedením publicisty Josefa Chuchmy, pak se zastavte v 18 hodin v auditoriu Veletržního paláce, kde bude mít odborná i široká veřejnost možnost nahlédnout pod povrch díla, které dává impuls ke kritickému uvažování o celé řadě aktuálních otázek.

Jiří David: Apoteóza, instalace na Benátském bienále  Foto:© Miro Nicz/2015 Národní galerie v Praze, oficiální zdroj

Jiří David: Apoteóza, instalace na Benátském bienále
Foto:© Miro Nicz/2015 Národní galerie v Praze, oficiální zdroj

 

„Pokusil jsem hledat odpovědi na otázky týkající se transformace významových pojmů, jako je národ, domov, vlast, mýtus, kolektivní a individuální paměť, identita anebo politika. Formu sdělení jsem však zcela záměrně zvolil tak, aby divák neodcházel z expozice znuděn bez vizuálního zážitku či vnitřního prožitku,“ říká Jiří David.

Vice se dovíte na FB akce.

 

OFF2 BIENNALE: Dialog historie a současnosti

Jen na jediný den oživí stálé expozice Národní galerie v Praze ve Veletržním paláci díla současných umělců v rámci OFF2 BIENNALE, pražského satelitu budapešťského OFF Biennale Budapest. Umělecké akce vstoupí do dialogu s historií a budou rozvíjet témata přítomná ve stávajících uměleckých dílech. Umělecké performance a intervence se budou věnovat mimo jiné problematice sebeurčení a jsou tak výrazem podpory maďarským výtvarníkům, pro něž jsou tyto otázky klíčové. Problematika národnosti a identity člověka v rámci společnosti bude konfrontována s historickým pojímáním národní myšlenky v expozicích Veletržního paláce.

Participující umělci: Anne-Claire Barriga, Jiří Černický, Filip Dvořák, Markéta Jáchimová, Pavel Jestřáb, Dalibor Juhász, Tomáš Kajánek, Josefina Klimentová, Martin Kolarov, Petr Krátký, Magdalena Kwiatkowska, Martin Kyrych, Petra Lelláková, Petr Lysáček, Lukáš Machalický, Jan Martinec, Veronika Nemejovská, Vojtěch Novák, Kateřina Palešníková, Ondřej Petrlík, Jan Pffeifer, Helena Sequensová, Sláva Sobotovičová, Adam Stanko, Viktor Takáč, Marie Tučková, Vladimíra Večeřová, Ladislav Vondrák, Ivan Vosecký, Aleksandrina Yordanova, Jan Zdvořák.

Bližší info získáte na FB OFF2 BIENNALE nebo na webových stránkách OFF2 BIENNALE

 

 

Zdroj: Národní galerie

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.